Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Bilbo1103 


Wiek: 32
Posty: 33
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2009-05-17, 19:25    Oddychanie- ćwiczenia

Nie wiedziałem dokładnie, gdzie ten temat wcisnąć, więc jbc to proszę przenieść we właściwe miejsce.
Proszę o wrzucanie tu jakichś ćwiczeń, żeby poprawić oddech, czy pracę przeponą. Wiem, że jest na ten temat trochę w harppedii, ale ja chciałbym trochę więcej takowych ćwiczeń poznać. Pozdrawiam Wojtek. :) :harp:
_________________
"Nie każde złoto jasno błyszczy..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-05-17, 19:39    Odp: Oddychanie- ćwiczenia

Bardzo skuteczne jest granie długich dźwięków. Wolne melodyjki, gdzie można ciągnąć długo jedną nutę. Po jakimś czasie będziesz mógł grać jeden wdech przez nawet 30 sekund :) . Można też ćwiczyć na sucho swobodne i długie oddechy z głębi. Co do pracy przeponą [i]Corvus[/i] z blues.com.pl polecał tzw. pieska. Tak naprawdę odwrotność powyższego. Wyciągamy jęzor i robimy szybko na przemian wdech i wydech, żeby brzuch skakał. Można też robić ćwiczenia oddechowe na leżąco, lekko obciążając brzuch (np. lekką lekturą 600 stron). Wtedy przepona będzie miała większą pracę do wykonania i lepiej się wyćwiczy, a Ty będziesz mógł lepiej obserwować ruch brzucha.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bilbo1103 


Wiek: 32
Posty: 33
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2009-05-18, 19:34    Odp: Oddychanie- ćwiczenia

Wielkie dzięki. Już lecę ćwiczyć. :D
_________________
"Nie każde złoto jasno błyszczy..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-05-21, 22:14    Odp: Oddychanie- ćwiczenia

Ja w temacie jakiegoś szczególnego doświadczenia nie mam, bo nigdy nie miałem na tyle samozaparcia, żeby ćwiczyć, ale podzielę się tym, co mi kolega powiedział. Gra on w SM na oboju, a podobno tutaj wyćwiczenie mocnej przepony jest baaaardzo ważne. Zalecał mi konkretnie dwa ćwiczenia: jedno to, o którym Maciek napisał, czyli położyć się na plecach i oddychać głęboko, mając coś ciężkiego na brzuchu. Drugie polega na tym, że udajemy się do łazienki z chusteczką higieniczną (papierem toaletowym, czymkolwiek), przykładamy ową chusteczkę do pionowo stojącego lustra i dmuchamy w nią, tak, żeby nie spadła. Staramy się, aby jak najdłużej została na swoim miejscu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bilbo1103 


Wiek: 32
Posty: 33
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2009-06-12, 21:21    Odp: Oddychanie- ćwiczenia

Ja ze swojej strony polecam ćwiczenie długich dźwięków grając motyw
z "Rio Bravo": My rifle, pony and me.
;)
_________________
"Nie każde złoto jasno błyszczy..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-06-13, 10:37    Odp: Oddychanie- ćwiczenia

Ja robiłem takie coś, że kładłem się, harpa do ust i po prostu oddychać, nie myśleć o graniu. Po jakimś czasie tak podświadomie się polepszyło mi. :) Może efekt placebo?? :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu