Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Google
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
root 

Posty: 21
Wysłany: 2013-02-02, 22:13    [Pytanie] Strojenie stalowych stroików

Witam. Pierwsze pytanie dotyczy stroika - jaki polecacie? Stroik komputerowy lingot na linuksie niestety nawet nie wykrywa najwyższych rejestrów harmonijki Bb (wina oprogramowania czy mikrofonu?). Jaki waszym zdaniem powinienem jeszcze wypróbować (najlepiej na debiana ale windosowski od biedy też może być)?

Chcę sprawdzić nastrojenie każdego kanału nowej harmonijki i z czasem dokonywać małych korekt w kierunku "oryginalnego" nastrojenia.

Drugie pytanie dotyczy strojenia stroików stalowych. Czy ktoś próbował i jak to ugryźć żeby nie zrobić rys które mogą doprowadzić z czasem do pęknięcia stroika? Czy dostraja się je tak samo jak mosiężne? Harmonijka rozstraja się zazyczaj "w górę" czy "w dół" od danego dźwięku?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 32
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-02, 22:23    Odp: [Pytanie] Strojenie stalowych stroików

Co do stroika niestety nic nie doradzę. AP Guitar Tuner radzi sobie z górnym rejestrem Bb :)
Trzeba wyregulować poziom wejścia, sam zawsze robię to tylko raz po instalacji systemu więc niestety nie powiem Ci jak jest optymalnie.

Rysy wzdłuż stroika nie robią mu krzywdy, jednak szlif powinien być możliwie gładki. Polecam diamentowe frezy kulkowe na mikroszlifierce. Dostraja się je tak samo :) Tylko materiał jest nieco bardziej oporny.

Harmonijka rozstraja się zwykle w dół, jak większość instrumentów, w których rozstrojenie wynika z przemęczenia materiału.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
root 

Posty: 21
Wysłany: 2013-02-02, 22:31    Odp: [Pytanie] Strojenie stalowych stroików

Jak w dół to nie ma problemu :) Raczej nie trzeba będzie dłubać przy mocowaniu (gdzie pewnie występują największe obiążenia).

Trochę boję się przegrzania i rozhartowania, szczególnie że to nierdzewka i zahartować z powrotem się "nie da" :) Mosiądz z czasem sam wraca do swojej twardości (tak jak i dural).

Obniżałeś kiedyś dźwięki główkami z cyny np. na tonacje LL ... F itp. ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 32
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-02, 22:36    Odp: [Pytanie] Strojenie stalowych stroików

Jak w dół to nie ma problemu o ile to obniżenie mniejsze niż 10 centów. Jak sięga 25 lub więcej, to stroik jest już do wymiany, bo pojawia się pęknięcie - zużycie materiału przy podstawie.

Przegrzania się nie bój, fabryka Seydla sama wypuszcza harpy z przegrzanymi do kolorów stroikami, czasami przeszlifowanymi na wylot, więc jak sam przegrzejesz to się nic złego nie stanie. Niemniej jak mówisz, przy podstawie nie będziesz musiał nic ruszać raczej.

Zdarzało się obniżać ale to pojedyncze przypadki, tak na prawdę jedynym sensownym zabiegiem obniżania o tak dużo to wymiana stroika na taki z niższego zestawu, jak robi Eugene Ivanov. Cyna jest zbyt trudna do kontrolowania jeśli chodzi o ciężar. No i musi być bezołowiowa.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu