Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-02-15, 20:49    Odp: Suzuki Manji M-20

Customizowana, czyli Manji w wersji podstawowej jest taka dobra jak customizowany seydel 1847..... to ciekawe co można z niej zrobić jeśli dałoby się jeszcze ją poprawić :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-02-16, 14:56    Odp: Suzuki Manji M-20

[b]Młynek,[/b] ja różnice słyszę, choć niewielką! Na pewno owa różnica w realu jest bardziej słyszalna niż poddana kompresji YT, wpływom akustycznym otoczenia i jakości mikrofonu.

Myślę, że największa różnica jest w komforcie grania i w długości życia stroików.

[b]minigunmen[/b] nie wiem na ile wymierne i merytoryczne jest takie stwierdzenie: [i]"Manji w wersji podstawowej jest taka dobra jak customizowany seydel 1847"[/i] oczywiście na potrzeby reklamy można powiedzieć wszystko :) Co znaczy tak samo dobra? Pod jakim względem?

Jak gra Brendan Power na harmonijce Harpmaster i Fabulous to brzmią (prawie) identycznie a jak wynika z moich doświadczeń różnica jest kolosalna w bardziej zaawansowanych technikach. Wynika to z brzmienia B.Powera a nie samych harmonijek.

Jestem przekonany że znajdą się zwolennicy Manji oraz fani 1847. Ważne, aby znaleźć swój ulubiony model który daje komfort oraz inspiruje do grania.

Pozdrowienia!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Saskers 


Wiek: 45
Posty: 97
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Saska Kępa
Wysłany: 2010-02-23, 14:54    Odp: Suzuki Manji M-20

Poniżej umieszczam link dla tych, którzy chcą jeszcze posłuchać Manji w C.
Christelle Berthon daje pokaz swoich umiejętności.
No i w tym teście jakby mniej zmęczona niż w poprzednim :D
Miłego słuchania

http://www.youtube.com/watch?v=hYQimkoeXQs
_________________
Nie zawracaj kontrafałdy, że w Warszawie byłeś
Bo na Saskie Kiempe wcale nie chodziłeś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-08, 01:32    Odp: Suzuki Manji M-20

Witam, wczoraj przywiozłem z Gdańska Manji w tonacji C.
Osoby które były na warsztatach miały okazje zerknąć na jej wykonanie :)

Dzięki uprzejmości sklepu GAMA z Gdańska wkrótce pojawi się obszerny jej opis na mojej stronie w dziale HARP TEST.

Pozdrowienia trytonowe i proszę o jeszcze nieco cierpliwości :)

[ Dodano: 2010-03-15, 15:49 ]
Test harmonijki Manji, choć z małym opóźnieniem, ale już jest na mojej stronie pod adresem: http://www.harmonijka.mud....php?r=109&l=pl

Miłej lektury!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2010-03-22, 07:14    Odp: Suzuki Manji M-20

No no no :) czekałem na tę recenzjęBartku i jak zawsze bardzo profesjonalna. A mógłbyś powiedzieć jak głęboko sięgają grzebienie korpusu względem płytek stroikowych od strony użytkowanych kanałów? Nie ma żadnych zapadlisk? Suzuki ma czasem z tym drobne problemy i dopiero przekręcenie płytek poprawia sytuację :)
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-03-22, 21:06    Odp: Suzuki Manji M-20

Bartku, powiedz mi gdybyś miał porównać Hammonda z Manji, to która harmonijka wypada według ciebie lepiej? ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-23, 12:04    Odp: Suzuki Manji M-20

Do Trojdena:
Nie ma żadnych "zapadlisk" (btw ciekawe określenie :) ), wszystko jest idealnie spasowane, a grzebień nie wystaje ponad płytki stroikowe. Płytki były fabrycznie przykręcone i wszystko się zgadzało. Nie znalazłem nic do poprawy (poza drobną regulacją do overblowingu).

Porównując Hammonda i Manji, w mojej subiektywnej opinii ten drugi model wypada lepiej. Argumenty przemawiające za Manji:
- większa głośnośc
- strój kompromisowy
- lepsze brzmienie
- przyjazny kształt pokryw
- wygląd :)

Manji jest trochę droższa ale naprawdę ma dobry stosunek jakość/cena!!!
Zaznaczam, że grałem tylko na tonacji C i nie wiem jak się będą zachowywać G lub F.

PS ciesze się, że pojawiają się coraz nowsze i lepsze alternatywy dla harmonijek Hohner, który (mam wrażenie) zbytnio uwierzył w swoją niezachwianą pozycję lidera...

Pozdrowienia!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2010-03-23, 18:28    Odp: Suzuki Manji M-20

Manji jest niewiele droższa od hammond'a (oryginalnie w GAMA kosztuje jakieś 178 PLN) a jeśli Manji kosztuje 180 PLN to na pewno będzie lepsze. Hammond ma spore mankamenty. Jak pisałem w temacie właśnie o HA-20 to ciężko znosi próbę czasu. Stroiki się blokują, złazi farba z pokryw itp. Jak jest z Manji to się dowiemy bo to nowość :P Ale i tak zostaję przy Promasterach :P
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chabi ^^ 

Wiek: 31
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-04-13, 21:49    Odp: Suzuki Manji M-20

Bardzo przyjemna harmonijka. Łatwość i komfort gry są naprawdę wysokie. Szczelniejsza od Manji jest tylko Overdrive, przynajmniej w moim odczuciu, przynajmniej z tych harmonijek na których grałem.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego. Czegoś co mnie zaskoczy łatwością gry czy dźwiękiem. Niestety tak się nie stało. Co nie znaczy, że się zawiodłem, po prostu moje oczekiwania były za wysokie ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-14, 00:24    Odp: Suzuki Manji M-20

Uważam, że nie ma instrumentu idealnego, ale każdy powinien szukać swojego [u]ulubionego[/u] modelu.
Myślę, że Manji może się spodobać, nie tylko pod względem "designe'u" ale i komfortu grania.

Manji moim zdaniem wyróżnia się pozytywnie z wcześniejszych modeli, które brzmią jak dla mnie bardzo podobnie i nieco "papierowo" w stosunku do 1847 czy Golden Melody.
W mojej opinii Manji to bardzo udany model i bliski mojemu ideałowi.

Podzielcie się Waszymi impresjami :)
Pozdrowienia!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chabi ^^ 

Wiek: 31
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-04-15, 16:15    Odp: Suzuki Manji M-20

Zgadzam się z tym, że Manji to bardzo udany model... ale spotkałem w niej to, co widziałem już w innych harmoszkach.

Po prostu myślałem, że mnie czymś zaskoczy, a nie zaskoczyła. Mimo tego, Manji, to i tak jedna z najlepszych harmonijek na jakich grałem i należy jej się naprawdę wysoka ocena.

Ogólnie gorąco polecam, ale chyba jeśli miałbym kupować harmonijkę w podobnym przedziale cenowym, to zamiast Manji... wziąłbym drugiego Promastera. Jest 30 złociszy tańszy, a na moje potrzeby w zupełności wystarczy ^^
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-05-01, 12:41    Odp: Suzuki Manji M-20

A jak zaś wczoraj zrobiłem sobie prezent w postaci Manji w tonacji Bb i przyznać muszę, że jestem miło zaskoczony :) Gra lekko, szybko, jest naprawdę głośna! Jednym słowem granie na niej to wielka frajda :P Właściwie niewiele więcej da się powiedzieć niż to co Bartek napisał w recenzji ;p A co do jasnego brzmienia - mnie ono bardzo pasuje - taka 'szklanka' dodaje dużo pazura - ale to już kwestia gustu. Wczesniej (po zobaczeniu zdjęć) pisałem, że srednio powoba mi się wygląd, ale gdy dostałem ją w ręce to chyba zmieniłem zdanie - robi także wrażenie wizualne - ten korpus wygląda troche jak zrobiony z kamienia - i to fajnie kontrastuje z pokrywami. Cena tego modelu nie cieszy kieszeni (180pln) ale nie żałuje :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-05-31, 22:00    Odp: Suzuki Manji M-20

Nie chcę zakładać nowego tematu. Zamierzam kupić nową harmonijkę i zastanawiam się nad wyborem pomiędzy manji, a hamondem. Czy mógłby mi je ktoś porównać, albo opisać. Wiem, że było tu już trochę o tym. Chodzi mi ogólnie o aspekt brzmienia. Drażni mnie takie piskliwe brzmienie (dlatego nie lubie marine band'ów). Wolał bym raczej coś bardziej zbliżonego do Golden Melody. Powiedzcie, którą z tych harmonijek byście polecili?
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-05-31, 23:01    Odp: Suzuki Manji M-20

[b]Zamieszkaly[/b], cześć! Hammonda nie miałem, ale miałem Fire Breatha, a to modele, z tego co mi wiadomo, podobne (a może płytki są nawet takie same). Co do tych wysokich częstotliwości, o których wspomniałem wcześniej w Manji - jeśli chcesz kupić wysoką tonację to pewnie zabrzmi to drażniąco, natomiast niskie - poporstu marzenie! Wierzcie, albo nie ale mam tonację Bb i jak się zrobi spokojne, wolne zassanie na 1 kanale to poprostu harmonijka drży - czuje się te wibracje - coś pięknego! A co do komfortu grania/szybkości reakcji to obie miażdżą, choć chyba Manji jest odrobinę szczelniejsza (albo wynika to z tego, że jest nowsza :P ).
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-01, 11:16    Odp: Suzuki Manji M-20

Dzięki Landerw. Chyba się zdecyduje na tą Manji. Co raz bardziej mi się podoba :)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-01, 13:12    Odp: Suzuki Manji M-20

Kupiłem Manji ok 2 tygodnie temu. Bardzo dobrze brzmi w oktawach, a górny rejestr reaguje od razu. Teoretycznie jest przygotowana pod overbending, ale ja musiałem dopasować ją do siebie i podregulować trochę stroiki na kanałach 1,4,6,7.

Grzebień swoją budową i połyskiem przypomina mi trochę kość słoniową. Jest bardzo szczelna i komfortowo się na niej gra. Polecam.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-01, 19:25    Odp: Suzuki Manji M-20

Hammond jest metalowa, będzie miała jasne brzmienie. Manji drewniane. Ale zastanów się nad ważniejszą kwestią. Czy chcesz harpa do grania melodycznego czy takiego o stroju kompromisowym. Ja mam ochotę sprawdzić kiedyś obydwie.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-01, 20:56    Odp: Suzuki Manji M-20

Skoro już jesteśmy przy brzmieniu to polecam poniższy artykuł, autorstwa Michaela Timmlera z Harponline: http://www.harponline.de/..._id=de_DE&p=273

Miłej lektury :)

A oto tłumaczenie:

"Legenda o ciepłym brzmieniu lub o tym, dlaczego harmonijki ustne brzmienia mieć nie mogą.

Coraz częściej napływają do nas pytania na temat tego, jakie brzmienie posiada dana harmonijka.
Znaleźliśmy w internecie filmy promujące autorstwa producentów, którzy wypowiadają się w tej kwestii – naszym zdaniem nadzwyczajniej wprowadzając w błąd.

Oświadczenie:
1. W przeciwieństwie do gitar akustycznych, skrzypiec oraz innych instrumentów strunowych harmonijka ustna nie posiada pudła rezonansowego.
Zdejmijcie pokrywy waszych harmonijek i pstryknijcie stroik (chodzi o podciągnięcie go do góry, aby zadrżał). Tenże ubogi dźwięk „Pling“ który słyszycie nazywamy brzmieniem harmonijki ustnej!
2. Pudłem rezonansowym harmonijki ustnej jest w pierwszej kolejności gardło (otwór gębowy), a w zależności od okoliczności także ręce, znajdujące się za harmonijką, pomnożone przez ekstremalnie krótką długość/objętość przestrzeni, którą zabiera harmonijka. tzn. 90% otoczenia pudła rezonansowego stanowią ciało, krew i kości grającego, w sposób różnie ukształtowany przez pojemność (powietrza lub gabaryty) grającego oraz jego umiejętności uformowania trajektorii gardła poprzez bardzo złożoną indywidualnie uwarunkowaną koordynację mięsni. Jak zatem mówić o brzmieniu harmonijki ustnej, gdy ukształtowanie brzmienia dokonuje się przy nieznacznym udziale tejże części (stroika)?
3. Jakość harmonijek ustnych ma wpływ na brzmienie, które wydobywa grający. Wpływ ten jest jednak natury mechanicznej.
I tak można wymienić:
a) Kształt pokryw ma wpływ na „zmianę tonu harmonicznego“ w pobliżu stroików; na rozpromienienie dźwięku/brzmienia mają wpływ otwory pokryw (grający okrywając dłońmi instrument „psują” ten efekt).
b) Elastyczność stroików (nazywana czasami „twardością“) ma wpływ na głośność („okresowe zatrzymywanie” strumienia objętości).
c) Geometria prowadzenia strumienia powietrza lub ujmując inaczej – aerodynamika ma wpływ na wydajność pracy stroików.
d) Tłumienie stroików przez ciężar instrumentu wpływa na ich mechaniczną pracę.

A powyższych obserwacji wynika:
1. Przypisywanie harmonijce ustnej wyłącznej właściwości, która definiowana jest jako specyficzne „brzmienie“ jest mylące. Tego typu właściwość występuje w instrumentach, kiedy produkcja brzmienia jest w pełni zasługą samego instrumentu, jak to rzeczywiście wygląda w przypadku instrumentów strunowych lub akordeonów.
Odwrotnie jest w przypadku harmonijki ustnej, gdzie znaczną część przestrzeni rezonansowej stanowi gardło grającego, które w rozumieniu „stałej” jest zupełnie niedefiniowalne, ponieważ nigdy nie jest ona taka sama.

Dlatego zwracamy uwagę na filmy promujące, które ostatnio można zobaczyć na YouTube, gdzie poszczególnym typom harmonijek ustnym przypisuje się specyficzne właściwości brzmieniowe na podstawie ich konstrukcji czy doboru materiałów. Skutkiem tego są oczekiwania klientów względem właściwości produktu, niezależnie od stanu własnych umiejętności.
„Ciepłe“ właściwości brzmieniowe przypisywane są przede wszystkim drewnu. Jeśli jednak ktoś usilnie kojarzy wysoki opór cieplny, a więc takie odczucie, że trzymamy w ręku ciepły materiał z „ciepłym brzmieniem” to sam wystawia sobie świadectwo, iż nie potrafi lub nie chce rozróżnić tego co słyszy od tego co czuje.
Z pewnością jeden i ten sam grający potrafi stwierdzić odmienne właściwości brzmieniowe różnych produktów. Nie można ich jednak generalizować, ponieważ zależą one od indywidualnych umiejętności budowy dźwięku/brzmienia. Jakżeby zatem mogłoby być inaczej, że potrafimy rozpoznać poszczególnych graczy takich jak np. Steve Baker czy Howard Levy po ich brzmieniu, ale już nie materiał taka samo skonstruowanego grzebienia, jeśli gra ktoś inny!

Z tego powodu w Harponline nie stosujemy opisów „brzmienia“ harmonijki ustnej.
Nasze opisy odnoszą się do mechniki instrumentu i tendencji, w jaki sposób może się dokonać zmiana brzmienia poprzez dobór kształtu i materiałów.
Jedyną decydującą zmienną w akcji pozostaje tylko i wyłącznie sam grający, a nie harmonijka ustna.

Summa Summarum: Drodzy klienci, skończcie z chęciami zakupu brzmienia! Jedyną drogą do uzyskania dobrego brzmienia jest ciężki trening z harmonijką, trwająca całe życie walka ze sobą.

Ta wiadomość jest oczywiście niewygodna.
Harmonijka powinna to wyregulować.

Niestety tak nie jest, obojętnie na co i gdziekolwiek się trafi do czytania w tym temacie."
Ostatnio zmieniony przez gmx 2010-06-01, 21:04, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 6 punkt(ów):
#minigunmen, #Medium, szaman69, kamilteau, Harry, Pshemo
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-01, 21:02    Odp: Suzuki Manji M-20

Ale jasność brzmienia i charakterystykę odpowiednią materiałowi z jakiej jest korpus da się określić. Ale to by było na tyle jeśli o brzmienie chodzi, reszta faktycznie to grający. Artykuł bardzo dobry i święta racja.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Snoopy 

Wiek: 27
Posty: 19
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2010-10-17, 23:35    Odp: Suzuki Manji M-20

A wie ktoś jak z trwałością harmonijki ? Bo w innym poście czytałem, że komuś padł stroik po 1,5 miesiąca ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-18, 13:27    Odp: Suzuki Manji M-20

1.5 miesiąca to nie jest aż tak szybko, czasem tak bywa. Suzuki są zwykle bardzo wytrzymałe podobno ale w złych rękach i młotek da się zepsuć.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-10-18, 14:56    Odp: Suzuki Manji M-20

Hmm czuje się przyzywany do tablicy :P Mi padła manji bardzo szybko - co dziwniejsze ogólnie suzuki mi szybko padają (a szkoda bo mi się fajnie gra na nich) - inne harmonijki mi trzymają już półtorej roku i mają się świetnie, więc nie jest to raczej wina zbyt mocnego zadęcia - poprostu chyba mam pecha do suzuki :) A jak już mówiłem - szkoda - bo harmonijki naprawdę godne uwagi :P Może jeszcze kiedyś do nich wróce - fatum się odwróci :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Snoopy 

Wiek: 27
Posty: 19
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2010-10-18, 19:18    Odp: Suzuki Manji M-20

A z kolei od kogo innego słyszałem, że trzyma bez zarzutów od maja do teraz, perfect. Widać zależy od grajka :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-10-18, 19:44    Odp: Suzuki Manji M-20

Ja chyba poprostu miałem pecha - albo wiązało się to też z tym, że w owym czasie grałem często z gitarzystami 'mordercami' a jak wiadomo gra z takimi osobnikami obniża wytrzymałość sprzętu :P Teraz na szczęście mam to za sobą i harmonijki jak działały tak działają :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BluesHarp.pl


Posty: 7
Wysłany: 2010-11-01, 22:16    Odp: Suzuki Manji M-20

Zapraszam do sklepu na BluesHarp.pl, gdzie można zakupić Suzuki Manji w cenie 175 zł! Ponieważ powyżej 100 zł przesyłka jest gratis, jest to cena ostateczna (przy płatności przelewem):

http://www.bluesharp.pl/sklep

Pozdrawiam i do usłyszenia,
Dawid Wydra, BluesHarp.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-26, 11:01    Odp: Suzuki Manji M-20

Witam!
Właśnie dostałem wczoraj Manji w Bb, więc na gorąco kilka spostrzeżeń (nie uważam się za znawcę, gram czysto hobbystycznie, ale sądzę że im więcej niezależnych opinii tym lepiej). To moja pierwsza Suzuki.
Krótko i w punktach:
1. Bardzo ładna - czysto estetyczne odczucie, zwłaszcza kształt pokyw
2. Korpus rzeczywiście wygląda jak z parafiny, aż nie mogłem się oprzeć żeby nie przejechać paznokciem... ale spokojnie - jest twardy.
3. Bardzo wąskie kanały - w porównaniu z Seydlem, 10 kanałów Manji mieści się na odcinku 9 kanałów Seydla. Myślałem, że będzie to bardziej przeszkadzać ale po niedługim czasie juz jest ok, czyli nie ma to wpływu na granie.
4. Bardzo łatwo wychodzi obniżanie na 8-10, może to i kwestia nieco niższej tonacji ale niekoniecznie.
5. Na koniec: odmienność (nie mówię, że wada, bo co kto lubi, mi to trochę przeszkadza, jak na razie): Nie mam fachowego słownictwa, ale moja Manji brzmi jakoś nieco tak "piskliwie" (?). Nie chodzi mi o dodatkowe piski czy brzęczenia, ani o tonację, bo to Bb ale takie miałem odczucie silne od początku. I dopiero dziś rano przypomniała mi sie recenzja Bartka, który pisze u siebie, o dużej składowej wysokich częstotliwości.. może to to. Mam jakąś nieodpartą intuicję, że to sprawa... cieniutkich pokryw.
6. Pokrywy: bardzo ładne, bardzo szeroko otwarte z tyłu, świetnie wyprofilowane do trzymania (palec wskazujący lewej świetnie układa się na pokrywie), dodatkowe otwory z boku ale... pokrywy są.. MIĘKKIE! Nie dość, że z cieniutkiej blaszki, to jeszcze bez "wsporników" w tylnej części (jakie są w większości znanych mi harmonijek). Słowem uginają się nawet pod delikatnym ściśnięciem w palcach (oczywiście nie przekraczałem granic sprężystości) nawet na ok.3mm
7. Osławione mocowanie pokryw bliżej przodu: Dwie teorie. 1. Pic marketingowy, lub dizajnerski 2. Tylko po to by "odsłonić" tor powietrza/dźwięku wydobywającego się bocznymi otworami. Moim zdaniem zmiana ich usytuowania w żaden sposób nie poprawia szczelności bo i tak tuż obok (symetrycznie po drugiej stronie bocznej ścianki) znajdują się właściwe śruby mocujące płytki)
8. Siedem śrub mocujących płytki.
9. Naprawdę bardzo gładko wykończona - nie drapie/kaleczy ust.

Słowem - rzeczywiście bardzo ładna, rzeczywiście łatwo się na niej gra, nieco razi mnie "piskliwość" i obawiam się, że dość szybko wgniotą się pokrywy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2011-01-26, 11:11    Odp: Suzuki Manji M-20

Drui, co do punktu 7 to te śruby w założeniu mają poprawiać szczelność między pokrywami a płytką stroikową a nie płytką stroikową i korpusem. W porównaniu do innych modelów szczelność Manji w tym miejscu jest dużo lepsza (bliska 100%).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-01-26, 15:32    Odp: Suzuki Manji M-20

Mam Suzuki Manji w D. Na początku wydawało mi się, że jej brzmienie jest kiepskie, aczkolwiek z dnia na dzień zacząłem zmieniać zdanie... Teraz uważam, że jej brzmienie jest naprawdę ok, jednakże jak dla mnie ma odrobinkę zbyt dużo góry.
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2011-07-18, 19:07, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tramp24


Posty: 135
Otrzymał 8 punkt(ów)
Wysłany: 2011-06-04, 21:09    Odp: Suzuki Manji M-20

Witam od kilku dni posiadam Suzuki Manji w tonacji Bb , zakupioną na bluesharp.pl u Dawida Wydry. Jest to najlepsza harmonijka jaką kiedykolwiek miałem w gębie (grałem już na Folkmasterach, Harpmasterach, Promasterze, FolkBluesach, Lee Oscarze i Tombo Ultimo). Bardzo głośna harmonijka, podciągi wychodzą na niej jak złoto, bardzo jasne brzmienie, żeby jednak nie było tak cudownie to po krótkim, mocniejszym dmuchnięciu w środkowe kanały słychać taki dziwny pogłos. Nie wiem czy jest to wada mojego modelu, mojego sposobu grania czy jakie licho. Jednak w czasie gry jest to praktycznie nie zauważalne. Niesamowita łatwość gry i ,jeszcze raz podkreślam, bardzo łatwy do uzyskania bending. Trochę obawiam się o trwałość zarówno stroików jak i harmonijki, bo sprawia wrażenie delikatnej. Pokrywy bardzo wysokie, szczególnie z tyłu, bez trudu można zaglądnąć harmonijce "w bebechy" :D Do tej pory grałem prawie wyłącznie na harmonijkach z plastikowymi korpusami, które jak zauważyłem po kupnie Manji i Promastera, są o wiele większe niż te z drewnianymi, stalowymi, czy kombinowanymi jak w wypadku Manji. Na początku obawiałem się, że będzie źle leżała w dłoni, ale idzie się przyzwyczaić. Co tu więcej pisać, Ameryki nie odkryję, bo tę harmonijkę opisało już sporo specjalistów. Plecam ;D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2011-07-18, 11:06    Odp: Suzuki Manji M-20

Czy ktoś zauważył w swoim modelu, że stroiki są za szerokie i nie pasują do szczeliny?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu