Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Paw 


Wiek: 29
Posty: 45
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-10-17, 17:40    Basy

Witam, mam pewien problem. Kiedy słucham harparzy, razem z główną melodią słychać także niższy dźwięk. A więc jak to się robi? Bardzo chciałbym się tego nauczyć, gdyż, moim zdaniem, nadaje to bardziej profesjonalnego brzmienia.
Próbowałem objąć ustami parę kanałów i językiem zatykać środkowe. Ale tego słuchać się nie dało :) . Nie dość, że dźwięk był okropnie nieczysty, to jeszcze gubiłem melodię. Czy tak się to robi? I czy to tylko kwetsia praktyki?
Mój brat gra na gitarze i fajnie byłoby przygrywać do melodii razem z "basami".

Jakby ktoś nie wiedział o co mi chodzi, to zamieszczam link. Na samym dole są trzy pliki. Wybierzcie drugi.
http://harmonijka.mud.pl/index.php?r=100&l=pl

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-17, 17:56    Odp: Basy

To coś jak tongue blocking. To w zasadzie proste, przy przemieszczaniu się między pojedynczymi kanałami/nutami robisz wdech albo wydech (zależy jak Ci bardziej pasuje) z większej ilości kanałów. Można też dojeżdżać do jednego kanału jakby płynnie przechodząc od akordu do pojedynczej nuty, zwężając usta. Kwestia ćwiczeń.

http://odsiebie.com/pokaz/6207688---3798.html

Tu jest bez przesteru moja wersja fragmentu Sugar Blue - Hoochie Koochie Man
(na końcu troszkę za szybko :D ale to tylko przykład)

Tam dmucham albo ciągnę z pojedynczego kanału a lewą częścią ust rytmicznie "puszczam" ruch powietrza na niższe kanały.
Popróbuj, kwestia ćwiczeń i Ci się uda :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Paw 


Wiek: 29
Posty: 45
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-10-17, 18:46    Odp: Basy

Hmm... Coś tam próbuję, ale jedna kwestia mi nie daje mi spokoju. Bo kiedy słucham Twojego nagrania i tego, co sam zamieściłem, mam wrażenie, iż ten niższy dźwięk jest w odstępie co najmniej jednego kanału. I tu nasuwa mi się pytanie: Czy te kanały, pomiędzy niższym a wyższym dźwiękiem, zatykać językiem? Jeśli tak, to jeszcze sporo pracy przede mną :) .
Muszę przyznać, że podziwiam zdolność tego "puszczania" powietrza i do tego robienie tego czysto. Pogratulować podzielności uwagi.
U mnie, kiedy robię przygrywki niższego dźwięki, wyższy zanika.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-17, 18:53    Odp: Basy

Zwykle to jest tak, że w ustach ma się 4 kanały (chyba 4 :D ) i zatyka się pierwsze trzy, puszczając je. Ja nie wiem na ile mi to wychodzi ale chyba nie brzmi źle. Różnie to robię, dużo w tym przypadku bo dopiero co zacząłem próbować tą technikę.

Jak zatykasz pomiędzy niższym a wyższym czyli z 4 kanałów drugi i trzeci to grasz oktawą. Ale oktawy są różne..

Jest paru szpeców na forum co mogą Ci o tym więcej powiedzieć. Wsluchałem się bardziej i w sumie to co gra Bartek Łęczycki to nie do końca tongue blocking a raczej naprzemiennie grane akordy i pojedyncze nuty.
Uda się, powodzenia ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-18, 18:03    Odp: Basy

Granie jednocześnie akampaniamentu i melodii osiągane jest najlepiej właśnie przez Tongu Blocking. Chcąc zagrać kanał numer 4, obejmujesz całe pierwsze 4 kanały, ale te trzy z lewej zakrywasz językiem. Kiedy rytmicznie go opuszczasz na harmoszkę i podnosisz (staraj się wcelować w to żeberko między 2 a 3 kanałem) uzyskujesz porządany efekt. Dla typowego bluesowego brzmienia warto zaczynać nutę na akordzie i ułamek sekundy później przykładać język do harmonijki. Może się to wydawać trudne, ale to naprawdę tylko kwestia ćwiczeń. Zajrzyj na mój kanał youtube (www.youtube.com/harmonicapl), w większości filmików wykorzystuję tę technikę. Efekt można symulować przez, tak jak napisał [b]minigunmen[/b], naprzemienne rozszerzanie i zwężanie warg, co prezentował np. Adam Gussow. Jakby co, to wal śmiało, bo już długo z TB się bawię, więc mogę podpowiadać :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Paw 


Wiek: 29
Posty: 45
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-10-19, 20:11    Odp: Basy

Serdecznie dziękuję za porady. Mimo, iż gram już trochę, z TB dopiero co zacząłem się bawić. Rzeczywiście, strasznie to na razie trudne ;) . Muszę jeszcze popracować nad podzielnością uwagi.
Na tą chwilę, skleciłem coś bez stosowania TB. To przeróbka tego co zamieściłem, z kompletną improwizacją. Oto link:

http://odsiebie.com/pokaz/6274893---6a76.html

Czy dobrą drogą kroczę :P ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-19, 20:25    Odp: Basy

Jeżeli możesz, to wrzuć to w jakimś normalnym pliku, tj. mp3, czy wav, będzie łatwiej odsłuchać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Paw 


Wiek: 29
Posty: 45
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-10-19, 21:06    Odp: Basy

Próbuję zmienić plik, ale wyskakuje błąd. Nie potrafię tego zrobić, zapewne dlatego, iż moje umiejętności informatyczne są równe zeru. Melodyjka została nagrana na komórce, gdyż mikrofonu na razie nie posiadam. Jednak zamieszczę link do pobrania odpowiedniego programu.

http://download.chip.eu/pl/download_pl_151319.html

Mam nadzieję, że się uda.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu