Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-06, 16:27    Jaka harmonijka do 50 zł?

Witam.
Jestem gitarzystą, ale chcę się też nauczyć grać na harmonijce. Jutro bym już po nią jechał, myślę o Blues Band http://www.bratpol.com.pl/?prod=1671&cat=120 ale przeczytałem, że nie jest to dobra harmonijka.
Moglibyście polecić jakąś w cenie do 50zł?? Czy ew ten Blues Band byłby dobry?
Byłbym bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź!

widzę, że zachwalacie Blues Harp, mogę dołożyć te 10zł i ją kupic, dobra jest?? Choć widzę, że za takie małe pieniądze to go nie dostanę... To warto zbierać kasę i kupić coś za 80zł? Chyba lepiej tak zrobić, widzę że dobrą opinię mają Blues harp i Specjal 20 która z nich lepsza?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-05-06, 17:24    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Kochany [b]JayJay[/b] - takich tematów na Forum jest od @**$@.
Proszę użyć opcji "szukaj".
Lepiej pierwszy post wykorzystaj na przywitanie się w odpowiednim temacie, a nie na temat, który poruszany był już dużooo razy.

Peace.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-05-06, 17:29    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Blues Banda i Silverstara stanowczo odradzam. Czy Ty jako gitarzysta polecałbyś gitarę z Lidla za 120 zł? Pewnie nie...

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy "lepszy" jest Special 20 czy Blues Harp. Podobnie, jak nie da się powiedzieć czy lepszy jest Stratocaster czy Telecaster, trzymając się Twojego podwórka.... Ja osobiscie jako początkową wybrał bym Speciala - lekko i szybko reaguje, łatwiej się wykonuje podciągi, więc do nauki w sam raz. Blues harp z kolei pięknie brzmi, zwłaszcza w akordach...

A jeżeli nie chcesz przekraczać 50 zł, to niezłym wyborem bedzie Big River Harp. Co prawdę troszkę niższa półka, niż Specialka, Marinka czy Blues Harp, ale i tak o niebo lepsza od Blues Banda. Niektórzy chwala też Heringa Free Bluesa w podobnej cenie, ale trudno go dostać.

Ansaa, w pierwszej chwili tez chciałem odeslać kolegę do wyszukiwarki, ale jak się dobrze wczytałem, to widzę, że coś tam czytał... :)

A swoją drogą JAY-JAY, odrobiłeś zadanie troche po łebkach... wszystko, co napisałem, powtarzało się juz wielokrotnie.

Inna sprawa, że właśnie dlatego, iż tyle jest powielonych tematów - czasami trudno jest coś sensownego odnaleźć.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
JayJay
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-06, 17:40    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Posłuchałem na youtube Blues Harpa i Specjal 20, Specjal 20 podoba mi się bardziej pod względem wizualnym jak i brzmieniowym. Uzbieram kasę i się na niego skuszę. czytałem już chyba wszystkie tematy o tych harmonijkach, ale założyłem ten temat, ponieważ chciałem usłyszeć konkretną odpowiedź jaką uzyskałem od Młynka (wielkie dzięki). Faktycznie trudno porównać czy lepszy jest Stratocaster czy Telecaster, obie są dobre, ale zależy to od gustu gitarzysty, więc widzę że wśród harmonijek jest tak samo.
A tego Specjala to dostanę w każdym dobrym sklepie muzycznym, czy ciężko o niego?

Bardzo się cieszę, że zajrzałem na to forum, bo tak to jutro bym kupił Blues Banda (kolega perkusista ma i dał mi na niej dzisiaj pograć, o ile dmuchanie w te dziurki można nazwać graniem hehe myślałem, że to dobra harmonijka, ale wiadomo początkujący się od razu nie zna), a ja mam tak że jak kupuję coś, a szczególnie instrument to musi być porządny.
Wielkie dzięki

Mam jeszcze takie ważne pytanie niezwiązane z tematem - da się grać dobrze na harmonijce bez używanie prawej ręki? Od 6 miesięcy mam z nią problem, co uniemożliwiło mi grę na gitarze, już z nią lepiej od wakacji wracam w pełni do gry, ale jeszcze jej nie nadwyrężam, a widziałem, że grając na harmonijce prawą ręką się tak jakby macha, da się dobrze zagrać bez używania prawej ręki?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lozansky 


Wiek: 36
Posty: 46
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kargowa/Zielona Góra
Wysłany: 2010-05-06, 18:06    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Prawa ręka przydaje się do cieniowania brzmienia, robienia wibratta ręcznego.

Tak odnośnie jeszcze harmonijek do 50 złotych, zauważyłem, że bratpol ma w sowjej ofercie harmonijkę Hering Free Blues, kosztuje 39 złotych. Uchodzi za najlepszego harpa w tym przedziale cenowym. Warta rozpatrzenia.
_________________
- Suwalszczyzna to jest gdzieś w bok od Warszawy, tak? Przypomnij mi gdzie to jest dokładnie.
- Pojedziesz, to sam zobaczysz gdzie to jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-06, 18:07    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

To w końcu bez prawej ręki się obejdzie?
Albo chociaż używać jej w małym stopniu

Jednak skuszę się na Special 20
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-05-06, 18:17    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Specialka jest bardzo popularna, praktycznie wszędzie dostaniesz.

To "machanie" to wibrato ręczne. Nie jest konieczne, ale stanowi efekt urozmaicący i wzbogacający brzmienie. Są też inne rodzaje wibrata (gardłowe, przeponowe), ale ręczne pozwala uzyskać charakterystyczne "ła-ła" (dzięki zamykaniu i otwieraniu przestrzeni rezonansowej zamkniętej dłońmi). Pozostałe brzmią inaczej, co nie znaczy, że gorzej. Natomiast do prawidłowego uchwytu konieczne są obie dłonie - zupełnie inne brzmienie (ciemne, głębokie) uzyskuje się przy szczelnie zamkniętej przestrzeni, a inne (ostre, przenikliwe) przy otwartej. Szczególnie słychać to przy grze elektrycznej. Ten charakterystyczny, chicagowski, przesterowany sound to nie tylko odpowiedni sprzęt (specjalny mikrofon + lampowy piec), ale również (a nawet przede wszystkim) sposób trzymania.

Do nauki pierwszych dźwięków nie musisz używać obu rąk, aczkolwiek lepiej się uczyć od razu prawidłowowo - wykorzenianie później złych nawyków jest o wiele trudniejsze. Natomiast możesz tę prawą rękę oszczędzać - wibrato wprowadzisz sobie później, jak już całkiem wydobrzejesz.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-06, 18:20    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Trzymać mogę, bo to przecież w żadnym stopniu nie nadwyręża ręki...
A gdzie znajdę jakiś kurs jak prawidłowo trzymać harmonijkę itp?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lozansky 


Wiek: 36
Posty: 46
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kargowa/Zielona Góra
Wysłany: 2010-05-06, 18:20    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Oprócz wibratta ręcznego, możesz wykorzystać również gardłowe i przeponowe. Ręczne jest nałatwiejsze, co nie zmienia faktu, że aby opanować je wszystkie w stopniu zadowalającym ucho, potrzeba żmudnych ćwiczeń.
_________________
- Suwalszczyzna to jest gdzieś w bok od Warszawy, tak? Przypomnij mi gdzie to jest dokładnie.
- Pojedziesz, to sam zobaczysz gdzie to jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-05-06, 18:26    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

[quote="JayJay"]Trzymać mogę, bo to przecież w żadnym stopniu nie nadwyręża ręki...
A gdzie znajdę jakiś kurs jak prawidłowo trzymać harmonijkę itp?[/quote]
W internecie, na warsztatach.... popracuj trochę sam, nie oczekuj, że wszystko Ci będzie podsunięte pod nos.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-06, 18:29    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Słuszna rada...
Wielkie dzięki jeszcze raz! Mój kumpel perkusista z zespołu ma harmonijkę i podstawy zna więc mnie pouczy. Będę miał jutro lub pojutrze kasę i jadę po tego Speciala 20.
Pozdrawiam
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lozansky 


Wiek: 36
Posty: 46
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kargowa/Zielona Góra
Wysłany: 2010-05-06, 18:30    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Polecam kurs internetowy Dawida Wydry - bluesharp.pl. Poszperaj na forum, był ostatnio temat o tym kursie właśnie. Tam min. znajdziesz opowiedź na swoje pytanie.
_________________
- Suwalszczyzna to jest gdzieś w bok od Warszawy, tak? Przypomnij mi gdzie to jest dokładnie.
- Pojedziesz, to sam zobaczysz gdzie to jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-05-06, 19:41    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Nie pamiętam, czy jest tam na temat trzymania instrumentu, ale sam kurs moge z czystym sumieniem polecić (miałem przyjemność recenzować). Moim praktyczny, konkretny, bez ściemniania i wodolejstwa, z dużą ilością przykładów.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2010-05-07, 13:41    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

[quote="Młynek"]Nie pamiętam, czy jest tam na temat trzymania instrumentu[/quote]
Kilka słów jest:)
_________________
Charytatywna wyszukiwarka
Charytatywne klikanie
Zbyszek pomocnik
Wspieraj naukę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-08, 13:34    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Zapomniałem zapytać o najważniejsze - w jakiej tonacji mam kupić? C ?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-05-08, 14:03    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Tak.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mistral 

Wiek: 35
Posty: 6
Skąd: Augustów
Wysłany: 2010-05-11, 13:00    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Ja kupiłem SilverStara, ale tylko dlatego, że spieszyłem się z kupnem a w Warszawie wielkiego wyboru harmonijek nie ma, a przynajmniej nie znalazłem sklepu ze hohnerem special 20. (znacie jakiś?) Najlepszy jaki znalazłem to Muzyczny na stacji metra centrum.

Po paru dniach początków stwierdzam, że na niektórych kanałach powietrze ucieka i pewnie dlatego podciągi wychodzą takie przytłumione. Czasem kanał 6 dziwnie piszczy. Ale ogólnie spoko, dobra do nauki :)
Mimo to żałuję, że nie kupiłem special 20, bo w moim wypadku niedługo znowu szykuje się wydanie pieniędzy na jakiegoś bardziej dźwięcznego harpa. Póki co, mam czym grać na ogniskach:]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-11, 15:06    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

w warszawie PASJA jest i to chyba, zdaje się, dobry sklep:)
Na allegro seydle sprzedają :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-11, 16:29    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Byłem dziś w trzech sklepach muzycznych w Szczecinie - mieli wszystko oprócz Speciala 20. W Rockmanie, babka zadzwoniła gdzieś na magazyn, mieli Special 20 we wszystkich tonacjach oprócz C... Masakra. W oko wpadł mi jeszcze Marine Band, jest polecany. Co myślicie o Marine Band, lepiej go kupić niż Speciala?
Mogę jutro jechać po Marine Band, lub zamówić z bartoplu Speciala. Co lepiej? posłuchałem próbki marine band, podoba mi się jej brzmienie, niepokoi mnie tylko ten kanciasty brzeg.Przeszkadza to w czymś? Słyszałem też, że w Marine Band mogą być problemy ze ściąganiem tej obudowy, bo ma gwoździe a nie śrubki. Więc w końcu nie wiem co mam kupic...
Po przeanalizowaniu wychodzi na to, że lepiej kupić Speciala 20, bo ma plastikową obudowę, szczelną, praktyczną i w ogóle (oglądałem testy obu). Więc chyba zamówię Speciala z bartpolu czekam jeszcze na Wasze opinie.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lozansky 


Wiek: 36
Posty: 46
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kargowa/Zielona Góra
Wysłany: 2010-05-11, 23:11    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Nie mam ani Speciala (choć teraz rozważam jego zakup), ani Marine Banda. Po części sam już spobie odpowiedziałeś, Special jest z pewnością łatwiejszy w użytkowaniu. Co do demontażu Marine Banda - Adam Gussow w jednej ze swoich lekcji pokazuje jak łatwo tego dokonać.

Pozdrawiam.
_________________
- Suwalszczyzna to jest gdzieś w bok od Warszawy, tak? Przypomnij mi gdzie to jest dokładnie.
- Pojedziesz, to sam zobaczysz gdzie to jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-12, 13:54    Odp: Jaka harmonijka do 50 zł?

Special 20 zamówiony z Bartpolu. Na maxa przepłaciłem, bo harmonijka 87zł 90gr a za przesyłkę dałem 13.50 (łącznie 101zł...), ale przynajmniej mam od razu, bo w sklepie w Szczecinie mogą mi sprowadzić, ale czekałbym 2 tygodnie, a z bartoplu to przyjdzie jutro lub pojutrze. Trudno, raz się żyje. Czekam na harmoszkę.

Przyszła mi przedwczoraj. Podoba mi się, fajne brzmienie. Czekam tylko aż wyzdrowieje (gardło mnie boli) i zaczynam grać.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu