Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2013-08-28, 19:34    Harmonijkowy jammik Rawa Blues 2013

Drogie siostry i bracia w harmonijce!

Z roku na rok jakoś tak się składa ze podczas festiwalu Rawa Blues wraz ze znajomymi, których widzę w zasadzie w ten jeden jedyny dzień roku idziemy sobie do kącika pojammować tylko z użyciem harmonijek. Oczywiście zawsze podchodzą do nas inni harmonijkarze i się „włączają”. Często są to osoby niedoświadczone. W związku z powyższym wszystkich, którzy się na Rawę wybierają chciałem zaprosić do wspólnej gry. Mając na uwadze osoby, które nie potrafią zagrać podkładu czy też nie umiejące się odnaleźć w solowaniu przygotowałem mały samouczek.
Na początek powiem jak to w zamyśle wygląda : stoimy w kółku, wspólnie gramy jeden chorus podkładu (standardowy blues dwunastotaktowy), następnie ktoś gra pierwsze solo, które z reguły trwa trzy chorus, chyba ze solujący jest zagrzewany do dalszego grania. Kiedy skończy gramy kolejny raz jeden chorus podkładu po czym solo gra kolejna osoba. Harmonijka standardowo w tonacji C 

Jak zagrać podkład?
Jest kilka podkładów o różnym stopniu trudności, poniżej zamieszczam linki do kilku z nich oraz tabulaturę.

I. Tounge bloking, slap i inne takie.
Najtrudniejszy ale według mnie brzmiący najlepiej z nich :
(2) (2), (1-4) (1-4), (2-5) (2-5), 3-6 3-6 | x 4
1 1, (2)(2), (-3)(-3), 4 4 |x2
(2) (2), (1-4) (1-4), (2-5) (2-5), 3-6 3-6 |x2
(1)(1), (--3)(--3), 4 4, (4) (4)
1 1, (2)(2), (-3)(-3), 4 4
(2) (2), (1-4) (1-4), (2-5) (2-5), 3-6 3-6
1 1, (2)(2), (-3)(-3), 4 4
(2) (2) (2) (2) (2) (--2) (1) (1)
Można oczywiście to zagrać nie używając oktaw ani tounge blockingu jedynie wyższych dźwięków (te „mniejsze” cyfry w nawiasie, czyli przykładowo zamiast oktawy 3-6 użyć tylko dźwięku z 6 kanału na wydechu.)
http://www.sendspace.com/file/pbggcn


II. Dźwięki toniczne akordu
Drugi sposób jest dużo prostszy i polecam go tym którzy nie nauczyli się Bendigu :
Można oczywiście to zagrać nie używając oktaw ani tounge blockingu jedynie wyższych dźwięków (te „mniejsze” cyfry w nawiasie, czyli przykładowo zamiast oktawy 3-6 użyć tylko dźwięku z 6 kanału na wydechu.)
http://www.sendspace.com/file/tjji9c

(2)(2) (2)(2) (2)(2) (2)(2)
1-4 1-4
(2) (2) (2)(2)
(1-4) (1-4)
1-4 1-4
(2) (2)
1-4 (2)


III. Po prostu tonika.
Ciągłe granie w jednostajnym rytmie (2,3,4) na wdechu. W zasadzie jest to ciągłe granie akordy tonicznego i solista musi bać to pod uwagę.
http://www.sendspace.com/file/p1wonm



Jak grać solo?
Jeśli ktoś nie czuje się na siłach a by chciał zagrać to według mnie starczy spełnić kilka prostych warunków :
- grać w tonacji.
-znać skalę bluesową.
-grać do rytmu.
-postarać się uzyskać jak najlepsze brzmienie.
Tylko tyle!
Tyle jeśli chodzi o podstawowe informacje, resztę możemy dogadać już na miejscu, Jeżeli ktoś z forumowiczów się na Rawę wybiera to zapraszam do wspólnej zabawy.
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Magic_Mike, #Felix
Magic_Mike 


Wiek: 32
Posty: 55
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Rzeszów/Tarnów
Wysłany: 2013-08-28, 20:11    Odp: Harmonijkowy jammik Rawa Blues 2013

Tak swoją drogą to ja się wybieram akurat na Rawe w tym roku. Mam nadzieję, że również uda mi się "pojammować". :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2013-08-28, 20:56    Odp: Harmonijkowy jammik Rawa Blues 2013

Magic_Mike, wspaniale, będzie okazja się poznać i troche pograć ;)
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-09-10, 07:10    Odp: Harmonijkowy jammik Rawa Blues 2013

Też się wybieram na Rawę Blues Festiwal. Po części, żeby posłuchać zespołów i gwiazd festiwalu, po części własnie na takie nieformalne spotkania muzyków, harmonijkarzy i przyjaciół skupionych wokół Bluesa. :) Na F.B. też jest event do tego Jamiku. Zapowiada się obiecująco. :harp:
Kto jeszcze się wybiera?
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu