Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-24, 20:39    Polskie harmonijki

Jakiś czas temu na allegro wyczaiłem dwie aukcje które mnie zainteresowały... Jedna dotyczyła harmonijki Kankan, druga natomiast dwóch harmonijek Teddy ( takich samych ;) ).
Aukcje przykuły moją uwagę tym bardziej, iż generalnie panuje opinia, że polskie harmonijki firmy melodia w ogóle nie są warte uwagi. Teraz już osobiście miałem z nimi kontakt i nie zgadzam się z tym ;)

Najpierw odczucia dot. ich wyglądu...
Teddy- bardzo ładnie prezentująca się, 12 kanałowa harmonijka tremollo z drewnianym grzebieniem.

Kanada- harp podobnie jak Teddy- 12 kanałowy, grzebień plastikowy, kształt podobny do modelu Golden Melody, Hohnera.

Oczywiście zanim wziąłem harpy do ust (a raczej harpa, bo kankana jeszcze nie testowałem) przeczyściłem je, ponieważ przy opisach obu było zaznaczone, iż długo leżały w piwnicy. Powiem jednak, że jestem bardzo zadowolony z zakupu.

Brzmienie Teddy'ego przeszło moje oczekiwania :) Ma ona charakterystyczny dla harmoszek z drewnianym grzebieniem- delikatnie przytłumiony dźwięk. Wszystkie stroiki ładnie reagują, a dzięki temu że ma ich dwa rzędy, brzmi jakby grały dwie harmonijki jedna po drugiej z minimalnym opóźnieniem.

Co do kankana- przetestuję jutro i zedytuję posta :)



Podsumowując- polecam je jak najbardziej i Wam ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cielak 

Wiek: 38
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: uteibej
Wysłany: 2007-09-25, 07:13    Odp: Polskie harmonijki

Ostatnio właśnie widziałem Teddy'ego na Allegro :)
http://www.allegro.pl/ite..._rarytas_c.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-30, 15:52    Odp: Polskie harmonijki

Nagranie z teddy'ego

Wiem, że nie za ciekawe, ale chciałem pokazać jak gra. Do blues'a na pewno się nie nadaje, ale tak dla przyjemności sobie można przygrać ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jasiek 


Wiek: 29
Posty: 68
Skąd: Połczyn-Zdrój
Wysłany: 2008-03-25, 11:55    Odp: Polskie harmonijki

hej , Conex coś nie tak z tym linkiem "podana strona nie istnieje BŁĄD 404" ;/ wrzuć jeszcze raz jeśli możesz , bo interesuje mnie jak ona gra ;)
_________________
"Te same mury od rana, te same stoły odrapane"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-21, 19:44    Odp: Polskie harmonijki

Wśród krajowych harmonijek zdarzają się też wyroby nieco lepszej klasy, na przykład 40 kanałowe tremolo o nazwie "Carmen" (nazwa firmy nie jest podana, ale to prawdopodobnie "Melodia"), które po paru małych przeróbkach (impregnacja korpusu, zamiana gwoździków na śrubki, wyszlifowanie ostrych krawędzi) można nazwać instrumentem całkiem przyzwoitym, mogącym od biedy konkurować z Hohnerami czy Heringami. Jest to pierwsze tremolo, na którym wyszedł mi dobrze brzmiący podciąg, czego nie można osiągnąć na Kankanie czy Nokturnie.
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
zly 


Wiek: 30
Posty: 8
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-09-23, 16:52    Odp: Polskie harmonijki

Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem KANKANA:)dostaliśmy z kolegą-w szkole urządzono wietrzenie magazynów:).Zdaje się że wśród tych szkolnych zbiorów była również ta carmen o której wspominał Pulatom:).Te harmonijki jednak wesołe nie są o!:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-23, 20:13    Odp: Polskie harmonijki

Najgorszą moim zdaniem wadą polskich harmonijek były, przynajmniej w niektórych modelach (w tym Kankan), płytki stroikowe z aluminium, które bardzo negatywnie wpływają na jakość brzmienia, oraz genialna technika montażu używana przy korpusach plastikowych polegająca na wbijaniu stalowych gwoździ w płytki stroikowe, czyniąca demontaż instrumentu bardzo interesującym doświadczeniem :razz: . Mimo wszystko jak włoży się w nie trochę pracy to wychodzą całkiem znośne, a na pewno lepsze od Made In China.
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Whiteman0 

Wiek: 34
Posty: 1
Skąd: Nakło
Wysłany: 2008-11-21, 22:47    Odp: Polskie harmonijki

Co myślicie o tych dwóch harmonijkach, a mianowicie Melodia Zuch i Kankan?
Odgrzebałem je gdzieś w domu i zastanawiam się czy się jeszcze do czegoś nadają.

Oto ich zdjęcia:

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-11-22, 12:04    Odp: Polskie harmonijki

Mam z tych dwóch Kankana i muszę powiedzieć że nie jest on czymś rewelacyjnym (pod względem wygody gry i brzmienia), nawet w porównaniu z innymi Made In PRL, ale lepszy od chińskich. Do grania melodii w I pozycji będzie się nadawać, ale podciągi nie idą na niej dobrze. Może być z tego znośny instrument, ale jak leżała długo nieużywana to na 95% będzie wymagała nastrojenia, a co za tym idzie dość trudnego (przynajmniej w tym modelu) demontażu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
thenaturat92

Posty: 2
Wysłany: 2009-12-20, 13:20    Odp: Polskie harmonijki

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum i mam takie pytanie o harmonijke, ponieważ niedawno dostałem harmonijke polskiej firmy NOKTURN i chciałbym się dowiedziec więcej na jej temat.
z góry dziękuje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-20, 16:32    Odp: Polskie harmonijki

Jakieś zdjęcie i jakakolwiek próbka dźwięki sporo by wyjaśniła.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-21, 16:17    Odp: Polskie harmonijki

Miałem coś takiego, z białym korpusem. Jest to tremolak, chyba powiększona wersja Kankana. Nie pamiętam już jaki miała rozkład dźwięków, bo umarła pod moim pilnikiem podczas eksperymentów ze strojeniem do molla harmonicznego i naturalnego :evil: .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
thenaturat92

Posty: 2
Wysłany: 2009-12-22, 14:39    Odp: Polskie harmonijki

Mój korpus jest niebieski, co myślisz o tej harmonijce?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-22, 17:41    Odp: Polskie harmonijki

Jest to klasa co najwyżej średnia, płytki aluminiowe bardzo zubożają brzmienie, ale i tak powinna wygrać jakościowo z Chińczykami :P .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Miguel

Posty: 2
Wysłany: 2018-01-16, 19:51    Harmonijka Teddy

Witam

Chcę zacząć naukę na harmonijce. Po wujku znalazłem taki oto sprzęt - harmonijka Teddy ma 14 x 2 otworów. Nie znalazłem informacji o Teddy 14 kanałowej.... o 12 kanałowej owszem. Czy na 14 kanałową są inne taby niż na pozostałe harmonijki.

Czy możecie mi napisać coś więcej o harmonijce tego typu? Czy jest to tremollo?
Będę wdzięczy za odpowiedź.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-01-16, 23:09    Odp: Polskie harmonijki

Tak to jest harmonijka tremolo. Mam nawet taką, ale nie zajedziesz daleko na grze na tym instrumencie.Technologia sprzętu z lat wczesnego Gierka dzisiaj się nie sprawdza. Nie stroją kanały, jak wyregulujesz to szybko się rozstrajają. Nie polecam!
p.s. nie widziałem tabów na tremola, choć być może są takowe. Tu trzeba by zasięgnąć "języka" od harmonijkarzy folkowych. W Polsce to dużo takich jest na podkarpaciu. Zapytam jednego z nich.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Miguel

Posty: 2
Wysłany: 2018-01-17, 16:29    Odp: Polskie harmonijki

Dziękuję za odpowiedź :) ... Nie zajadę daleko? Hmmm na razie spróbuję na niej wrzucić I bieg i zobaczę czy zaczynam czuć chemię w graniu. Ewentualne kolejne biegi będą już na innym sprzęcie.

Póki co ograniczę się do jednego pytania. W różnych miejscach opisywane są rodzaje harmonijek jednak czy jest jakieś źródło gdzie można przesłuchać różnice w brzmieniu ich poszczególnych rodzajów. Czy w sklepie muzycznym można wypróbować różne harmonijki (nie jestem pewien czy obślinianie sprzętu jest mile widziane przez sprzedawców :hihi: )?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-01-17, 21:23    Odp: Polskie harmonijki

Radzę przenieść się na harmonijkę chromatyczną lub diatoniczną, chyba, że chcesz grać muzykę ludową.
W sklepach nie można próbować, nikt nie chciał by po kimś ogrywać sprzęt. Pozostaje Ci posłuchać na YouTube, albo jechać na jakieś festiwale, konkursy etc. i posłuchać na żywo, porozmawiać z muzykami.

Takim festiwalem, na którym można przesłuchać prawie wszystkie rodzaje harmonijek, jest w naszym kraju festiwal w Kamieniu k. Rzeszowa odbywający jeden raz w roku, pod koniec Kwietnia.

Pozdrawiam chromatycznie
Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu