Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Mickey

Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-01-16, 23:31    Co to za harmonijka i czy da się na niej grać?

Witajcie. :)

Mam na imię Mikołaj i jestem nowy.
Jeśli wybrałem zły dział na ten temat wybaczcie.

Jakiś czas temu dostałem harmonijkę.
Tak ona wygląda:


Podobno jest to harmonijka koncertowa.

Jestem kompletnie zielony w tym temacie i dlatego chciałbym się Was poradzić w kilki sprawach:
Czy ta harmonijka może być w jakiś sposób zużyta (czy w harmonijce są elementy, które trzeba wymieniać)?
Czy harmonijka ta nadaje się do nauki, czy jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych?
Byłbym niezmiernie wdzięczny za wskazanie kierunku, wszelkie porady, sugestie.
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,
Mickey
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-17, 13:59    Odp: Co to za harmonijka i czy da się na niej grać?

Są 2 możliwości. Albo jest to harmonijka tremolo, albo oktawowa. [b]Pulatom[/b] napisał artykuł o tych rodzajach harpów. W wielkim skrócie, w tremolo podczas jednego wydechu/zassania odzywają się 2 stroiki dające tę samą nutę (np. C), ale są one względem siebie nieco rozstrojone, co daje wibrujący efekt. Z oktawowymi jest podobnie, ale 2 dźwięki zestrojone są w odległości oktawy, np. C i C1. Twój egzemplarz jest dwustronny, czyli to tak naprawdę 2 harmonijki o różnych tonacjach (najczęściej C i G) w jednej obudowie. Najlepiej nagraj "cokolwiek" zagrane na niej i prześlij na Forum. Wtedy można łatwo określić rodzaj strojenia.

W harmonijce rzadko wymienia się elementy, choć niektórzy wymieniają stroiki, tj. cienkie paski metalu znajdujące się wewnątrz, które pod wpływem przepływu powietrza wpadają w drgania i wydają dźwięk. Jednak jeżeli harmonijka nie była długo używana, to oprócz wyczyszczenia i drobnej regulacji powinna działać OK. Jest jednak możliwe, że harmonijka się rozstroiła, jednak w tym temacie specjalistą nie jestem, więc nie będę się weń zagłębiał.

Teraz sprawa nauki. Niestety, na ten rodzaj harmonijek zapewne nie znajdziesz żadnych szkółek, czy poradników, więc cały proces będzie opierał się na słuchu. Najlepiej korzystając np. z tunera rozpisać, które kanały wydają jaki dźwięk (i na wydechu, i na zassaniu) i próbować grać melodie. Ten typ harmonijek najczęściej wykorzystywany jest do muzyki folkowej i biesiadnej, może być trochę trudno zagrać inne gatunki (choć nie jest to niemożliwe).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-01-17, 15:40    Odp: Co to za harmonijka i czy da się na niej grać?

To jest podwójna oktawówka w tonacji C/G, uważam ten typ harmonijki za trochę bardziej interesujący i posiadający większe możliwości brzmieniowe niż trem. Możliwe że będzie wymagała wymiany niektórych stroików, a na 100% trzeba ją nastroić.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mickey

Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-01-19, 13:23    Odp: Co to za harmonijka i czy da się na niej grać?

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Postaram się niedługo coś wrzucić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu