Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor
Wiadomość
orzeszeek

Posty: 1
Wysłany: 2010-11-26, 21:54    Pozycje, podciągi...

Witam,jestem nowym użytkownikiem forum,a na harmonijce gram już pare miesięcy.Moja przygoda harmonijkowa zaczęła się od zainteresowania korzeniami bluesa,tak mi się spodobał album sesyjny Sonny'ego Terry - The 1958 London Sessions,że skubnąłem tacie harmonijke Hohner Great Little Harp w tonacji C i pierwszego dnia już umiałem zagrać podstawowe bluesowe riffy.Po kilku tygodniach stwierdziłem,że ten instrument jest zbyt trudny (mam na myśli egzemplarz GLH mojego taty,nie instrument ogolnie :P ),nie dało się z niego wydobyć ok.3 dzwięków (nie mówię o podciągach :P ),więc zamówiłem dwie harmonijki Hohner Marine Band -jedną w C,a drugą w A.Zacząłem chodzić na zajęcia do pobliskiego domu kultury,na których ku mojemu zdziwieniu bardzo dużo jamuje się bluesa(gram też na gitarze).Uczęszczając na te zajęcia stwierdziłem,że gra idzie mi już całkiem nieźle(na tyle nieźle,że sprawiłem,że nauczyciel i kolega perkusista zakupili harmonijki),ale gdy poczytałem trochę o grze na harmonijce moje umiejętności okazały się być mniejsze niż mi się wydawało.Wraz z chłonioną wiedzą pojawiały się pytania,których nie miałem komu zadać,które teraz ,drodzy forumowicze (zapewne ku waszej uciesze jest ich dość sporo:P) zadam wam :P wiem,że niektóre pojawiały się wielokrotnie na forum,ale jakoś nie mogę zrozumieć o co chodzi z tymi pozycjami i podćiagami.Zaczynamy:

1.O co chodzi z tymi pozycjami ? Wiele osób nie może ich zrozumieć,a wiele tłumaczących dziwi się dlaczego.Moim zdaniem dlatego,że tłumaczą to troche zbyt ciężkim dla niektórych językiem (jakieś interwały,stopnie,przydałoby się to przybliżyć).Proszę was o wyjaśnienie tego jakbyście tłumaczyli idiocie :P Głównie chodzi mi o to,że jak gram ze znajomymi bluesa w G to improwizuje po wszystkich kanałach mojego Hohnera i wszystko jakoś fajnie brzmi,a gdzieś tu na forum wyczytałem,że można zagrać w tylu tonacjach ile pentatonika ma stopni czyli 8.

2.Podciągi.Ogólnie podciągać potrafię,ale nie rozumiem jak wyczuć różnicę tych półtonów.Maksymalnie można podciągnąć o 1,5 tonu,tak ? jak słucham sonny'ego to każdy podciąg brzmi tak samo :P

3.Zakup kolejnej harmonijki i wybór mikrofonu/ów.Ja i znajomi,z którymi gram czujemy się trochę ograniczeni gdy chcemy zagrać jakiegoś bluesika,a ja wylatuję z pytaniem "no to w E czy w G?".Myślałem nad kupnem kolejnego Marine banda lub Lee Oskara(akurat w Łódzkim Riffie mają ich sporo,więc byloby mi wygodnie :P ),ale jestem otwarty na inne propozycje.Poszukuję także mikrofonu/ów.Najpierw myślałem nad typowo harmonijkowym,ale brzmi on dość "brudno",a lubie ze znajomymi zagrać sobie akustycznie i jak chciałbym się nagłośnić to z brzmieniem może całość być poprostu do kitu.Jestem otwarty na oferty sprzedaży sprzętu i instrumentów(nawet używanych.lubię instrumenty z charakterem,mogą nawet nie stroić,z instrumentami trzeba czasem powalczyć)

4.Parę pytań o techniki.
http://www.youtube.com/wa...feature=related od 2:34 slyszy się akordy i pojedyncze dźwięki równocześnie(wiem,że nie są grane równocześnie,mówiąc słyszy mam na myśli słyszenie,a granie :P ).Czy jest to tounge blocking czy jakaś bardziej zaawansowana technika ?
http://www.youtube.com/watch?v=wtApDaBwuGc
Tutaj w 0:12 do 0:14 pan Ronnie robi taki fajny dźwięk,który,jak mi się wydawało będę w stanie uzyskać zamykając i otwierając dłonie,ale próbowałem i niestety brak satysfakcjonujących mnie rezultatów.Oglądając wiecęj jego filmików można zauważyć,że za każdym razem kiedy to robi,przekręca lekko harmonijkę w którąś stronę,czy to ma jakieś znaczenie ?

Miałem więcej pytań,ale jak to zwykle bywa w trakcie pisania się zapomniało :P Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-11-26, 22:34    Odp: Pozycje, podciągi...

Stosuj się do zasady "jeden temat = jedno pytanie". Nazywaj też tematy zgdnie z regulaminem. To wszystko po to aby wszystkim nam było w przyszłości łatwiej przeglądać forum i wyszukiwać interesujące nas wątki.

Są już na forum tematy w których być może znajdziesz odpowiedzi. Poniżej podaje Ci linki, które odnoszą się do twoich dwóch pierwszych punktów.
1. http://forum.harmoszka.co...ycje-vt1153.htm
2. http://forum.harmoszka.co...ciagi-vt122.htm
Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi nie bój się zadać pytanie w tamtym temacie. ;-)

Co do twojego 3. punktu. Ciężko się odnieść np. do tego jaką powinieneś dokupić sobie harmoszkę, bo zbyt wiele nie wiemy. ;] Nie określiłeś się nawet w kwesti twojego budżetu, więc na prawdę ciężko teraz próbować Ci doradzać. Poczytaj czym warto się zainteresować, poczytaj o tych harmonijkach i ew. dopytuj. Podobnie jeśli chodzi o mikrofon.

4. punkt. Jeśli mogę Cię prosić, załóż nowy temat, bo ten będzie już trochę rozmazany i ciężko byłoby w przyszłości szukać tego tematu.

Pamiętaj w przyszłości o tym, aby sprawdzić wcześniej czy pytanie, które chcesz zadać, już nie padło. Tak będzie szybciej dla Ciebie, lepiej dla wszystkich. ;-) I pamiętaj też, aby nazywać swoje wątki, tak aby ułatwić innym userom w przyszłości szukanie. Dzięki z góry. :)

Ten temat pozwolę sobie zamknąć, zarchiwizować i poprawić samemu nazwę tematu "dla potomnych". :)
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi