Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
yourand 

Wiek: 38
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-05, 21:20    Wydech na 4 kanale

Cześć!
Wydawało mi się że już ogarniam harmonijkę i postanowiłem zrobić sobie przyjemność, szarpnąłem się na Seydla 1847 Noble. Okazało się, że chyba jednak nie ogarniam :]
Wszystko chodzi jak cudeńko, ale mam problem mam z czwartym kanałem na wydechu. Jeśli uderzę powietrzem mocno, przez pierwszą sekundę (a czasem i dłużej) nie ma dźwięku, jakby stroiki w ogóle nie drgały. Dopiero po w momencie kiedy odpuszczam i dmucham słabiej, powoli pojawia się dźwięk. Później już można z nim szaleć, ale nagłe, pulsujące dźwięki właściwie odpadają.
Wyobraźmy sobie, że dmuchamy z napęczniałymi policzkami, od jedynki w górę, wszystko bdrzmi dobrze, ale na czwartym kanale nagle nie ma dźwięku. Dopiero kiedy "oklapną" nam policzki, dźwięk się dobywa.
Gram już ze dwa lata, na bardzo różnych harmonijkach, więc wiem że każdy model, a nawet egzemplarz może mieć swoje dziwactwa, ale to mi konkretnie utrudnia granie.
Rozkręciłem harpa i stroiki wyglądają jak powinny.
Problem zauważyłem dopiero po dwóch tygodniach grania. Nie jestem w stanie dojść, czy tak było od początku, tylko nie zwróciłem na to uwagi, czy coś się zepsuło w trakcie.
Mieliście może podobny problem? Ktoś zna rozwiązanie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-07-05, 21:27    Odp: Wydech na 4 kanale

Stroik ma ustawioną zbyt ciasną tolerancję i od nagłego uderzenia powietrza się blokuje. Stroik jest zbyt blisko płytki i powietrze nie ma gdzie uciec. Sprawdź, czy nie ma paproszka, a potem przyjżyj się, czy stroik z kanału 4 na wydechu (musisz zdemontować górną płytkę) nie jest widocznie bliżej płytki niż pozostałe stroiki. Jeżeli tak, odegnij go delikatnie, na Forum chyba są wskazówki jak to zrobić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
yourand
yourand 

Wiek: 38
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-05, 21:56    Odp: Wydech na 4 kanale

Któryś raz zadaję na tym forum ewidentnie niemądre pytanie, i któryś raz dostaję od Ciebie natychmiastową i wyczerpującą odpowiedź. Wielkie dzięki!
Odgiąłem blaszki i cieszę się jak dziecko :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu