Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-07-09, 12:23    Chromatyk

Jakiej teorii potrzebuję do sprawnego grania na chromatyku?
Dodam, że będę uczęszczał do szkoły muzycznej od września.
pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-07-09, 14:39    Odp: Chromatyk

Zależy co chcesz grać. Jak jakieś tam melodie, z tabów/ słuchu to ez prolemu możesz grać wiedząc tylko gdzie jest w chromatyku jaki dźwięk, a są tam wszystkie.

Jeśli chcesz grać nieźle Jazz, muzykę poważną to dobrze umieć odczytywać nuty, znać sporo teorii, im więcej tym lepiej. W takim wypadku teorii Ci wystarczy tyle, co się nabywa do gry na pianinie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
HarpPatryk 

Wiek: 28
Posty: 53
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2009-07-13, 12:44    Odp: Chromatyk

Generalnie Ja gram na saksofonie i radzę sobie też z chromonijką, początki były trudne bo wybór harpa itp. teraz gdy mam wprawy jakieś 3 miesiące bez problemu grywam różne melodyjki bluesowe i niektóre standary jazzowe ( np Summertime)
Teoria ? Musisz znać rozkład dźwięków na swojej harmonijce, fajnie by było znać nuty, grać na pianinie i przede wszystkim słuchać. Wiedzieć, że dźwięk z zasuwką jest z bemolem czyli do dźwięku np. C dodawana jest końcówka -es czyli bęczie Ces i tak dalej czyli Des, Es, Ges itp.
Ja właściwie na 3 miesiące grania znam dźwięki harmonijki na pamięć, gram bez problemu z nut, rozwinąłem teorie dynamiki, trochę frazuję i gram legato i non legato ( czyli dźwięków nie oddzielam językiem albo oddzielam ) Jednak najważniejsza teoria- poprostu ze zwykłych nut albo tabulatur rób muzykę, ozdabiaj dźwięk grasz frazę czyli załóżmy jedną linijkę- to na początku graj ciszej, zgłaśniaj ,ściszaj , graj odbijając językiem albo nie, dodawaj vibrato. Gra na innym instrumencie jak chociazby Pianino bardzo pomaga. Jak masz jakieś wątpliwości albo chcesz się czegoś dowiedzieć więcej, to pisz na gg 8303713 albo na pw.
_________________
[you], pamiętaj!
Niech Harmoszka zawsze będzie z tobą, wtedy Muzyka Cię nie opuści...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-13, 20:29    Odp: Chromatyk

[quote="HarpPatryk"]Wiedzieć, że dźwięk z zasuwką jest z bemolem czyli do dźwięku np. C dodawana jest końcówka -es czyli bęczie Ces i tak dalej czyli Des, Es, Ges itp.[/quote]

Z tego co wiem, wciśnięcie guzika podwyższa dźwięk, czyli z C robi się Cis (czyli Des) i tak dalej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
HarpPatryk 

Wiek: 28
Posty: 53
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2009-07-13, 22:55    Odp: Chromatyk

O kurcze, pomyliłem bempl z krzyzykiem. Zwracam honor.

[color=#0900ff]Nie ma problemu, już terminologia uściślona, więc wszystko jest w porządku. Pozdrawiam, Maciek Draheim[/color]
_________________
[you], pamiętaj!
Niech Harmoszka zawsze będzie z tobą, wtedy Muzyka Cię nie opuści...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
rudy666

Posty: 2
Wysłany: 2009-09-17, 15:27    Odp: Chromatyk

Czołem Panowie, jestem początkujący w Harmonijkowaniu, wcześniej gitara. Od razu kiedy kupiłem sobie harmonijkę (do bluesa diatoniczną) zacząłem sie zastanawiać dlaczego te dźwieki są tak dziwnie ułozone, jaki jest sens takiego układu? czy nie lepiej jest sobie kupić chromatyka, przecież to chyba łatwiej jak dźwięki są poukładane jakoś po kolei?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-17, 20:39    Odp: Chromatyk

Dźwięki są tak ułożone, abyś przy dmuchaniu w każde 3 kanały miał akord oparty na podstawowym dźwięku tonacji w jakiej jest harmonijka. Specyficzny układ w dolnej oktawie dostarcza akordów przydatnych do akompaniamentu w folku bawarskim, do czego ten rodzaj harmonijek pierwotnie stworzono. Zamiana kolejnosci w górnej oktawie jest zaś po to, by uzyskać akord wydechowy. Układ ten jest bardzo praktyczny i intuicyjny, na tym z chormatyka łatwiej się pogubić :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-10-14, 14:18    Odp: Chromatyk

Do chromatyków ogólnie polecam książkę [b]Jerzego Dastycha - "Harmonijka Ustna" [/b]. Jest tam na prawdę sporo informacji nie tylko o chromatykach, ale moim zdaniem znacznie więcej niż we współczesnych książkach o tej tematyce. Jednakże jest to dosyć stara pozycja więc trzeba się jej doszukiwać albo na aukcjach albo antykwariatach.
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
HarpPatryk 

Wiek: 28
Posty: 53
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2009-10-14, 17:36    Odp: Chromatyk

[quote="Trojden"]Do chromatyków ogólnie polecam książkę [b]Jerzego Dastycha - "Harmonijka Ustna" [/b]. Jest tam na prawdę sporo informacji nie tylko o chromatykach, ale moim zdaniem znacznie więcej niż we współczesnych książkach o tej tematyce. Jednakże jest to dosyć stara pozycja więc trzeba się jej doszukiwać albo na aukcjach albo antykwariatach.[/quote]

Popieram, w tej książce są istotne informacje na temat chromatyków.
W sumie żeby grać na chromonijce nie trzeba być super muzykiem, poprostu jeżeli nauczymy się nut i dźwięków jakie daje chromatyk, potem nalezy tylko cwiczyc i zwiekszac precyzje i teorie.
_________________
[you], pamiętaj!
Niech Harmoszka zawsze będzie z tobą, wtedy Muzyka Cię nie opuści...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-10-14, 18:00    Odp: Chromatyk

A jak ktoś nie umie czytać nut to odsyłam do tematu :)

http://www.harmoszka.com/...wego-vt2549.htm

Tam znajdziecie niezbędne minimum potrzebne do czytania nut. Na harmonijkę moim zdaniem więcej nie trzeba
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-10-30, 21:44    Odp: Chromatyk

Ta książka jest dostępna w Bibliotece Śląskiej. Tzn będzie dostępna kiedy ją tam oddam :P
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
rudy666

Posty: 2
Wysłany: 2010-04-20, 22:36    Odp: Chromatyk

Hehe, dziekuję za odpowiedź, trochę czasu już minęło jak katuje mojego Diatonika C, i muszę powiedzieć że naprawdę rozkład dźwięków jest ok, choć na początku prawie skapitulowałem na rzecz Chromatyka.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu