Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
CeZetHa

Posty: 3
Wysłany: 2009-09-30, 20:37    Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

Witam :)

Jestem tu nowy, więc na początku chciałbym wszystkich przywitać :) To forum już przeglądam od jakiegoś czasu. Na prawdę kawał dobrej roboty :)

Od 2 miesięcy jestem posiadaczem Hohnera BluesBand w tonacji C. Fajna harmonijeczka, choć szczyt szczytów to nie jest. Proste melodie takie jak Hej w góry jadą Mazury, Stairway to Heaven czy inne podobne potrafię zagrać. Jednak podciągi z tego co wyczytałem bardzo trudno zrobić na takim sprzęcie, a już ograniczanie się do utworów bez podciągów mnie wkurza. Dlatego postanowiłem zakupić nową harmoszkę, na której mógłbym swobodniej nauczyć się podciągów, które są dla mnie czarną magią. Wybór padł na Special20. Jednak pozostała do wyboru tonacja. Jaką wybrać?

Lubię grać proste, ogniskowe i biesiadne piosenki. Ale chcę przerzucić się na blues i w końcu coś nowszego zagrać, np. coś w stylu Dżemu lub Blues Brothers.

Rozmyślam mocno nad tonacją A. Ale czy ona będzie w sam raz dla mnie? Mimo, że mam ambicje na bluesa to zaznaczam, że nadal jestem początkujący, choć z małym dwumiesięcznym doświadczeniem.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

PS: Jeśli powtarzam jakiś temat to bardzo przepraszam, lecz nie znalazłem jeszcze żadnej konkretnej odpowiedzi na moje pytanie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-30, 20:46    Odp: Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

A będzie jak znalazł jako druga harmonijka. Potem warto zaopatrzyć się w D, następnie G, F i Bb. I już masz porządny bluesowy zestaw.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
CeZetHa

Posty: 3
Wysłany: 2009-10-01, 14:19    Odp: Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

Dziękuję ci mój imienniku za szybką odpowiedź :D (też jestem Maciek :D )

Ale do rzeczy - Nadal jestem początkujący i dalej uczę się prostych melodyjek. Special20 chcę kupić do lepszej nauki podciągów. Ale czy tonacja A jest też dobra do nauki? I czy większość riffów w wykonaniu Ryśka Riedla są właśnie w tej tonacji?

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-01, 14:27    Odp: Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

W zasadzie każda tonacja jest dobra do nauki, tylko niektóre są troszkę lepsze :) Zwykle wybiera się C albo D (rzadziej) z tego względu, że są na środku "palety" z jakiej możesz wybierać harmonijki, więc będziesz miał uśrednione predyspozycje żeby poradzić sobie ze wszystkimi. Jakbyś przez pierwszy rok grał tylko i wyłącznie na G to odczułbyś pewne trudności w graniu na wysokiej tonacji takiej jak F ale z czasem by i tak przeszły, więc.. można się uczyć na wszystkim.

Na tonacji A teoretycznie podciągi pójdą Ci troszkę szybciej, bo stroiki są cięższe, bardziej podatne na to, tylko troszkę strach, że je uszkodzisz, jak będziesz próbować zbyt siłowo, więc graj spokojnie :)

Zdaje się, że Rysiek grał głównie na harmonijce C, w tonacji G ale jest jeszcze wielu wielu wykonawców, którzy grali lepsze riffy i na innych tonacjach, nie ograniczaj się do Ryśka Riedla :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-01, 21:00    Odp: Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

minigunmen napisał/a:
Zdaje się, że Rysiek grał głównie na harmonijce C, w tonacji G ale jest jeszcze wielu wielu wykonawców, którzy grali lepsze riffy i na innych tonacjach, nie ograniczaj się do Ryśka Riedla :)


Zgadzam się z przedmówcą. A i na harmoszce w tonacji A trochę marmolady pograsz, np. Czerwonego. A skoro masz już harpa w C, to tonacja A będzie jak znalazł. A na tym Blues Bandzie podciągi też zrobisz, daję słowo :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-10-01, 21:36    Odp: Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

Nom idzie zrobić podciągi na BB :D

Dzisiaj jak grałem sobie "Wind of change" Scorpionsów to mi wyszedł tak jakby podciąg na 3 kanale na wdechu :D
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-01, 21:40    Odp: Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

Da się, da, to jest użyteczna harmonijka tylko nieco bardziej licha, mniej szczelna ale pomijając brzmienie, to stroiki mają całkiem dobre właściwości. Zdecydowanie prędzej bym go doradził niż SilverStara.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Chabi ^^ 

Wiek: 31
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-10-02, 05:31    Odp: Hohner Special 20 - jaką wybrać tonację?

Na twoim miejscu przesłuchałbym najpierw jak brzmią poszczególne tonacje (na początek mogą być C A D G), a potem wybrał tą której brzmienie Ci najbardziej podpasuje. Im przyjemniejszy będzie dźwięk harmoszki dla twojego ucha, tym chętniej będziesz się uczył ;)

http://www.youtube.com/watch?v=KucxvQR0FXM

Tutaj Adam Gussow gra jeden riff na harmonijkach w wszystkich tonacjach ^^
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu