Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Google
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
darXide

Posty: 2
Wysłany: 2010-04-17, 16:39    Pisk na trójce przy wdechu

Witam was.

2 dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem swojego pierwszego instrumentu w życiu - hohnera blues banda w C. Idąc z poczty do domu (kupiłem na alledrogo przez pobranie) już nauczyłem się w miarę czysto wlazł kotek i zabrałem się za Hymn Polski. Uznając, że dobrze mi idzie, zagrałem ze słuchu Bocellego, zapisując sobie na kartce kanały w które dmucham i całkiem nieźle wyszło :P

Szukając jakichś info w necie na temat techniki gry trafiłem tutaj. Przeczytałem tu o tych całych podciągach i nie zastanawiając się długo zacząłem to ćwiczyć. Na trzecim kanale zaczyna mi powoli wychodzić obniżanie częstotliwości, ale jak za mocno pociągnę, to wychodzi mi pisk wyższy niż bym dmuchał w dziesiątkę :P Teraz pytanie, czy to z moim ryjem coś nie w porządku, czy z harmonijką? :D Gdybym miał mic'a to bym to nagrał, ale jak na moje ucho brzmi to jak sinusoida w okolicy 10kHz. Jeśli to normalne zjawisko, to trudno, będe musiał nauczyć się to opanować.

Edit

Jeszcze korzystając z tematu mam drugą sprawę. Dmuchając lekko w jakiś niski kanał, wykonując po nim gwałtowne wciągnięcie uzyskuję coś a'la glissando. Czy tak się to robi? Czy takie coś może się teoretycznie przydać w grze?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 29
Posty: 776
Otrzymał 69 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-04-17, 18:07    Odp: Pisk na trójce przy wdechu

Ćwiczenie bendów zacznij od 4 kanału, (3) jest bardzo ciężka (poza tym ten Hohner do najłatwiejszych w grze nie należy). Najpierw angażując język, potem gardło (przydaje się na niskich kanałach). Ale przede wszystkim mocne czyste dźwięki, żadnych ust w dziubek tylko luźne wargi. To co robisz na dwójce przy przejściu na wdech to mimowolny podciąg (powszechna rzecz na początku nauki, zwłaszcza właśnie ten kanał, ciężko go wydobyć głośno, czysto i z dobrym atakiem.)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
darXide

Posty: 2
Wysłany: 2010-04-19, 10:32    Odp: Pisk na trójce przy wdechu

Bardzo cenne porady. Faktycznie jest tak jak mówisz, dwójka jest bardzo oporna, czwórka wydaje się być przyjemniejsza w obróbce ;)

Jeszcze nasunęło się mi jedno pytanie. Czy istnieje jakiś przyrząd, który zobrazowałby ile udaje mi się obniżyć ton przy podciągu? Mimo kilku lat zabawy w programach typu digital audio workstation, wciąż nie potrafię na ucho rozpoznać wysokości tonu. Taki przyrząd pomógłby mi dobrać odpowiednią siłę podciągania, tak mi się wydaje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
raist 

Wiek: 33
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-19, 10:35    Odp: Pisk na trójce przy wdechu

[quote="darXide"]Bardzo cenne porady. Faktycznie jest tak jak mówisz, dwójka jest bardzo oporna, czwórka wydaje się być przyjemniejsza w obróbce ;)

Jeszcze nasunęło się mi jedno pytanie. Czy istnieje jakiś przyrząd, który zobrazowałby ile udaje mi się obniżyć ton przy podciągu? Mimo kilku lat zabawy w programach typu digital audio workstation, wciąż nie potrafię na ucho rozpoznać wysokości tonu. Taki przyrząd pomógłby mi dobrać odpowiednią siłę podciągania, tak mi się wydaje.[/quote]

Oczywiście, że jest - zwie się Bendometer :)
_________________
http://harpb.blogspot.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu