Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
dżyzas 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: trzciamajka
Wysłany: 2010-03-04, 22:07    Jak sie gra akordy?

Witam,
moj post bedzie podobny jak wiele innych, lecz mam problem. W ostatnim czasie zainspirowała mnie harmoszka. I pod wpływem impulsu zamówilem SS.Wiem, wiem niektórzy złośliwi powiedzą ze jest ona fatalna, lecz ja jako osoba obyta z instrumentem (mówie o gitarze) uważam, że to sprawa gustu i podejścia człowieka, bo jesli zależy to człowiek da rade sie nauczyć grać. Jesli z tego co wyczytalem lepsze harmoszki ułatwiają sprawe to mam nadzieje, że jeśli uda mi się podłapać podstawy i zmienić harmoszke na lepszą to ułatwienie grania zapoda mi jeszcze większe chęci do dalszej nauki... do czego zmierzam. A no do tego czy ktoś mógłby mi pomóc w kwiestii tego jak sie gra akordy ? Słucham dżemu, mocniejszych brzmień a gram reggae:D(zapraszam na majsa), lecz chciałbym uczyć sie na piosenkach dżemu. Czy ktoś mógłby mi pomóc wybrać kawałki na początek , dać rady co robić, aby zabrzmiały? byłbym wdzięczny.Czy są strony coś na wzór chords.pl?

Z góry dzięki
_________________
www.myspace.com/thesynki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-04, 22:26    Odp: Jak sie gra akordy?

Akordy grasz przez wydech, lub wdech przez kilka kanałów jednocześnie. Niestety, harmonijka diatoniczna nie jest instrumentem o rozbudowanych możliwościach harmonicznych. W pełni możesz zagrać 2 akordy, w tonacji C będą to C w dowolnym miejscu na wydechu i G na zassaniu przez pierwsze cztery kanały. Inne możesz akcentować, np. grając po 2 dźwięki z danego akordu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
dżyzas 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: trzciamajka
Wysłany: 2010-03-04, 22:30    Odp: Jak sie gra akordy?

a jakie kawałki dżemu na początek? jakies popularne strony z rozpiskami tabów?
_________________
www.myspace.com/thesynki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-04, 22:31    Odp: Jak sie gra akordy?

Na Forum jest mnóstwo tabów, także do numerów Dżemu. Dział z tabulaturami stoi otworem:).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-04, 22:32    Odp: Jak sie gra akordy?

Wydaje mi się, że na dżemie będzie ciężko. Biorąc ich dyskografię, to harmonijki nie ma tam dużo. Zacznij od pojedynczych dźwięków, wbrew pozorom to nie jest takie proste :)
Potem spróbuj powtarzać ryśkowe zagrywki. Rozpracuj je ze słuchu, taby nie są ok :)
Co do akordów, akordem na harmonijce nazywamy zagranie na kilku kanałach jednocześnie(chyba się nie mylę?). Możesz ćwiczyć akordy powtarzając basówke :P
To by było chyba tyle na początek.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mat21jar 


Wiek: 31
Posty: 92
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2010-03-04, 22:37    Odp: Jak sie gra akordy?

Cześć. Co do strony to może ci się przyda ta klik. Jest tam z czego wybierać. Na tym forum jest też dział klik. Możesz tam znaleźć tabulaturę do polskich piosenek i nie tylko dodanych przez użytkowników. Co do Dżemu możesz zacząć od Whisky. Wszystkim znane, powinieneś dać radę. Tylko wybierz wersję bez podciągów, bo pewnie jeszcze nie będziesz umiał ich robić. Whisky znajdziesz np. tutaj klik . Co dalej; graj słuchaj, jeszcze raz graj i jeszcze raz słuchaj. Pamiętaj nie rób nic na siłę. Graj kiedy masz czas i ochotę. Możesz wyznaczyć sobie też jakiś cel np. zagranie jakiejś piosenki, zagrywki, itp. Jeśli czegoś nie będziesz wiedział poszukaj na tym forum, jest tutaj wiele przydatnych informacji i porad.
Pozdrawiam i życzę miłego grajkowania :harp:
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dżyzas 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: trzciamajka
Wysłany: 2010-03-04, 22:42    Odp: Jak sie gra akordy?

dzięki za rady:) aczkolwiek niektóre przypominają mi miłe wspomnienia propos początków grania na giatrze:) a co do grania na siłe przez te kilka lat nabyłem troche wiedzy praktyczniej, lecz wiadomo, instrument nie jest ten sam a nawet nie za dużo podobny. jeszcze raz dzięki za dotychczasowe rady :)
_________________
www.myspace.com/thesynki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ozinho5 

Wiek: 30
Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-05, 14:37    Odp: Jak sie gra akordy?

a na harptabs.com jest dzial z pioisenkami dzemu?? bo ja nic tam nie znalazlem z tej kategori. moze podac ktos link jak cos takie mam istnieje?? z gory dzieki ^^
_________________
Kiedyś chciałem umrzeć młodo
jak Jim Morrison
lecz z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
dżyzas 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: trzciamajka
Wysłany: 2010-03-09, 21:05    Odp: Jak sie gra akordy?

a może ktoś wyjaśnić co oznaczają znaki w tabulaturach typu () czy tam - ... wszystkie jakie można spotkać?
_________________
www.myspace.com/thesynki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-09, 21:09    Odp: Jak sie gra akordy?

Jest wyjaśnione. W dziale z tabulaturami jest artykuł wyjaśniający tę kwestię.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-03-10, 15:37    Odp: Jak sie gra akordy?

ozinho5 napisał/a:
a na harptabs.com jest dzial z pioisenkami dzemu?? bo ja nic tam nie znalazlem z tej kategori. moze podac ktos link jak cos takie mam istnieje?? z gory dzieki ^^


Może nie cały dział, ale zawsze coś się znajdzie.
Proszę bardzo: http://www.harptabs.com/song.php?ID=7955

Pozdrawiam

Medium
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pudlovich

Posty: 4
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2011-07-04, 16:07    Odp: Jak sie gra akordy?

@Maciekdraheim: Szerzysz dezinformację. Popraw mnie, jeśli się mylę, ale mój mały rozumek mający coś wspólnego z harmonijką od bardzo niedawna widzi tez możliwość zagrania akordu D-moll, wdechem na kanałach 456.
Więc C-dur, G-dur i D-moll :)

Pozdrawiam,
Pudel
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-07-04, 16:29    Odp: Jak sie gra akordy?

Pudlovich, faktycznie, masz rację. D jako pryma akordu, F jako tercja mała i A robiące za kwintę.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu