Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
iwan22

Posty: 2
Wysłany: 2009-05-08, 19:54    Nauka na harmonijce w tonacji A

Pytanie pierwsze moje to - jakie pojecia muzyczne przyswoic aby dobrze grac i miec jakies pojecie co sie robi.
Dwa , czy mozna jakos dostosowac kursy na C do A?
Moze to glupie pytania ale licze na wasza pomoc :) :pada:
A i czy podciagi wygodnie sie robi na free bles heringa?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-05-08, 19:58    Odp: Nauka na harmonijce w tonacji A

[quote="iwan22"]Pytanie pierwsze moje to - jakie pojecia muzyczne przyswoic aby dobrze grac i miec jakies pojecie co sie robi.
Dwa , czy mozna jakos dostosowac kursy na C do A? [/quote]

Co do pojęć. Harmonijkarze za dużo ich nie używają. Warto jednak wiedzieć, co to jest tonacja i pozycje, podciąg, poznać nazwy innych technik i to z grubsza tyle.

Co do adaptowania materiałów do tonacji. Harmonijka to taki śmieszny instrument, że mając go niezależnie w jakiej tonacji durowej każdą melodię zagrasz tak samo. Zależności między poszczególnymi dźwiękami (interwały) są takie same, niezależnie czy harp jest w C, czy A. Grasz dany przykład tak jak go zapisano w tabie, po prostu każdy dźwięk będzie o daną ilość półtonów niżej lub wyżej, ale melodia jako taka się nie zmieni. Jeżeli masz podkłady przystosowane do harmoszki w C (czyli muza w tonacji G), to np. w programie Audacity (darmowy) dzięki opcji "Zmień wysokość" możesz zmienić tonację. Dla harpa w A, będzie to tonacja E najczęściej :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2009-05-08, 20:27    Odp: Nauka na harmonijce w tonacji A

A na harmoszkę A jest całkiem sporo fajnych kawałków, więc pole do popisu jest spore. Co do podciągów to nie wypowiem się na temat modelu, bo go nie mam, ale napiszę zaś, że w tonacji A, która jest niższa niż C, podciągi robi się trudniej troszkę, głownie na niskich tonach - z jednej strony lipa, ale z drugiej - jak nauczysz się na A to przy C będą wychodzić lepiej i łatwiej - coś za coś :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-05-08, 21:52    Odp: Nauka na harmonijce w tonacji A

warto się nauczyć koła kwintowego
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
iwan22

Posty: 2
Wysłany: 2009-05-08, 22:42    Odp: Nauka na harmonijce w tonacji A

Dzieki za odpowiedzi ;)
Troche osobliwa (chyba) rzecz zaobserwowalem, strasznie ciezko wydobyc dwiek na 2 i 3 na wdechu. To normalne ,ze tak ciezko je wydobyc?
Tak pozatym to do podciągow dluga droga chyba jeszcze, nawet 24 godzin harmoszki nie mam. Ni du du nie ida :|
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-05-08, 22:53    Odp: Nauka na harmonijce w tonacji A

[quote="iwan22"]Troche osobliwa (chyba) rzecz zaobserwowalem, strasznie ciezko wydobyc dwiek na 2 i 3 na wdechu. To normalne ,ze tak ciezko je wydobyc? [/quote]
tak

[quote]Tak pozatym to do podciągow dluga droga chyba jeszcze, nawet 24 godzin harmoszki nie mam.[/quote]
Tak, długa, choć niewykluczone, że szybciutko zczaisz w czym rzecz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu