Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
cham 


Wiek: 30
Posty: 4
Skąd: 71
Wysłany: 2011-11-30, 16:42    Pomoc dla maturzysty [BLUES]

Witam. W tym roku zdaję maturę. Mój temat prezentacji z języka polskiego to: 'Analizując celowo dobrany materiał, udowodnij wpływ kultury afroamerykańskiej na różne dziedziny sztuki współczesnej'. Postanowiłem oprzeć swoją pracę głównie na muzyce (między innymi na takich gatunkach jak blues i jazz, ale też soul, funk i rap). Swój temat chciałbym powiązać z problemem niewolnictwa czarnoskórych ludzi. Potrzebuje jakieś dobre książki mówiące o historii poszczególnych gatunków muzycznych (nie tylko w Ameryce, ale też w Polsce). Poza muzyką, muszę oprzeć się także na malarstwie, literaturze, bądź innej formie sztuki.

Chciałem się was zapytać, czy znacie jakąś literaturę, która może mi pomóc; może macie jakieś pomysły, koncepcje? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-11-30, 19:55    Odp: Pomoc dla maturzysty [BLUES]

Polecam serię filmów, które prezentuje Martin Scorsese. Tytuł kolekcji to "The Blues" (kolekcja Polityki). W twoim przypadku szczególnie rekomenduję film pt. "Powrót do Domu", który m.in. opowiada o wpływie muzyki afrykańskiej na jej nowe gatunki.

Pozdrawiam
Gladias
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cham 


Wiek: 30
Posty: 4
Skąd: 71
Wysłany: 2011-11-30, 20:19    Odp: Pomoc dla maturzysty [BLUES]

Właśnie, zapomniałem wspomnieć o filmie! Oglądałem póki co tylko 'Cadillac Records' i bardzo możliwe, że użyje parę scen z tego filmu w prezentacji.

Gladias, wielkie dzięki, na pewno sprawdzę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-11-30, 20:45    Odp: Pomoc dla maturzysty [BLUES]

"Chata wuja Toma"
"Encyklopedia muzyki popularnej: Blues w Polsce"
"Czarno na białym. Afroamerykanie, którzy poruszyli Amerykę"
To literatura :)

http://www.allposters.pl/...y_c7164_p4_.htm

:)
To tak na szybkiego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-11-30, 21:09    Odp: Pomoc dla maturzysty [BLUES]

Czy wydawnictwa anglojęzyczne też wchodzą w grę? Może bym coś ciekawego wyniuchał.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cham 


Wiek: 30
Posty: 4
Skąd: 71
Wysłany: 2011-11-30, 23:49    Odp: Pomoc dla maturzysty [BLUES]

@Maciekdraheim - jak najbardziej, język angielski nie jest dla mnie przeszkodą. :)

aansaa, wielkie dzięki, będę musiał nabyć te dwie pozycje, a po 'Chatę wuja Toma' wybiorę się do biblioteki, bo pewnie będzie na stanie. Jakieś obrazy również znajdą się w mojej pracy, bo muszę zawrzeć w niej jak najwięcej dziedzin sztuki.

Jeżeli znacie jakieś ciekawe strony internetowe/blogi o historii bluesa bądź jazzu (wikipedię już przeglądałem), to podzielcie się. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-01, 12:41    Odp: Pomoc dla maturzysty [BLUES]

Była swego czasu taka seria filmów dokumentalnych "Jazz". Lecialo nawet z polskim lektorem. Chyba Marsalis pełnił rolę komentatora w tym filmie.

Ewentualnie http://www.polishjazzarch.com/ archiwalne numery Jazz Forum, jeszcze z czasów poprzedniego ustroju ;) Sporo materiałów ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu