Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Google
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
~Felix 


Posty: 1353
Otrzymał 102 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-02-03, 22:24    [Koncerty] Pierwszy harmonijkowy lokal w Polsce ,,Sztama Blues''

Już 10 lutego przy ulicy Bożego Ciała 9 otwarcie "Sztamy Blues" - pierwszego harmonijkowego klubu w Polsce.
Co będzie niezwykłego w "Sztamie" i dlaczego warto tam pójść pisze Agata Knapek.

W dobie upadających klubów i kryzysu krakowskiej kultury Radek Feberiss - znany polski harmonijkarz, lider zespołu "Feberiss Blues Band" oraz jego żona Monika Sołtys podjęli się sporego wyzwania - postanowili stworzyć miejsce, które połączy w sobie klub oraz centrum artystyczne. Będzie ono poświęcone w szczególności muzyce bluesowej oraz najistotniejszemu elementowi bluesa, czyli harmonijce. "Sztama", otwarta 24 godziny na dobę, oferująca zarówno kolacje, jak i śniadania nie będzie zwykłym klubem, a raczej domem kultury, domem bluesa.

Jak u siebie
Właściciele, którzy całe swoje życie poświęcają muzyce, wkładają wiele pasji i serca w przygotowania do otwarcia lokalu:
- Chcielibyśmy stworzyć miejsce, w którym ludzie - niezależnie ile mają lat, jaki kolor skóry czy jaką muzykę lubią - mogą się spotkać, pogadać, poczuć jak w "dużym pokoju", po prostu jak u siebie. I przy okazji posłuchać bluesa.

Są pełni nadziei, że "Sztama" będzie broniła się sama: koncertami i przede wszystkim ludźmi, którzy będą odwiedzać to miejsce. Nie tylko jako artyści, ale też jako goście i słuchacze. To oni będą tworzyć to miejsce i swoistą wspólnotę artystyczną. Stąd narodził się pomysł na nazwę "Sztama Blues", czyli wspólnota bluesa, zawsze trzymająca sztamę.
Właściciele podkreślają, że dobór ludzi współtworzących to miejsce, jest dla nich szczególnie ważny. Każdy człowiek ma tutaj znaczenie. Dlatego nawet barmani zostali dobrani tak, by reprezentowali jakiś gatunek muzyczny czy spojrzenie na muzykę, by każdy był pasjonatem tego, co robi. Jeden z nich, gdy tylko usłyszał o tworzeniu "Sztamy" przeniósł się ze Szczecina do Krakowa - specjalnie po to, by zostać tu barmanem.

Domowe wypieki, harmonijki i graffiti…
A co znajdziemy w "Sztamowym" menu? M.in. zupy i wypieki domowej roboty, wszystko dosłownie za grosze. I oczywiście tanie piwo. To wszystko ma stworzyć ciepłą, przyjacielską atmosferę tego miejsca. - Tak, żeby każdy czuł się tutaj swobodnie i jak u siebie - mówi Monika Sołtys.

Wystrój klubu będzie odzwierciedlał prawdziwe przywiązanie do muzyki i - rzecz jasna - harmonijki. Tuż przy wejściu zawiśnie ogromna, prawie metrowa harmonijka z dębowego drewna i blachy autorstwa krakowskiego artysty Jacka Pysia.
Ściany zdobić będą fotografie autorstwa samych właścicieli, przedstawiające wielkich twórców bluesa oraz graffiti wykonane przez zaprzyjaźnionego artystę. Jednak prawdziwą perełką "Sztamy Blues" będzie sala poświęcona harmonijce oraz firmie Seydel, zajmującej się ich ręczną produkcją. Radek Feberiss jest bowiem, obok Bartka Łęczyckiego i Łukasza Wiśniewskiego, jednym z trzech polskich endorserów Seydla. W sali znajdzie się więc gablota z podpisanymi przez muzyków harmonijkami oraz galeria fotografii przedstawiających ten instrument.

Nie tylko muzyka
Właściciele mają też wiele pomysłów na życie kulturalne "Sztamy". Oprócz koncertów, odbywać się tu będą wernisaże (pierwszy z nich to wystawa witrażysty Jacka Pysia podczas otwarcia klubu), spotkania poetyckie z Adamem Ziemianinem czy kabaretowe z Adamem Grzanką, byłym członkiem Formacji Chatelet.
Powstaje też inicjatywa zorganizowania warsztatów muzycznych - początkowo bluesowych, podczas których młodzi muzycy będą mieli szansę nauczyć się technik śpiewania i grania, w szczególności na harmonijce.
- Mamy już skład, czyli „nauczycieli”, a warsztaty ruszą najprawdopodobniej w marcu - mówi Radek Feberiss. - Wszystko to, co ma celu stworzyć nie tylko zwykły klub, ale właśnie dom kultury; alternatywę do wszechobecnej kultury masowej. Pomogą nam w tym głównie nasi przyjaciele - członkowie "Harmonijkowego Ataku", artyści "Piwnicy pod Baranami" i wielu, wielu innych, którym tak samo jak nam, zależy na powstaniu i rozwoju takiego miejsca.
Przewidywane jest też organizowanie cyklu koncertów powiązanych z poznawaniem historii bluesa - muzyka na żywo przeplatana z filmami, slajdami, opowieściami o historii rozwoju i genezie tego gatunku muzycznego, dyskusjami.

Pytanie jednak, czy w czasie, kiedy takie alternatywne miejsca w Krakowie upadają jeden po drugim, jest szansa na przetrwanie "Sztamy Blues" i zainteresowanie ze strony odwiedzających.
- Przede wszystkim dla nas "Sztama" to nie intratny biznes, dla nas to pasja. Nie można ludzi nakłonić do tego, żeby gdzieś przyszli. I my nikogo nie chcemy namawiać - to miejsce samo się obroni, już jest o nim głośno, a będzie jeszcze głośniej - przekonują właściciele.

Podano za: www.lovekrakow.pl
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
cement 

Wiek: 22
Posty: 41
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-02-03, 23:04    Odp: [Koncerty] Pierwszy harmonijkowy lokal w Polsce ,,Sztama Blues''

W Krakowie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
adamg53

Posty: 1118
Otrzymał 64 punkt(ów)
Wysłany: 2012-02-03, 23:04    Odp: [Koncerty] Pierwszy harmonijkowy lokal w Polsce ,,Sztama Blues''

Tam to mają fajnie, kiedyś mój kolega chciał takie coś stworzyć, ale kasa jest zaporą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
cement 

Wiek: 22
Posty: 41
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-02-04, 00:31    Odp: [Koncerty] Pierwszy harmonijkowy lokal w Polsce ,,Sztama Blues''

Jesli w Krakowie, to swietnie, bo w wakacje tam sie wybieram.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 32
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-02-04, 20:51    Odp: [Koncerty] Pierwszy harmonijkowy lokal w Polsce ,,Sztama Blues''

To się pewnie któregoś dnia spotkamy. Bardzo chętnie odwiedzę.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu