Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Wybuch 


Wiek: 31
Posty: 41
Skąd: Rybaki (lubuskie)
Wysłany: 2010-08-15, 00:21    "Brudny dźwięk"

A więc panowie :)

Chodzi mi o to jak wydobyć z harmoszki taki typowo bluesowy "brudny" dźwięk. Chyba wiecie o co mi chodzi ? :) Gram na harmoszce już blisko rok a dalej nie jestem w stanie go wydobyć. To kwestia techniki czy raczej kwestia instrumentu ? Na razie męczę mojego silver stara. (nie krzyczcie :D ) i jakoś mi nie wychodzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MilKam88 

Wiek: 36
Posty: 39
Otrzymał 9 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-15, 12:13    Odp: "Brudny dźwięk"

Podstawą jest dobre brzmienie akustyczne. To jak będzie brzmiał dźwięk wydobyty z harmonijki zależy przede wszystkim od ciebie, twojego "aparatu gębowego" a nie samego instrumentu. Bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie. Musisz atakować dźwięk z przepony. Starać się rozluźnić mięśnie, opuśćić nieco żuchwę, włożyć harpa możliwie głęboko. Wtedy dźwięk nabiera mocy. Jest pełniejszy, bardziej "mięsisty".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Molsz
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2010-08-19, 00:15    Odp: "Brudny dźwięk"

Hehe.. Ciekawe... ;) A ja nie rozumiem co masz na myśli pisząc o "brudnym brzmieniu"..? :P Może chodzi Ci o efekt uzyskiwany poprzez grę dwudźwiękami...? Albo, nie daj Bóg, przester? :D Jeśli to drugie, to może Ci z samą harmonijką nie wyjść... ;] Jak chcesz konkretniejszej pomocy to wyślij jakiegoś linka z przykładem to się zastanowimy jak się to robi ;)

A tak na przyszłość - polecam warsztaty, lub lekcje prywatne - dobrze, żeby ktoś Ciebie posłuchał i dał jednoznaczne instrukcje.


Pozdrowiącha z Gdyni :)
Ola

PS. A Silver Stary niech zginą w piekle!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marcel_Banda 


Wiek: 46
Posty: 63
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-19, 00:39    Re: "Brudny dźwięk"

[quote="Wybuch"]A więc panowie :)

Chodzi mi o to jak wydobyć z harmoszki taki typowo bluesowy "brudny" dźwięk. Chyba wiecie o co mi chodzi ? :) Gram na harmoszce już blisko rok a dalej nie jestem w stanie go wydobyć. To kwestia techniki czy raczej kwestia instrumentu ? Na razie męczę mojego silver stara. (nie krzyczcie :D ) i jakoś mi nie wychodzi.[/quote]

spróbuj hapa głęboko do ust wsadzic ( tylko bez przesady :) ) i wtedy dmuchnij albo zaciągnij.
dźwiek ma wiecej "miejsca w gębie" i rezonuje - może o to chodzilo?
_________________
Marcel, Banda Łysego
www.bandalysego.pl

----------------------------------------------------------
trzeba wiedziec...kiedy dmuchnąć....
----------------------------------------------------------
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-20, 08:36    Odp: "Brudny dźwięk"

Ja myślę, że chodzi Ci o przester po prostu - to "zabrudzenie" dźwięku tworzy się w procesie odpowiedniego wzmocnienia.
Jakąś namiastkę możesz spróbować osiągnąć zamykając komputerowy mikrofon w dłoniach razem z harmonijką i grając na niej dość głośno. Nagraj kawałek, odtwórz i sprawdź jak to będzie brzmiało - możliwe, że właśnie tak jak chciałeś osiągnąć.

Powodzenia!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-30, 10:00    Odp: "Brudny dźwięk"

Widzę, że nikt nie wspomnial, o tzw. growlu :)
Polecam poszukac na forum.

Taki... typowo bluesowy efekt :)
W filmiku który bart wrzucil ze SPAH (Festiwal w USA), koles z bends uzywa, nasladujac przez to nieco saksofon :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu