Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-08, 20:29    [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Mam pytanie do doświadczonych forumowiczów. Mianowicie czy dałoby się zbudować harmonijkę z podzespołów od różnych harmoszek. Tzn. grzebień od jednej, płytki stroikowe od drugiej, a pokrywy od trzeciej. Jeżeli tak to z jakich modeli to się da zrobić i jaki może być ewentualny koszt.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-06-08, 20:41    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Ja wczoraj rozkręciłem ProHarpa w C i Silverka w A. Do ProHarpa dodałem dolną płytkę stroikową z Silvera, i całkiem fajnie grało.. śmiesznie.. oczywiście nie skręcałem tego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-06-08, 20:44    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

heh, widzę, że nie tylko ja myślę o własnej ingerencji w harpy :) dać się da na pewno.. Przy jakich modelach? Tych które mają bardzo przybliżone [jeśli nie takie same] proporcje ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-06-08, 21:07    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Wszystkie modele z serii MS Hohnera można skręcać nawet po cześci z każdego. Takie było zresztą założenie tej serii. Np. korpus z ProHarpa, stroiki z CrossHarpa, blachy z Meisterklasse. Można zkręcić ulubiony zestaw, czyli ogólnie ciekawa sprawa.
_________________
lanss, lanss

http://www.lastfm.pl/user/harpp/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-08, 21:49    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Pawełek wielkie dzięki za pomoc. Teraz już wiem jak się za to zabrać jak będzie kasa :P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-06-11, 21:09    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

tez se przemieniłem płytki stroikowe z ProHarpa C do Blues Harpa F i mam BH C a PH F :) ale myśle że przynajmniej w tych dwu(ó)ch modelach nie ma po co zmieniać pokryw bo są takiego samego kształtu. Aczkolwiek z Meisterklasse pokrywy są chyba inne nie? Mogłoby być nie złe... :)

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-06-11, 22:24    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Ja planuję coś jeszcze ciekawszego... ale zdradzę 'tajemnicę' dopiero jeśli się uda ;) Możecie być pewni że to coś nietypowego :D
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-06-12, 15:16    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Osaosowski napisał/a:
Aczkolwiek z Meisterklasse pokrywy są chyba inne nie?


Nie, to nadal MS jest, więc na pewno pasują. To że mają inny kształt nic nie zmienia, gdyż pokrywy mają pewnie takie same wymiary jak w popularniejszych MS-ach
_________________
lanss, lanss

http://www.lastfm.pl/user/harpp/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-06-12, 17:54    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Pokrywy od Meisterklasse są dostosowane do innych harmonijek MS, jednak mają inny profil i kształt przez co inaczej wpływają na kształtowanie dźwięku wzmacniając inne częstotliwości harmoniczne. Podobno pokrywy od Meisterklasse bardzo wzmacniają dźwięk. Jednak wymiary tych blach i ustawienie otworów do śrud jest takie jak w innych MSach, więc problemów z przeszczepem nie będzie. No, może nim być cena Meisterklasse, tj. ok. 230zł.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-12, 18:03    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Cena jest troche duża... Ale może jest możliwy zakup samych pokryw...

pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-12, 18:14    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Właśnie tak planuje złożenie harmoszki z pokrywy Meisterklasse, płytek stroikowych i plastikowego grzebienia MS. Nie orientujecie się ile mogą kosztować te podzespoły w sklepie? Na stronie B. łęczyckiego są tylko stroiki za 55 zł.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-06-12, 18:26    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Nie wiem, czy jest sens robić takie składaki, skoro sporo taniej można kupić normalną, pełnosprawną harmonijkę. Nie sądzę, żeby udało Ci się kupić poszczególne podzespoły (oprócz stroików), a kupowanie 3 harmonijek, aby złożyć jedną będzie sporo kosztować. Seria MS sprawdza się wtedy, kiedy dany element w jednym harpie nawala, a masz jego zamiennik. Druga sytuacja jest taka, że masz wiele harmonijek typu MS i robisz między nimi kombinacje, bo a nuż Blues Harp będzie lepiej brzmiał z pokrywami od Meisterklasse. Jednak składanie harpa od podstaw jest nieco mało efektywne.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-12, 19:52    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Głównie to mi chyba chodzi o jakieś zaspokojenie własnych ambicji niż efektywność harmonijki. Popytam w sklepach, ale chyba rzeczywiście zamiast budowy kupię cały model, choć po co iść na łatwiznę skoro można się pomęczyć? :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-06-27, 23:08    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Taki mały offtopic :lol:
NIedawno sie zastanawiałem czy dało by sie zrobić harmonijke z niczego..z drewna wystrugać korpus, i z blaszek górne i dolne płytki stroikowe i same stroiki...No i z cienkich blaszek obudowe.
Mam dostęp do narzędzi na obróbke ręczną i urządzenia na mechaniczną, tylko czy by sie dało tak amatorsko zrobić taki instrument?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-28, 09:51    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Na pewno by się dało, ale byłaby to żmudna praca. Musiałbyś wycinać malutkie blaszki o konkretnej długości, grubości itp.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-06-28, 11:05    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Jeśli chodzi o zrobienie własnego grzebienia- można jak najbardziej.. Jedyną trudnością jest wykonanie otworów na śrubki- ciężko dostać takie małe wiertła (trudność której ja nie przeskoczyłem :( ).

Jeśli chodzi o stroiki - wykonanie ich samemu jest możliwe, jednak graniczy z cudem (jeśli mówimy o stroikach które będą brzmiały jak należy).
Można to "obejść" kupując 'wymienne' blaszki stroikowe np. TOMBO (koszt ok. 30zł).

Pokrywy? Musiał byś mieć naprawdę wysokie umiejętności manualne ;) Sam praktykuje na warsztatach gdzie mam styczność z różnego rodzaju blachami etc. etc. i osobiście uważam, że wykonanie ich tak by dawały efektowną przestrzeń rezonansową, a jednocześnie jakoś wyglądały- jest wręcz niemożliwe.


Pozdrawiam.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-07-02, 16:58    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Conex napisał/a:
Jedyną trudnością jest wykonanie otworów na śrubki- ciężko dostać takie małe wiertła (trudność której ja nie przeskoczyłem :( ).


No ja mam gdzie załatwić takie wiertła, ale jakiej średnicy mogły by być??

Conex napisał/a:
Jeśli chodzi o stroiki - wykonanie ich samemu jest możliwe, jednak graniczy z cudem (jeśli mówimy o stroikach które będą brzmiały jak należy).


z czego są zrobione te stroiki? z miedzi? czy z czego? Miałbym dostęp do frezari CNC, więc możliwe ze dało by rade

Conex napisał/a:
Można to "obejść" kupując 'wymienne' blaszki stroikowe np. TOMBO (koszt ok. 30zł).


Conex napisał/a:
Pokrywy? Musiał byś mieć naprawdę wysokie umiejętności manualne ;) Sam praktykuje na warsztatach gdzie mam styczność z różnego rodzaju blachami etc. etc. i osobiście uważam, że wykonanie ich tak by dawały efektowną przestrzeń rezonansową, a jednocześnie jakoś wyglądały- jest wręcz niemożliwe.


No niewiem...To jest przeciesz zwykła cienka blacha :? którą oczywiście łatwo ufrmować w imadle. Najpierw trzeba by było zrobić siatke tak jak przy tworzeniu brył z papieru za pomocą frezarki, przeciąć gdzie trzeba i gotowe
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-07-02, 19:29    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Marlionkk napisał/a:
z czego są zrobione te stroiki? z miedzi? czy z czego? Miałbym dostęp do frezari CNC, więc możliwe ze dało by rade


Zwykle są z jakiegoś stopu mosiądzu, choć np. Seydel robi harmonijkę ze stroikami z nierdzewki. Jednak wydaje mi się, że to muszą być jakieś specjalne stopy, żeby drgały z odpowiednimi częstotliwościami harmonicznymi dającymi dobre brzmienie. Jakieś lipne stopy nie będą brzmiały dobrze.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-07-03, 12:31    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Marlionkk, średnica śrubek mocująca blaszki stroikowe to na oko jakieś [fi]1 max :/

Co do pokryw- po chwili zastanowienia- w sumie przyznaję Ci racje... Na imadle można by je jakoś zrobić :)

...ale stroików nie zrobisz ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-07-03, 13:39    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

A wiecie jak sie fabrycznie robi te stroiki?

MOżliwe że tego sie ie bedzie tak dało zrobić...Jak widze to stroiki mają jakiś specjalny stop metalu jakiegoś, którego zapewne trudno zdobyć.

fi? na moje oko jak patrze na moją harmonijke to gdzieś z 1 - 1,5 mm średnicy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-03, 14:31    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

jak się robi stroiki maszynowo:

masz płytkę danego stopu rozwalcowaną na odpowiednią grubość. Do tego jest jeszcze matryca. Płytka ląduje pod matrycą i ciach... spada gilotynka i odcina komplet stroików.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-07-03, 22:44    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Jak się chce to można by z dużą dokładnością powycinać stroiki. Ale jak dla mnie zbudowanie harmonijki na poziomie choćby silverstara jest mistrzowstwem. Po pierwsze nie ma co bawić się na początku we własne wymiary stroików, ale starać się kopiować to co już powstało. I polecam też przyjrzeć się stroikom we własnych harmonijkach, bo zazwyczaj na kanałach 1 i 2 stroiki są na końcach pogrubione (przynajmniej w MB w A i G i w SS w D). Nie jest to wynikiem chyba pogrubiania stroika tylko jego pocienianiu w innych miejscach. Można wywnioskować że stroiki są robione z grubszej blachy (chyba?)
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-03, 23:12    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Nie, to zły wniosek. Pogrubienie służy uzyskaniu odpowiedniej częstotliwości drgań, a co za tym idzie sułży to dostrojeniu. Czymże innym jest strojenie jak nie zwiększeniem, bądź zmniejszeniem częstości drgań.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-07-04, 12:46    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

Chodzi mi o to że stroik jest wycięty (przynajmniej 1 i 2 kanał) z grubszej blachy, prawie takiej jak sama płytka stroikowa, a potem jest dostrajany czyli scieniany przy nasadzie i po środku, tak żeby został gruby tylko na samym końcu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-08-28, 21:31    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

czytając ten temat wpadłem na pomysł... Kiedyś (moja druga harm) miałem Silvera Cdur i chciałem go opłukać wiec rozkręciłem elegancko opłukałem i wziąłem suszarkę do włosów żeby wysuc usiadlem przed TV zagapiłem sie i BUUUU grzebień sie skurczył... wiec harmoszka do dupy probowałem to naprawić ale dziwek był zmodyfikowany..... wiec jutro robie chyba grzebien z drewna... hehe :cool: :cool:
_________________

Ostatnio zmieniony przez SZCZYPIOR 2007-08-29, 16:59, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-08-28, 22:39    Odp: [Tuning] Budowa harmonijki z różnych podzespołów

SZCZYPIOR napisał/a:
wiec jutro robie chyba grzebien z drewna... hehe :cool: :cool:


Wystrugasz go?...ja jakby sie zastanowić to by mi ro zajeło z kilka dni hehe
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu