Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
scichol

Posty: 10
Wysłany: 2009-02-23, 21:26    Nastepna przydatna tonacja po A i C

Co byscie wybrali , jaka tonacje harmonijki i jaki model mam kupic?
Mam hohnera Blues Harpa MS "A" i Hohnera Silverstar w "C"...

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-23, 21:37    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

Ja bym się nad tonacją D zastanowił... dla mnie to będzie następna tonacja po C :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-02-23, 22:26    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

Jeżeli chodzi o tonację po A, to zdecydowanie polecam D. Potem G, F i Bb, no i C wymienić na coś lepszego i można śmigać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-02-24, 00:02    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

Zgadzam się z Maćkiem
tonacje C A D G w takiej kolejności jak napisałem, to chyba najlepszy wybór, mi się teraz rozwaliła Marinka deluxiak w A, ale nmie uderzam w kolejną tonacje tylko jade jutro po SPeicala 20 w tej tonacj, bo te 4 to dla mnie taki standrad, potem może warto Bb F, potem to już, można uderzyć w E, ale nie spotkałem się z częstym graniem w tej tonacji, a potem to różne flaty, low'y, high'i
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-02-24, 09:22    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

Harmonijka w E to blues w H. Z moich doświadczeń wynika, że ta tonacja w bluesie występuje chyba nawet częściej, niż F, do której potrzebna jest Bb. Ale z kolei Bb w III pozycji daje nam możliwość gry w c-moll, co się zdarza ("Thrill is gone", żelazny numer każdego jamu, najczęściej jest grany właśnie w tej tonacji). To tak na marginesie.

Po mojemu, jeśli myślimy o jako takim graniu z podkładami, kolejność tonacji przy zakupie harmonijek powinna być taka:

1. Rację ma Szczypior - absolutna podstawa to harmoszki w C, D, A (żeby mieć do bluesa odpowiednio w G, A i E oraz, w III pozycji, d-moll, e-moll i h-moll).
2. Zaraz potem dochodzi G (blues w D, ale jeszcze bardziej potrzebna do grania w III pozycji do a-moll).
3. Następnie harp w F, żeby było do do bluesa w C (wbrew pozorom wcale nie tak rzadko grana tonacja) oraz g-moll.
4. I na koniec, jak ktoś chce mieć komplet, to Bb i E czyli blues odpowiednio w F i H oraz c-moll (pomijam III pozycję harpa w E, bo jeszcze się nie spotkałem z bluesem w fis-moll).

Teoria nie jest moją mocną stroną, więc jeśli popieprzyłem interwały - poprawcie.

Pozdrawiam

Młynek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
scichol

Posty: 10
Wysłany: 2009-02-24, 17:39    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

a jaki model?
tak do 80 zl...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-02-24, 17:42    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

Marine Band Classic, Special 20, Blues Harp MS, Seydel Blues Solist, Hering Vintage Harp, Hering Free Blues, Suzuki Harp Master... Do wyboru, do koloru.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-24, 17:49    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

Do 80 złotych Seydel Solist odpada. Teraz kosztuje 110zł. Hering Vintage chyba jeszcze 90, ale ma podrożeć.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-02-24, 22:47    Odp: Nastepna przydatna tonacja po A i C

kupiłem dzisiaj KOLEJNĄ Special 20 w A, nie to co Marinka deluxiak, ale z pełną odpowiedzialnością POLECAM
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu