Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-07-31, 19:31    [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

Jak wypada porównanie powyższych jeśli chodzi o podciągi (zarówno na wdechu i na wydechu) i over- bending i -blow'y?
Na forum obydwie są porównywane do innych modeli i na ich tle wygrywają (no może poza XB-40 ;) )
Ale jak wygląda "decydujące starcie" między MB a GM?


no i MB a MB Deluxe: różnica jest naprawdę wyczuwalna? tzn, czy:
- drewno mniej pęcznieje? (jest ponoć lepiej zaimpregnowane)
- lepiej reaguje, łatwiejsze podciągi etc (ponoć lepiej uszczelniona).
Słowem ile w tych 50% ceny płaci się za l e p s z y sprzęt a ile za "Deluxe"?

Z góry dzięki!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2009-07-31, 20:56    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

To ja może powiem tak: Goldenki nie polecam, jest mocno specyficznym sprzętem. Trzyma się to w łapach dziwnie, brzmi mało bluesowo (wina strojenia), podciągi robi się w zasadzie tak samo łatwo, jak na Marynkach, różnica jest, ale nieduża, a o overach się nie wypowiem, bo jak testowałem ten sprzęt, to jeszcze nie umiałem tego zrobić. Ale do tej techniki najlepiej podregulować każdy instrument, niezależnie od modelu. Zdecydowanie wybrałbym którąś Marinek, a porównanie obydwu znajdziesz w oddzielnym temacie, więc nie ma się co rozpisywać.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-07-31, 21:20    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

Dzięki za pierwszy głos. Pyt. o Over'y w moim przypadku też nieco na wyrost (i na daleką przyszłość... ). Kształt jak rozumiem - sprawa gustu i jako co komu leży w dłoni.

Ale ciekaw jestem właśnie opinii co do mozliwości / łatwości podciągu.
Grał ktoś może na obydwu (oczywiście nie na raz ;) )?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-07-31, 21:58    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

Ja mam obydwie - Marine Band Deluxe mam od prawie dwóch lat, a Golden Melody zaledwie 3 miesiące krócej (MBDx w C, GM w A). No to może tak...

Przewaga MBDx nad GM:
- głośniejsza
- mniejsza i o wygodniejszym do trzymania kształcie (moja mocno subiektywna opinia, Goldenka mi się po prostu wyślizguje z rąk, zwłaszcza, gdy gram z mikrofonem)
- trwalsza (MBDx gra jak nowa, GM już nadgryzł ząb czasu i użytkowania;) )
- przyjemniej brzmiąca na akordach, przy tongue blockingu i grze bluesowej

Przewaga GM nad MBDx:
- przyjemniej brzmiąca przy grze melodycznej
- tańsza :P
- wydaje mi się jednak nieco podatniejsza na bending, ale to może też kwestia tonacji
- bardziej przytłumione, ciepłe brzmienie
- szczelniejsza

Decyzja należy do Ciebie. Mi Goldenki jakoś nie leżą, a MBDx ubóstwiam, ale zaznaczam jeszcze raz, że wszystko, co tutaj napisałem, to tylko moja subiektywna opinia ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-08-01, 21:15    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

Dzięki za info!
Ktoś jeszcze może grał na obydwu?
I jednak dopytam ;) : jak kwestia over'ów na jednej i drugiej?
Czy większa predyspozycja MBDeluxe do grania akordami (i odwrotnie GM) wynika Waszym zdaniem bardziej z rozkładu dziurek (węższe w MBD, mam rację? - łatwieć objąć) czy również jakoś z budowy stroików / ew. rodzaju stroju?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-08-01, 21:53    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

[quote="Arcydruid"]Czy większa predyspozycja MBDeluxe do grania akordami (i odwrotnie GM) wynika Waszym zdaniem bardziej z rozkładu dziurek (węższe w MBD, mam rację? - łatwieć objąć) czy również jakoś z budowy stroików / ew. rodzaju stroju?[/quote]

Wielkość dziurek nie ma nic do rzeczy, rozstaw w większości Hohnerów jest bliźniaczy. Chodzi tu o strój. GM ma tzw. strój równomierny, idealny pod melodie, zgrzyta przy akordach. MBDx ma strój kompromisowy, daje radę przy melodiach, a akordy nie mordują uszu. MBDx overuje bez większych problemów, a na GM, które kiedys podebrałem znajomemu (tonacja D) szło ciężko. Ale wtedy jeszcze ledo mi to wychodziło, więc porównanie kiepskie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-08-02, 08:18    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

[quote="Maciekdraheim"]MBDx ma strój kompromisowy, daje radę przy melodiach, a akordy nie mordują uszu. [/quote]
Gdzieś znalazłem, że MB ma strój Just Intonation.
W Deluxe jest inaczej?

A pro pos: Gdzie można znaleźć informacje o strojach harmonijek?
Próbowałem znaleźć na stronie Hohnera która ma jaki i... nie znalazłem :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-08-02, 20:21    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

Z tym JI też tak może być, bo każdy z tych strojów ma mnóstwo wersji. A żeby znaleźć dokładne stroje, to może być problem. Na stronie www.gaszewski.pl są tabele strojenia, może to pomoże?
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-08-02, 20:25    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

Ja harpy do gry akordowej stroję wg tabelek z [b]tej strony[/b] dokładniej Original Marine Band Tuning )ta na samej górze) i brzmią bardzo dobrze, zwłaszcza przy grze w II pozycji.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-08-02, 21:05    Odp: [Hohner] Golden Melody a Marine Band (a MB Deluxe)

Maciek i Pulaton: Wielkie dzięki za linki - dużo dały/dadzą!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu