Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Purplehaze

Posty: 2
Wysłany: 2011-11-10, 21:19    [Rada] Blues Harp czy Special 20?

Witam wszystkich serdecznie. Otóż postanowiłem zacząć grać na tym wspaniałym instrumencie, przeglądnąłem forum i najwięcej pozytywnych ocen jest o tych dwóch modelach które wymieniłem w temacie. Wiele osób mówi, że special 20 jest bardzo dobry do nauki, ale blues harp ma drewniany korpus. Plastik mnie trochę odstrasza, poza tym wydaję mi się, że drewno jest o wiele lepsze. Czy ktoś mógłby mi doradzić który model wybrać? Nie interesują mnie silver star itd, bo mówicie, że do nauki to bardzo zły sprzęt. Mam na ten cel 100 złotych, więc cenowo mieszczę się w obu modelach. Harmonikę chciałbym zakupić w tonacji A. Czekam na wasze rady :)

[ Dodano: 2011-11-11, 15:11 ]
mówicie, że blues harp? też tak myślałem. Dziękuję za pomoc :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-11-11, 16:57    Odp: [Rada] Blues Harp czy Special 20?

Różnica między plastikiem a drewnem jest minimalna. 70-80% brzmienia to grający, a tylko 20-30% to instrument, z czego rodzaj materiału, z którego zrobiony jest korpus, to góra 5%. Większy wpływ mają np. kształt i materiał pokryw. To, że drewno jest "o wiele lepsze" to legenda. Ale i tak masz duży plus, że nie zaczynasz od Silverstara, Bluesbanda czy innych takich badziewii

Harpy oba dobre, mnie osobiście lepiej się gra na Specialce, ale to bardzo indywidualna sprawa.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Purplehaze

Posty: 2
Wysłany: 2011-11-11, 18:04    Odp: [Rada] Blues Harp czy Special 20?

Młynek, dziękuję za radę :) Właśnie chyba w tym rzecz, nie mam porównania który model bardziej mi będzie pasował, Ty wolisz speciala, ktoś inny się wypowie i będzie wolał blues harpa. Tak to już jest, ale trzeba od czegoś zacząć. Ja zaczynam od blues harpa i już nie mogę się doczekać kiedy go dorwę w swoje ręce :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-11-11, 18:38    Odp: [Rada] Blues Harp czy Special 20?

To nie była rada, a jedynie moja opinia :) Rada to teraz będzie: jak Cię bardziej przekonał Blues Harp, to kup Blues Harpa, to przyzwoity instrument. A potem, jako drugą, wypróbuj inny model (chociażby rzeczonego Speciala, ale jest cała masa innych i nie trzeba się ograniczać tylko do Hohnerów, wystarczy poczytać na tym forum). A potem jeszcze inny, aż trafisz na "swój" model. Ja, po iluś tam eksperymentach, łącznie z najwyższą półką (Seydelem 1847) stwierdziłem, że dla mnie optymalnym rozwiązaniem jest Marine Mand Deluxe. Pasuje mi i anatomicznie i brzmieniowo, jakościowo nie najgorszy a i cena nie mordercza. Ale to mi tak pasuje, bynajmniej nie twierdzę, że każdy pownien grać tylko na niej i że to "najlepsza" harmonijka. Nie ma "najlepszej" harmonijki, tak jak nie ma najlepszej gitary, najlepszego odkurzacza czy najlepszego samochodu. Gdyby takowe istaniały, wszystkie inne, jako gorsze, w naturalny sposób zniknęłyby z rynku.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-14, 21:14    Odp: [Rada] Blues Harp czy Special 20?

Nie grałem jeszcze na S20 ale Blues Harp to jak dla mnie bardzo fajna harmoszka. Myśle, że obie to bardzo dobry wybór na początek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Giersh 

Wiek: 40
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-14, 23:09    Odp: [Rada] Blues Harp czy Special 20?

Przedstawię moją subiektywną opinię.
Grałem na obu. bardziej podpasowała mi SP20. Choćby dlatego, że jak dla mnie jest wygodniejsza.
Najlepiej zaopatrzyć się w obie w tej samej tonacji i wypróbować. Wiem, że to głupia rada na początek, ale sam złapałem się na tym, że jak miałem do wyboru dwie harmoszki to prędzej czy później kupowałem obie.

Ja już wybrałem swój model i nie jest to z pewnością Hohner :) .

[ Dodano: 2011-11-14, 23:12 ]
Przypomniałem sobie, że blachy w blues harpie (osłony) nie wytrzymały mojego potu. Po krótkim czasie zaczęły korodować. Było to jednak kilka lat temu.

W SP20 nie miałem takiego problemu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu