Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
enigmer

Posty: 2
Wysłany: 2011-12-11, 19:32    [Pytanie] Co to za instrument? co przy ustach "sprężynuje"? :)

Dobry wieczór:)

Harmonijkę co dopiero kupiłem i próbuję w nią dmuchać:) ale nie o nią chodzi. Jak byłem mały pamiętam, że jeden gość na koncercie "grał" na czymś co miał przyłożone do otwartych ust (odpowiednio je otwierał i zamykał) ,a mini instrumencik wydawał takie "sprężynujące" dźwięki raz niższe wyższe. Pytam Was bo przecież jesteście specjalitami od bluesa...czy nie;).

Z góry dziękuję:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-12-11, 20:05    Odp: [Pytanie] Co to za instrument? co przy ustach "sprężynuje"? :)

Ten instrument to drumla, znana także jako jaw harp, albo Jew's harp.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
enigmer
enigmer

Posty: 2
Wysłany: 2011-12-12, 11:45    Odp: [Pytanie] Co to za instrument? co przy ustach "sprężynuje"? :)

Wielkie dzięki Maciuś, to na pewno to:) Pierwszy raz widzę jak taki instrumencik wygląda...już kupuję na allegro i wreszcie spełnię marzenie z dzieciństwa( przypomniało mi się cyba po 15latach:). Ależ będę "brzdękał" aż sąsiadom szyby powylatują w oknach ;) :what: :hah:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-12-12, 11:58    Odp: [Pytanie] Co to za instrument? co przy ustach "sprężynuje"? :)

Z tymi szybami to nie przesadzajmy. To dosyć cichy instrument.

Na drumli jeśli wiesz jak grać możesz zagrać już po 15 minutach ćwiczeń. Musisz tylko słuchać.

Z ważnych informacji.
1. Ramkę opierasz na zębach i dociskasz do nich. Nie zaciskaj zębów. Do pewnego momentu dźwięk będzie przyjemniejszy, później się okaże, że zacisnąłeś za bardzo i ramka zablokuje języczek (stroik).
2. Na początku oddychaj przez nos i szukaj dźwięków układając język jak do bendów w harmonijce i jak do overów - uzyszkasz dźwięki wyższe i nisze.
3. Jak już to opanujesz popróbuj delikatnie i coraz silniej dać w wibrujący języczek drumli i zasysać powietrze - uwierz mi efekt Cię zaskoczy.

Lubiłem pobrzdękać na drumli. Mam jedną, taka zabawka za 12 PLN, a tyle radości mi dała. Informacyjnie - to jeden z instrumentów klasycznego bluesa, wykorzystywany kiedyś dawno jako sekcja rytmiczna i gitara basowa jednocześnie. Na przełomie XIX i XX wieku uważana była za instrument wirtuozerski i zagrać na tym można było wszystko.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Jaszczur
  
Odpowiedz do tematu