Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
2xmarcin 


Wiek: 35
Posty: 18
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2009-06-12, 12:04    Harmonijka do ballad

Witam kolegów harmonijkarzy.
Zwracam się do was z serdeczną prośbą. Chodzi o to, że sam nie jestem w stanie przetestować wszystkich tonacji i harmonijek, a chciał bym z pośród wszystkich modeli wybrać najbardziej mi odpowiadający.
Otóż potrzebuje harmonijki w cenie do 150zł której brzmienie nadawało by się go grania western-owskich ballad w stylu „Moon River”. Bluesa raczej nie grywam bo nie mam kapeli. Po pewnych poszukiwaniach uznałem, że odpowiadać by mógł Marine Band Deluxe w C. Ale noże Wy macie jakieś inne propozycje co do harmonijki i tonacji? Będę wdzięczny za odpowiedz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-06-12, 12:51    Odp: Harmonijka do ballad

Jak nie chcesz grać z podciągami i akordami to zastanów się nad chromatykiem, na jednym harpie w C możesz wtedy grac praktycznie we wszystkich tonacjach byle zmieściło się to w skali instrumentu (zwykle 3 albo 4 oktawy), problem jednak w tym że dobry chrom kosztuje dość dużo. Z diatonicznych proponuję coś w stroju równomiernym, np. Hohner Golden Melody albo Suzuki Harpmaster, co do tonacji to po prostu powinna być taka jak tonacja kawałka (jak grasz w I pozycji).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mat244 

Wiek: 32
Posty: 16
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-12, 22:41    Odp: Harmonijka do ballad

Myślę jednak, że jeśli do country to raczej diatonik w tonacji C albo A. Podciągi wówczas są konieczne, zapewne trudno będzie Ci się ich nauczyć, ale ja jakoś dałem radę, a długiego stażu nie mam (zaledwie miesiąc, może nawet mniej). Radziłbym jednak zasięgnąć rady kogoś bardziej doświadczonego niż ja... Mimo wszystko życzę Ci powodzenia i dużo satysfakcji.

Edit:
Może konieczne to za dużo powiedziane... W każdym bądź razie bardzo przydatne. Jeśli nie chcesz się ich uczyć, to wówczas raczej tonacja E (bardzo popularna, szczególnie wśród gitarzystów), chociaż sugerowałbym Ci naukę gry w II pozycji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2009-06-13, 11:09    Odp: Harmonijka do ballad

Harmonijka diatoniczna byłaby chyba dla Ciebie lepsza. Jest kilka możliwości: albo wziąć którąś z tych proponowanych wcześniej, których niezaprzeczalną zaletą jest uniwersalność i największa ilość materiałów do nauki, albo poszukać czegoś w niestandardowym stroju country. Takie harmonijki ciężko znaleźć, bo jest ich niewiele i w porównaniu do tych standardowych będą pewnie droższe. Wiem, że można spotkać tak nastrojone Tombo Lee Oscary i Hohnery Special 20.
Możesz też wziąć pod uwagę chromatyka. Pulatom jednak prawidłowo zeznaje, że porządny sprzęt kosztuje grube pieniądze. Ale można kupić Swana M1040, czyli harmonijkę chromatyczną z Chin, która może i nie jest najlepszej jakości, ale za to kosztuje coś koło 70zł za wersję 10-kanałową, a gra się na tym całkiem przyjemnie.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu