Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
equail

Posty: 1
Wysłany: 2009-03-08, 16:02    Improwizacja- jak

Witam wszystkich, jestem nowy na forum :)
Harmonijkę mam od niedawna, 3, 4 tygodnie (Hering vintage Harp 1923 w C). Umiem zagrać proste (bez podciągów) melodie, piosenki, ale problem w tym, że calkowicie nie umiem grac ze sluchu! Ja tego nie czuję, o co chodzi? Czy jestem po prostu calkowitym beztalenciem?
Skoro tak, czy jest sens dalej grać? Mnie się to bardzo podoba, fajne, że można schowac do kieszeni i nagle wyjąć i grać, ale jak? Nie umiem improwizowac, grac ze sluchu i do piosenek, nie powiem, wkurza mnie to. Czyste dźwięki po krótkiej rozgrzewce przychodzą mi dosyć latwo, no z wyjatkiem wyydechu na kanalach 1-3/4 kiedy to brzmi jakby harmonijka miala się rozpaść.
A i tu mój drugi problem: te brzmienia to vhyba podciągi, ale ja to robię, że dolną wargę przesuwam w górę i dmucham gdzieś w polowę kanalika... ale to nie zawsze wychodzi, przynajmniej nie wtedy gdy ja chcę.
I na koniec male pytanie: czy jest sens grac z nut?

A jeszcze przypomnialem sobie... o co chodzi z pozycjami?

Dzięki, za pomoc...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-03-08, 16:16    Odp: Improwizacja- jak

Przez miesiąc tak szybko się też nie nauczyłem improwizować. Po prostu jak się uczy grać z czasem to przychodzi. potem masz swoje ulubione zagrywki, tematy i potrafisz się wczuć do muzyki i improwizować jakoś.

To jestem niemal pewny, że nie są podciągi. To tylko zaczątek podciągu Gdy zrobisz porządny podciąg będziesz wiedział. (ja niemalże przez miesiąc myślałem, że umiem robić podciągi :D A było to tylko pół podciągu z o obniżenia o ćwierć tonu).

Grasz na diatoniku... wg mnie sensu nie ma, chociaż da się grać, ale to nie praktyczne i nie do tego diatonik stworzono. Jak już grać na nutach to na chromatyku zwanym dmuchanym fortepianie można grać ostro. A diatonik to po prostu z czasem wychodzi by go czuć i (prawie) bez zasad grać.

O pozycjach jest dużo w necie i na[u] forum[/u] ,nie chce mi się tłumaczyć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
equail
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-08, 19:55    Odp: Improwizacja- jak

Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia wiele z muzyką to spokojnie;-)
Widzisz. Z instrumentami jest tak że trzeba się osłuchać.
I to nie empetrójek, bo myślę że tym ciężko słuch wyćwiczyć.
Generalnie instrument też trzeba wyczuć.
Graj jak najwięcej.
Czuj muzykę.
Zapominaj o reszcie świata.
Miej przed sobą tylko harmonijkę.
I będzie dobrz :D

A tak nawiasem - wiem, że brzmi to jak paplanina fanatyka :D Ale myślę, że reszta się zgodzi :D

A granie z nut... nie wszystko się zagra po prostu bo to diatonik.

Ale generalnie spokojnie. Wszystko przyjdzie z czasem i treningiem;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
michu
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-03-08, 20:05    Odp: Improwizacja- jak

To co powiedzial Harry, sluchaj. I to sluchaj wszystkiego, roznych gatunkow, wykonawcow, instrumentow. Inspiracja moze przyjsc z kazdej strony. Sluchaj jak najwiecej, nawet wiecej niz grasz. Staraj sie zwracac uwage co robia instrumenty, sekcja rytmiczna, instrumenty solowe, jak wzajemnie na siebie oddzialywuja. Z czasem wyrobi Ci sie ucho i przyjda pomysly. Najpierw zaczniesz kopiowac to co uslyszales, nawet MIMOWOLNIE. Po prostu w trakcie jamowania i cwiczen zagrasz cos, co kiedys zaslyszales. Potem staraj sie kopiowac swiadomie i sluchac swiadomie. Po miesiacu grania nie ma szans na jakas porzadna improwizacje, wiec sie nie zniechecaj. A na pytanie "czy warto?" Odpowiedz jest jedna. Zawsze warto.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
piotr.r 


Wiek: 52
Posty: 32
Skąd: Le Bourget, Francja
Wysłany: 2009-03-25, 00:14    Odp: Improwizacja- jak

Jeżeli mogę dorzucić swój kamyczek? Pomaga ćwiczenie gamy, dzięki temu poznasz harmonijkę! Szukaj też różnych pomocy w internecie, jeżeli znasz francuski to mogę Ci polecić taką stronkę: http://www.coursdharmonica.fr/accueil_118.htm
_________________
http://ngt.pl/forum/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Snajper123321 

Wiek: 33
Posty: 26
Skąd: Krzeczów
Wysłany: 2009-05-14, 00:41    Odp: Improwizacja- jak

Witam ;) Ja też mam problem z improwizacją. Gram już ponad rok, umiem podciągać i potrafię powtórzyć nie zbyt skomplikowane melodie (np. z piosenek dżemu gdzie Rysiek gra na harmonijce) ale za każdym razem jak zaczynam improwizować to prędzej czy później gram tą samą melodię co zawsze. A gdy próbuję grać coś innego to wychodzi coś bez sensu. Jak temu zaradzić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-05-14, 15:24    Odp: Improwizacja- jak

[quote="Snajper123321"]ale za każdym razem jak zaczynam improwizować to prędzej czy później gram tą samą melodię co zawsze. A gdy próbuję grać coś innego to wychodzi coś bez sensu. Jak temu zaradzić?[/quote]
Jeśli grasz tę samą melodie to spróbuj "chodzić" po kanałach w górę i w dół nie graj na tych samych kanałach co grasz zwykle podjęć sobie np na 10 albo zjedz na 1 i chodż po niżższych lub wyższych dzwiękach. Jeśli uważasz że twoja gra jest bez sensu to pewnie nie grasz w rytmie na pewno zaradzi temu ćwiczenie z metronomem ;)
ja polecam tę strone z metronomem http://simple.bestmetronome.com/
(mi się podoba jak cholerka :P )
życze udanych improwizacji :harp:
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Snajper123321
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-14, 15:30    Odp: Improwizacja- jak

Witam!
Co do improwizacji to najogólniej mówiąc/pisząc można wyróżnić dwa jej rodzaje.
[b]Pierwszy[/b] bardziej skomplikowany: do każdego akordu w utworze dobieramy odpowiednią skalę i na jej bazie budujemy melodię. Tak grają jazzmani oraz muzycy o dużej wiedzy z zakresu skal, harmonii etc.

[b]Drugi rodzaj improwizowania[/b]
Jeśli chodzi o bluesa lub inne proste w swej formie gatunki muzyczne tutaj posługujemy się nazwijmy to zagrywkami, czyli krótkimi melodyjkami które mogą być używane w różnych konfiguracjach wraz z rozmaitymi efektami brzmieniowymi. Tak zwykle improwizują bluesmani.
Im więcej się zna tych zagrywek (polecam nagrania Mistrzów) tym ciekawiej można improwizować. Kolejny krok to tworzenie własnych zagrywek w zaciszu domowym oraz kolejny to tworzenie melodii już na scenie.
Więcej o improwizacji (wraz z przykładami) będę mówił na warsztatach w Białymstoku, Puławach i Bolesławcu.

Najbliższe warsztaty są w Jaworznie jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam na warsztaty i konsultacje indywidualne.
Pozdrawiam triolowo!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Snajper123321
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-05-14, 17:29    Odp: Improwizacja- jak

wiec jakich nagran sluchac na poczatku , zapodajcie linki dla leszcza - w sensie jeszcze jakies nie za trudne , moga byc z podciagami - zeby bylo mozna pocwiczyc bo tak na sucho mi jako tako wychodzi ale nie umiem ich za bardzo jeszcze w grze dobrze uzyc.
z gory dzieki za linki
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Snajper123321 

Wiek: 33
Posty: 26
Skąd: Krzeczów
Wysłany: 2009-05-17, 01:28    Odp: Improwizacja- jak

Dzięki za wskazówki:) Może się uda:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-14, 13:06    Odp: Improwizacja- jak

Nie mam pomysłu jak poprawić swoją improwizacji:/ Słucham, gram itd ale ciągle nic się nie posuwa naprzód. Ciągle gram tak samo, tymi samymi zagrywkami i wogóle jakoś tak nudno i niewciągająco. Co dalej?
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gvintoo 


Wiek: 36
Posty: 66
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-06-14, 13:30    Odp: Improwizacja- jak

Najprostszy sposób na improwizację, z którego korzystam gdy jestem zbyt zmęczony lub leniwy by myśleć o skalach i pasażach :) Otwieram youtube i szukam 'backing track' w odpowiedniej tonacji, harmoszka w pysk i gram... Coś mi źle zabrzmi, powtarzam frazę nieco ją zmieniając. Jeśli jest ok, to zmieniam frazę trochę bardziej :) tak, by po jakiejś pół godziny grać coś zupełnie innego niż na początku. I najważniejsze - NAGRYWAĆ SIĘ. Raz, słuchając siebie po skończeniu gry łatwiej znaleźć błędy (szczególnie mi się to przydaje przy trzymaniu rytmu, z czym miałem swego czasu problemy). Dwa, w trakcie improwizacji często pojawiają się świetne pomysły na zagrywki, których się potem zapomina :) nagrywanie wszystkiego potrafi dać inspirację do ciekawych rzeczy.
_________________
nie chodzi o to by czuć smutek, tylko o to, by inni go poczuli, a tobie rzucali drobne na piwo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-06-14, 19:22    Odp: Improwizacja- jak

[quote="Papuga"]Słucham, gram itd ale ciągle nic się nie posuwa naprzód.[/quote]

Więc słuchaj bardziej świadomie. Staraj się domyślać, co harmonijkarz robi, podłapuj patenty rytmiczne, efekty, etc. Wgryź się w numer, który wlatuje Ci do ucha.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2009-06-14, 23:02    Odp: Improwizacja- jak

Graj znane przez Ciebie utwory na różne sposoby wzbogacająć je w nowe riffy akordy. To uruchamia inwencję twórczą.
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-06-15, 15:52    Odp: Improwizacja- jak

[quote="Papuga"]Ciągle gram tak samo, tymi samymi zagrywkami i wogóle jakoś tak nudno i niewciągająco. Co dalej?[/quote]

W takim razie ćwicz jakies stadardy. Przez to poznasz nowe zagrywki, sztuczki, riffu i nimi będziesz mógł wzbogacać swoje improwizacje.
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2009-06-15, 17:33    Odp: Improwizacja- jak

By uczyć się improwizacji polecam lekcję Adama Gussowa. sam korzystam i potrafię już coś zaimprowizować bez podkładów.
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
hoOn 


Posty: 148
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: wro
Wysłany: 2009-06-15, 18:19    Odp: Improwizacja- jak

tez mi to jakos bez polotu na razie idzie, praktycznie gram to samo a jak probuje cos urozmaicic to jakies slabe to jest :P P chyba , ze jakis akord zagram - ale pewnie potrzeba po prostu czasu do tego :) , wiec sie nie zalamuje. pozdro

[ Dodano: 2009-06-16, 16:41 ]
Tak sie zlozylo , ze wpadl taki Kolega co gra na klawiszach chyba od kiedy sie urodzil itd. wiec sobie razem pogralismy. Ja jestem jeszcze mega leszczem ale czuje , ze po tych 2 h moj poziom sie znacznei poprawil. Glownie mnie nauczyl co i kiedy mam grac jak sobie leci piosenka - tzn. kiedy on solo , kiedy ja solo , kiedy ja podkladzik i mniej wiecej co mam grac. Super sprawa ! W ogole jak ktos dobrze gra bluesa na pianinie to mi sie czasami nawet lepiej podoba niz na gitarze ! Pozdro :)
_________________
beltam blekit w glowie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu