Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
kamil91 

Wiek: 32
Posty: 2
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2014-01-02, 11:52    Piotr Rubik - Strażnik Raju

Witam. Mam prośbę, czy ktoś dał by radę rozpisać mi taba (nie umiem jeszcze ze słuchu zagrać, 2 miesiąc :) ) do piosenki Strażnik Raju. Będę bardzo wdzięczny za rozpisanie i bardzo mi zależy na tym kawałku :)

Edit:
Aha, zapomniałem. Mam harmonijkę w tonacji C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2014-01-02, 15:15    Re: Piotr Rubik - Strażnik Raju

kamil91 napisał/a:
Aha, zapomniałem. Mam harmonijkę w tonacji C.


Wprawdzie nie podam ci tabów ale odniosę się do powyższej wiadomości. Proszę nie bierz tego do siebie, wiele osób podaje tu taką uwagę a jest ona dla bardziej zaawansowanych, powiedzmy, irytująca.

Myślę, że początkujacy powinni zacząc od przeczytania czegoś teoretycznego na temat harmonijki np. http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm

A teraz do twojej uwagi i dlaczego nie ma ona za wiele sensu.
Jaka jest tonacja utworu? Ok jak przesłucham utwór z linku to będę miał tonację

Na pierwszy rzut ucha jest to melodia, która zagrałbym w 1 pozycji. No i niech się złoży (dla przykładu), że w linku grają np w tonacji B. Czy mam napisać taby jak to grać na harmonijce C? Tak, da się ale będzie to tak skomplikowane, że nikt tego nie zagra.

A teraz teoretyczne wyjaśnienie. Harmonijka ma to do siebie, że (zazwyczaj) jeśli zmieniamy tonacje granego utworu to zmieniamy harmonijkę - możliwe bo jest mała i stosunkowo tania więc możemy (a poważnie myślący o graniu musimy) mieć harmonijki a różnych tonacjach. No ale ty i inni początkujący są początkujący i mają tylko harmonijkę w jednej tonacji (specjalnie nie nazywam tu tej tonacji). Co mają oni zrobić?

Ano, harmonijka jest jeszcze dodatkowo tak miło zrobiona, że relatywny układ dźwięków jest na każdej z nich (mówię tu o harmonikach w tonacjach durowych) jest identyczny. Czyli jeśli cos grasz na jednej harmonijce a potem weźmiesz inna i dmuchniesz/wciagniesz przez te same utwory dostaniesz ten sam utwór tylko grany w innej tonacji.

I tu przechodzimy do tabulatur. Tabulatur nie piszemy dla tonacji. Tabulatury są niezależne od tonacji. Jeśli masz tabulaturę to możesz grać na różnych harmonijkach i za każdym razem będziesz miał ten sam utwór w różnych tonacjach.

Jeśli teraz masz jakąś harmonikę (nie ważne jaką tonację) graj z tabulatury a będzie to brzmiało dobrze. Oczywiście może nie pasować do podkładu/utworu z youtube itp. Co zrobić. Można kupić pasującą tonację albo (rozwiązanie tańsze) wziąć podkład i przerobić go na tonację pasującą do twojej harmoniki. Możesz np wykorzystać np. Audacity.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę tonacji. Gdy lepiej poznasz tajniki harmonijki zrozumiesz dlaczego było to irytujace ;)

Szczęśliwego Nowego Roku z harmonijką!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamil91 

Wiek: 32
Posty: 2
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2014-01-02, 16:00    Odp: Piotr Rubik - Strażnik Raju

dzięki za link, jakoś pominąłem ten artykuł wcześniej na forum :) I dzięki za wyjaśnienie, załapałem czemu moja uwaga może to być irytująca. A na taba dalej czekam. Może coś mi wyjdzie samemu tu wrzucę do sprawdzenia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu