Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Acrobot 


Posty: 10
Skąd: z daleka
Wysłany: 2009-01-24, 12:06    [Problem] Granie na dwóch kanałach na raz

Mam pytanko. Otóż od niedawna posiadam Speciala 20 C (to moja pierwsza harmonijka i pierwsze dni gry na instrumencie). Czasem mam takie wrażenie, że dźwięk który wydobywam jest taki...polifoniczny. Pomyślałem, że może dmucham w dwa kanały na raz. Sprawdziłem to zatykając dwa sąsiednie kanały i jak dmuchnąłem, to rzeczywiscie dzwiek jest inny. Czy takie granie na dwóch kanałach naraz bardzo zniekształca dzwiek czy można tak grac? Jeśli nie to jak grac na jednej. Przecież nie będę grał ciagle zatykając boczne kanały... I czy Special 20 ma wyjątkowo małe odstepy od kanałów czy każda harmoszka tak ma? Z góry dziękuje

P.S. Jeśli taki temat jest to sory. Przepaczyłem wszystkie strony w dziale "Pomoc" ale z opcji szukaj nie korzystałem bo nie wiedziałem jakie tagi wpisać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-24, 12:29    Odp: [Problem] Granie na dwóch kanałach na raz

Oczywiście że można grać na kilku kanałach naraz (chociażby granie akordowe lub pozbywanie się nadmiaru powietrza po wdechu), ale trzeba wiedzieć które kanały można użyć w danym momencie bo jak złapiesz złe to rzeczywiście wychodzi kakofonia ;) . Na początek naucz się wydobywać czyste dźwięki przez odpowiedni układ ust (tzw. pucker, jest o tym kilka tematów w dziale "Technika"). Co do Specialki to kanały ma w podobnych odstępach jak większość diatoników, są oczywiście między różnymi modelami różnice rzędu ułamka milimetra ale nie ma problemu z przyzwyczajeniem się do nich.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Acrobot 


Posty: 10
Skąd: z daleka
Wysłany: 2009-01-29, 12:27    Odp: [Problem] Granie na dwóch kanałach na raz

Dzięki. Idzie mi już z tym lepiej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2009-01-29, 21:49    Odp: [Problem] Granie na dwóch kanałach na raz

Harmonijka to taki instrumencik, na którym można robić wiele rozmaitych i dziwnych efektów. Powinni grę na tym instrumencie zaliczać do freestyl'u. Dozwolone jest wszystko co daje ciekawy efekt i idzie gdziekolwiek tego użyć ;) Cmokanie, chrapanie, kaszlanie "do środka" (wibrato gardłowe), wywijanie przeponą (wibrato przeponowe), wszelakie przytykanie językiem kanałów i co tam jeszcze Ci się uda wymyślić. Harmonijka jest wolnością nieograniczoną żadnym hardym prawem, i za to ją kocham! Istnieje pewien zarys teoretyczny (który kiedyś przegryzę, za bardzo mi się do tego nie śpieszy :P ). Z resztą możesz sobie poczytać o moim pojmowaniu harmonijki w temacie Świat wg harpa ;)
Życzę Ci powodzenia i osiągnięcia swoich marzeń :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-01-30, 00:58    Odp: [Problem] Granie na dwóch kanałach na raz

[quote="KatuzaR"]Powinni grę na tym instrumencie zaliczać do freestyl'u.[/quote]

Myślę, że jest to do tego zaliczone... Tylko raczej mówimy, że gramy to co czujemy :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu