Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pudlovich

Posty: 4
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2011-07-04, 17:01    Oddychanie nosem

Na harmonijce gram od jakiegoś miesiąca. Posiadam BluesBanda w tonacji G, i niedawno zauważyłem, że dużej części dźwięków, które wydaję towarzyszy intensywny wdech bądź wydech nosem.
Podejrzewam, że wzięło się to stąd, że na przykład w trzeciej pozycji (którą b. lubię i często używam) dużą część dźwięków wydobywam poprzez draw i nadmiar powietrza w płucach "muszę jakoś oddać" (ale jest to czysty strzał, ponieważ ani harmonijkarzem, ani biologiem niestety nie jestem).

Zastanawiam się, czy jest to bardzo zły nawyk, a także jaki ma wpływ na brzmienie harmonijki, gospodarkę powietrzem w czasie grania, etc. Również pojawia się pytanie, czy jest to coś, czego w ogóle nie powinienem robić i za każdy przypadek robić sobie krzywdę, czy w sytuacji "zapowietrzenia się" jest to dopuszczalne :)

Komuś też się to zdarza/zdarzało? Być może ktoś kiedyś z nadmiaru wolnego czasu się nad tym zastanawiał?
Byłbym dźwięczny.

Pozdrawiam,
Pudel
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-07-04, 21:05    Odp: Oddychanie nosem

Hej gram już jakieś cztery lata i mam dokładnie tak samo. U niektórych jest to naturalne (gramy tak jakbyśmy oddychali, tzn jednocześnie ustami i nosem). Jest to jak najbardziej dobry nawyk. Kiedyś uczył tego Tomek Kamiński na warsztatach. Dźwięk przy takim graniu brzmi ładniej (bardziej naturalnie) i łatwiej jest grać szybko. Dodam, że w przybliżeniu 70% powietrza powinno iść przez harmonijkę, a 30% przez nos. (Takie proporcję podawał na warsztatach dwa lata temu Tomek Kamiński). Osobiście nie wiem jak można grać z zatkanym nosem. Sam jestem alergikiem i jak mi założy nos, to nie jestem w stanie grać i szybko się męczę (zapowietrzam).

Pozdrawiam Mieszko
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Pudlovich
Pudlovich

Posty: 4
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2011-07-04, 23:13    Odp: Oddychanie nosem

Dzięki wielkie! Bardzo mnie to zastanawiało.
Tak sobie pomyślałem, że chyba warto by było się wybrać na jakieś warsztaty... ^^
+1 :)

Pozdrawiam,
Pudel!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu