Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2008-04-29, 16:20    [Opinie] Jaka harmonijka

no. i jeszcze mozecie napisać co to znaczy zjechać harmonijke :P
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-29, 17:45    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Było takich tematów od groma i troche no, ale dobra odpowiem :)
Więc harmonijki godne polecenia na początek, to napewno Hohner Special 20 oraz SUZUKI Harpmaster,(70-80zł) obie harmonijki można kupić w sklepie u Romka Badeńskiego
www.badenski.pl pisze on że te dwie są najlepsze do NAUKI, jednocześnie są to instrumenty !!! PROFESIONALNE!!
Z innych harmonijek to Marine Band Deluxe Hohnera 120 zł a także Blues Harp którego osobiście nie polecam(dlaczego? bo w TEJ SAMEJ cenie można kupić lepszego hohnera special 20)
Co do zjechania harmonijki, to harmonijka niszczy się, z powodów zupełnie naturalnych!!
Jedni zużywają harmonijke po koncercie inni po 2 latatch zależy też na jaki egzemplarz sie trafi, nawet przy takich modelach jak Marine Band Deluxe to jednak jest masówka- nie oszukujmy sie... Dlatego różnice, ale feler zdarza sie dość rzadko. :)
Tak więc jest pare zasad których przestrzeganie pozwoli na dłuższą żywotność naszej harmonijki mianowicie
-NIE WOLNO porzyczać komuś harmonijki!!
-przed graniem wypłukać lub umyć zęby
-przed graniem rozgrzać harmonijke w dłoniach - nie dawac jej tym samym dużych skoków temperatury
-nie ciągnąć jak odkurzacz i nie dmuchać jak kompresor
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2008-04-29, 18:28    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Special 20 i golden melody - na której gra sie łatwiej? (która szcelniejsza)
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-29, 18:46    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Zależy do czego
Goldenke mam i gram w C
na Specialu też grałem chcociaż nie powinienem :P bo kupowałem z kuplem i jak przyszły to sobie dmuchnąłem Goldenke w środku skręca 78 śrub :D jest naprawde szczelna tylko nie można mocno dmuchać i nie nadaje sie do bluesa, JA ją sboei rpzestroje- wtedy sie bedzie nadawała, dlatego polecam Ci do grania bluesowego Special 20
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2008-04-29, 19:00    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

hmm.... a special 20 ma ile śrób?
w moim bluesbandzie mam chyba 10 :D
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-29, 19:12    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

SZCZYPIOR napisał/a:
Goldenke w środku skręca 78 śrub :D


78?? :hah: Chyba Ci trochę palec zjechał z klawiatury :D Ja doliczyłem się 7 ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-29, 19:25    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Oczywiście że to pomyłka naturalnie chodziło o 7
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-29, 22:55    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Mój Special ma 6 śrub+2 przytrzymujące pokrywy. Bardzo to szczelna i dobra harmonijka. Co do Blues Harpa, to też jest dobry instrument, ale polecam go jako któryś z kolei, dla tych, którzy chcą poszukać odpowiedniego brzmienie, bo BH ma je bardzo specyficzne (mi się podoba). Do tego baaaardzo polecam Marine Band Deluxe. Świetna harmoszka, pięknie brzmi, reaguje cudownie łatwo. Wg mnie dobrym wyborem jest także Seydel Solist. Grzebień ma trochę kanciasty i pęczniejący, ale 1 dzień z papierem ściernym i odrobina wosku pszczelego czyni cuda, a stroiki i brzmienie jest pierwsza klasa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2008-04-30, 14:21    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

czyli raczej nie ma różnicy między goldenka a special 20 w łatwości grania
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-30, 15:47    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Na Goldence mimo wszystko podciąga sie MINIMALNIE ŁĄTWIEJ
ale minimalnie napoczątek polecam Speciala 20 :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hippek 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Słupca
Wysłany: 2008-05-19, 16:57    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Co myślicie o Suzuki BluesMaster mr-250? właśnie taką zamówiłem jako swoją pierwsza harmonijke...nieco wcześniej próbowałem sił na dużo tańszej harmonijce. Ten model Suzuki znalazłem za 81 zł wiec jak podejrzewam nie mija się on z tematem.pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
maciekkoperski 

Wiek: 48
Posty: 51
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Puszcza Knyszńska
Wysłany: 2008-05-19, 18:10    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

niestety wiecznego niema nic, ja gram z dużymi przerwami od 12 lat, zgrałem już kilka różnych modeli tych do 100 zł, nigdy nie inwestowałem w droższy sprzęt - dla zupełnego amatora to jednak wydatek, teraz pogrywam na Silver Star, najtańszy chyba Hohner na którym da się grać ale do nauki nie polecam. Poza tym uważam że na początek dobry jest każdy model do 100 zł pod warunkiem że stroi poprawnie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-05-19, 18:34    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Proponuję Ci Special 20, a jak koniecznie chcesz Suzuki to kup Harpmastera..
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hippek 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Słupca
Wysłany: 2008-05-20, 11:21    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Tylko ze Suzuki już w drodze...poza tym ten model jest droższy od harpmastera, rozumiem że nie musi to świadczyc o lepszej jakości ale mam nadzieje że na początek nie zrobiłem źle kupując ten nie inny instrument.pozdrawiam

p.s. o specialu tez myslalem i tak sie składa że będę miał okazję na nim pograc ponieważ zamówiłem ten model swojemu dziadkowi :)

[ Dodano: 2008-05-20, 13:48 ]
Mniej więcej godzinę temu otrzymałem paczkę :) pierwsze wrażenie bardzo pozytywne :) nie będę sie rozpisywac o tej harmonijce tutaj, jesli ktos jest zainteresowany to napisałem co nieco w dziale sprzęt=>suzuki=>bluesmaster.pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
konradk 

Wiek: 34
Posty: 2
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2008-05-20, 15:23    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Witam,
nie chciałem zaśmiecać forum kolejnym podobnym tematem więc podczepię się pod ten.
Szukając harmoszki do ok. 100pln zdecydowałem się na 2 modele: Hohner Special 20 i Seydel Blues Session, prosiłbym o doradzenie, który model będzie lepszy dla początkującego. Na korzyść Hohnera przemawia ogólna bdb. opinia a na Seydla dużo ładniejszy wygląd oraz także bdb. opinie, choć nie tak liczne jak przy Specialu.

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-05-20, 15:30    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Chyba jednak wybrałbym Special20. Blues Session ma dość duże, szerokie kanały i wąskie przegrody między nimi, co może na początku utrudniać naukę. A o Specialu na pewno wypowie się rzesza posiadaczy tej harmonijki obecna na forum (ja sam nie mam jej w swoim arsenale ;) )
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-05-20, 16:21    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Polecam S20, bo szybko reaguje podciąa sie eleganccko ogólnie ok świetna
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
suchi 


Wiek: 33
Posty: 151
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-20, 22:56    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Ja polecam Marine Band Classic. Tez szybko reaguje i podciaga ale nie wiem czy (przepraszam za wyrazenie) slinisz sie duzo czy nie? Bo jesli tak to drewno bedzie peczniec. Jesli nie bedzie to dla ciebie ciekawa propozycja
_________________
"Blues to muzyka w której większe emocje grają uczucia niż kalkulacje"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-20, 23:05    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Ja mogę porównać Special 20 z Seydlem, ale Blues Solist z drewnianym korpusem. Te szerokie kanały i przegrody w Seydlach, o których mówił Kamil są wręcz ułatwieniem dla początkującego. Niestety, na pokrywach nie ma wygrawerowanych numerów kanałów, ale tak na prawdę w niczym to nie przeszkadza. Seydel reaguje wyśmienicie, szybko, głośno, a podciągi są bajeczne. Nawet zaryzykuję stwierdzenie, że gra lepiej niż Special 20 (też znakomity harp). Niestety, jak go otrzymasz, warto rozkręcić harmonijkę, zaokrąglić kanały papierem ściernym i posmarować korpus roztopionym pszczelim woskiem (do kupienia w świeczkarniach), bo grzebień jest trochę kanciasty i lubi pęcznieć (mimo, że producent go impregnował). Jednak te zabiegi są dziecinnie łatwe, gdyż ja jako manualny anty talent sobie z nimi poradziłem w parę chwil. Do tego piękne jasne, a jednocześnie ciepłe brzmienie.

A teraz o Specialu. Plastikowy korpus eliminuje problemy spotykane przy Seydlu. Brzmienie jest ciepłe, matowe, ogólnie bardzo przyjemnie, mi zaś podoba się szczególnie łagodne brzmienie akordów. Harmonijka jest bardzo miękka i łatwa w graniu, szybko reaguje na wszelkie techniki. Wymiar dziurek jak w każdym innym Hohnerze, nieco mniejsze niż w Seydlu.

Podsumowując, żadna z harmonijek Cię nie zawiedzie (oczywiście jeżeli poświęcisz Seydlowi trochę uwagi) i każda będzie się świetnie sprawować. Jednak wybór należy do Ciebie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-05-21, 06:55    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Myślę, że jest kilka harmonijek, które warto kupić na początek
mimo, że moim ulubionym instrumentem jest golden melody, to nie polecam go gdyż wymaga przestrojenia, co dla początkującego jest mało realne
Special 20
Blues Solist
Harpmaster

Zaryzykuje i te modele w tym smamy rzędzie postawie
To już jest PROFESIONALNY sprzęt, o tym dlaczego nie kupować dorzszych harmoch powie wam Maciek
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-21, 07:49    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

To się znowu naprodukuję ;) . Tak jak napisał Szczypior, harmoszki za 70-80zł to już jest bardzo dobry sprzęt do grania, niektóre wręcz świetny. O ile początkowo cena rośnie proporcjonalnie do jakości (chińszczyzna do np. Big River Harpa), od pewnej granicy dodatkowe złotówki dają względnie mniejsze korzyści. A różnice między drogimi, a bardzo drogimi harmonijkami są nieduże. Rozmawiałem ze Sławkiem Wierzcholskim i dowiedziałem się, że to tak na prawdę kwestia indywidualnego smaku, co podchodzi muzykowi. Pan Wierzcholski np. nie przepada za Goldenkami tylko dlatego, że są dosyć szerokie i nie wygodnie leżą w jego wargach. Podsumowując, chyba żadna harmoszka od Big River Harpa wzwyż (do Marine Band Deluxe) będzie grała dobrze, a te co wymienił Szczypior + MBDx świetnie. Jednak powyżej tego modelu chyba nie warto inwestować, przynajmniej na początku.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
konradk 

Wiek: 34
Posty: 2
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2008-05-21, 12:31    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Dzięki wielkie za pomoc, sprzęt zamówiony, pozostaje czekać na przesyłkę. W końcu zdecydowałem się na S20 ponieważ Seydel z pokrywami "w stylu Heringa Vintage" :P okazał się po prostu sporo droższy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-05-21, 15:19    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Maciekdraheim napisał/a:
Te szerokie kanały i przegrody w Seydlach, o których mówił Kamil są wręcz ułatwieniem dla początkującego.


Zależy jak na to spojrzeć. Szerokie kanały i wąskie przegrody czynią nieco trudniejszym zagranie pojedynczego dźwięku na początku. Blues Solist, z tego co widziałem, ma te przegrody dość szerokie, ale w Blues Session są one już znacznie węższe. Efekt taki jak mówiłem, trudniejsze do wyeliminowania "sąsiady". Silver Star też ma dość szerokie kanały i na samym początku nauki miałem z nimi problem, ale po przejściu na Blues Harpa (który kanały ma węższe i szersze przegrody) odczułem różnicę przy wydobywaniu pojedynczego dźwięku. Wiem, że Silver Star to harmonijka ze znacznie niższej półki niż BH, ale na poziomie pojedynczych dźwięków ta różnica nie jest jeszcze tak widoczna i jakieś wnioski można wyciągnąć :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
WEHRWOLF1942 

Wiek: 31
Posty: 40
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2008-05-23, 22:52    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

A ja będę schematyczny i polecę Ci Blues Harpa. Moim zdaniem świetna harmonijka. Strasznie dobrze mi się na niej gra. :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
maciekkoperski 

Wiek: 48
Posty: 51
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Puszcza Knyszńska
Wysłany: 2008-05-23, 23:39    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

rzecz ma się tak, grałem na traveler tak ok. 2 lat i było o.k. ale niestety nie oszukujmy się żeby pogrywać trzeba mieć minimum kilka harpów bo każdy po około 2 latach się rozkłada (pada jeden dwa stroiki i kuniec), to dotyczy harpów, które można zakupić do 100 zł jak dalej nie wiem, tak więc taveller sam w sobie jest doznaniem jak i napewno warto go mieć... w zbiorze :) Co do blues harpa to jest właśnie to "drewniane"brzmienie, wąskie szczeliny ale w miarę duża przestrzeń rezonansowa (obudowa), rasowy podmuch i całkowita przyemność grania, niestety do czasu, ale co zrobić, harpy są jak ludzie- dmuchasz i jest o.k. aż pewnego dnia ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sony 


Wiek: 33
Posty: 20
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Mielec
Wysłany: 2008-06-08, 10:45    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Czyli podsumowując wszystkie komentarze jesli ma sie malo funduszy SS, jesli ma sie kase Special 20 lub dolozyc na MBDlx
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-06-08, 21:50    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Można też coś ze stajni Seydla, albo Goldenkę, czy nawet Blues Harpa :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
robal 


Wiek: 30
Posty: 77
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2008-11-18, 22:18    Pytanie dot. pierwszej harmonijki

Czytałem już sporo na forum, teraz wiem, że nie chcę BB ani SS. Na harmonijkę mam do wydania do 80zł (allegro, cena na samą harmonijkę, przesyłka swoją drogą). Wiem, że mam wybierać pomiędzy harmonijkami takimi jak Special 20, Blues Harp, Marine Band, Pro Harp itp., tylko nie mogłem na forum znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, co dla kompletnie początkującego będzie najlepsze. W późniejszym czasie będę chciał grać do gitary.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-11-18, 22:25    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

robal napisał/a:
tylko nie mogłem na forum znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, co dla kompletnie początkującego będzie najlepsze.


Nie znalazłeś, bo odpowiedź na to pytanie po prostu nie istnieje. Nie ma BEZWZGLĘDNIE idealnej harmonijki dla każdego początkującego. Musisz samemu wybrać, która z nich najbardziej odpowiada Ci brzmieniowo, wyglądem, etc. Niestety, na tym etapie sam nie stwierdzisz co jest dla Ciebie najlepsze, bo nie wiesz, czego oczekujesz. Pierwsza harmonijka to zawsze taki strzał na ślepo, mogę Cię jednak zapewnię, że np. taki Special 20, Marinka Deluxe (bo zwykła może pęcznieć od wilgoci), HarpMaster, czy Seydel Blues Session napewno Cię zadowolą.
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2008-11-18, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karzeł 

Wiek: 33
Posty: 94
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Piła
Wysłany: 2008-11-18, 22:26    Odp: [Pytanie] Pierwsza harmoszka.

Speciala bierz, na początek będzie najlepszy. Marine Band pęcznieje i jeszcze zrazisz się do harpa, Blues Harp też byłby w zasadzie dobry, jednak polecałbym mimo wszystko zaczęcie korpusem plastikowym. Pro harpa odradzam, jak dla mnie - niewygodna harmonijka. Pozdrawiam.
_________________
http://img522.imageshack....ge=karzeid1.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu