Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Dziama 

Wiek: 32
Posty: 4
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2008-12-31, 00:24    [Pytanie] Blues Harp MS???

Mam takie małe i dość zabawne pytanko rodzące się w mojej głowie przez zwykłą niewiedzę, ale dla mnie dość istotne. Czy Blues Harp, to to samo co Blues Harp MS, czy czymś się różnią???
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karzeł 

Wiek: 33
Posty: 94
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Piła
Wysłany: 2008-12-31, 00:33    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

to samo
_________________
http://img522.imageshack....ge=karzeid1.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dziama 

Wiek: 32
Posty: 4
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2008-12-31, 00:35    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

acha, dzieki. Pytam się bo zastanawiam się co sobie kupić na dobry początek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-12-31, 18:23    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

Z Blues Harpem i Blues Harpem MS to jest pewna dziwna sprawa :) . Blues Harp był produkowany kiedyś i oprócz innego malowania i pokryw nie różnił się niczym od Marine Band 1896. Potem firma Hohner wprowadziła całą serię MS, a w niej Marine Band MS (wycofawny z produkjci), Special 20 MS (wycofany z produkcji), Pro Harp MS, Cross Harp MS, Big River Harp MS (i identyczny do niego model Alabama Blues) i właśnie Blues Harp MS. Jednak w połowie lat 90. zwykłe Blues Harpy wycofano z produkcji i została tylko wersja MS. Jeżeli gdzieś znajdziesz bez tych literek, to będzie bardzo podobny do Marine Band, te "skrzydełka" z otworami na śruby będą miały motylkowy kształt, a sama harmonijka parę ładnych lat.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-01-02, 12:14    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

Maciekdraheim napisał/a:
Blues Harp był produkowany kiedyś i oprócz innego malowania i pokryw nie różnił się niczym od Marine Band 1896.

No, czymś tam sie różnil, inaczej nazywałby się Marine Band ;) Różnica uwidaczniała się w brzmieniu - aczkolwiek, fakt, była minimalna. Stare Blues Harpy miały nieco przytłumiony dźwięk, szczególnie w dolnych rejestrach i o mikrocenty inny strój, skrojony pod grę akordową, bo w tych śpiewały po prostu przepięknie, żaden inny harp tak nie brzmiał w akordach (oczywiście - dopóki trzymał strój ;) ). Ale, jako rzekłem - to były minimalne różnice, praktycznie wyczuwał je tylko grający, a i to tylko wtedy, kiedy używał dwóch różnych harpów bezpośrednio jednego po drugim.

Co do nowego Blues Harpa MS, to się nie wypowiadam, bo na tych nie grałem, odkąd całkowicie przesiadłem się na marynki i Speciale. Słyszałem jedynie, że - podobnie jak z SS i Pro Harpem - te dzisiejsze to już nie to. Ale ile w tym prawdy - nie wiem.

Pozdrawiam noworocznie

Młynek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-02, 13:54    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

Młynek napisał/a:
No, czymś tam sie różnil, inaczej nazywałby się Marine Band ;)


No ja opierałem się na badaniach Patta Missina (www.patmissin.com), który negował wszelkie większe różnice inżynieryjne. Różnica w brzmieniu mogła wynikać z nieco płytszych pokryw (sensowne wg mnie), natomiast strój, to była rzecz, która u Hohnera zmieniała się częstwo, najczęściej bez jakiejkolwiek informacji dla opinii publicznej.

Co do współczesnych Blues Harpów MS, to nie mogę powiedzieć, że to złe harmonijki są :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-01-02, 15:05    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

I pewnie obaj mamy rację - bardzo możliwe, że owe śladowe różnice wynikały z tego, o czym piszesz, a moje miały taki, a nie inny strój, bo akurat taką serię Hohner wtedy wypuścił.. Ja w każdym razie tak zapamiętałem te śladowe różnice między brzmieniem Blues Harpa a Marine Band z czasów, kiedy jeszcze grałem równolegle na obu modelach, a było to w okolicach 1992`- 1995`, czyli dobre kilkanaście lat temu. Potem przyszła trzynastoletnia przerwa w muzykowaniu, a kiedy trochę ponad rok temu wróciłem do grania, to już kupowałem tylko MB i Speciale, bo o współczesnych BH znalazłem trochę niepochlebnych opinii i nie chciałem ryzykować. W każdym razie stare BH wspominam dobrze. Został mi jeden z tamtych czasów - jest już mocno rozszczelniony (skutek moczenia w wodzie przed graniem, kiedyś robiłem takie durne rzeczy) - ale strój trzyma niemal idealnie. A jest w G, czyli ze standardowych najprędzej padająca, no i katowałem go niemiłosiernie!
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
highlander 

Wiek: 35
Posty: 2
Skąd: Mrągowo / Gdańsk
Wysłany: 2009-01-02, 16:10    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

no dobrze, ale wlasciwie dlaczego hohner utrzymuje 2 systemy zamykania? chodzi mi o to, ze mam blues harpa w C i jak tak slucham gussowa to wydaje mi sie ze jego marinka w B ma fajniejszy dzwiek, bylbym sklonny w przyszlosci ja kupic, ale to jej otwieranie jest dosc brutalne. jestem osoba o pacyfistycznych pogladach i to cale otwieranie marinki mnie przeraza :/
_________________
http://images31.fotosik.p...7b519868cb1.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-02, 17:15    Odp: [Pytanie] Blues Harp MS???

Hohner utrzymuje metodę "gwoździową" w Marine Bandach żeby utrzymać przy sobie tradycjonalistów. W końcu to najdłużej produkowana harmonijka diatoniczna, dlatego purysci mogliby uznać jej ześrubowanie za istną profanację! A dla tych, którzy wolą "nowoczesne rozwiązanie śrubowe" są Marine Bande Deluxe, niestety droższe. Co do tego brzmienia, to różnice są głównie stąd, że Adam ma niższą tonację (najczęściej Bb wg zagranicznej notacji), a do tego, sam ma inny, baaaardzo dobrze wyrobiony dźwięk własny. Takiego naturalnego brzmienia nie podrobisz żadną super harmoszką. Chociaż faktycznie, Blues Harp gada ciut inaczej od Marine Banda, to główna różnica jest w paszczy grającego.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu