Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
bosu 

Wiek: 40
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-06, 01:54    [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Witam!
Moja przygoda z harmonijką zaczęła się kilka dni temu i co prawda to tylko początki ale spróbowałem zrobić podciąg na kanale 4. Czy mógłby ktoś ocenić czy to jest podciąg?


http://patrz.pl/mp3/bigriver4

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-06, 08:53    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Pełnego podciągu tu niestety nie słyszę (na (4) powinien być o pełne pół tonu), ale pojawiają się już zaczątki obniżenia dźwięku. Staraj się bardziej operować językiem i nie zwiększać siły wdechu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-12-06, 15:58    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

No brawo masz już jakieś może ćwierć podciągu ;)
Jeśli popróbujesz jeszcze językiem jak Pulatom, mówi wyjdzie Ci może połowa podciągu i fajny blue note (Ja do niedawna myślałem, że mam już niezły podciąg, myliłem się...) A prawdziwy podciąg to słychać bardzo, że jest inne brzmienie i zyskuje ja je przynajmniej nie tyle językiem co zmieniając ustawienie krtani (czy co tam jest w środku)

[ Dodano: 2008-12-06, 14:58 ]
Nie martw się... Dobrze Ci idzie załapiesz "bazę" niedługo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bosu 

Wiek: 40
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-07, 22:09    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Wydaje mi się, że poczyniłem małe postępy - bardzo pomocna okazała się uwaga Pulatoma. Zauważyłem tez, że ten efekt szybciej osiągnąłem osiągnąłem unosząc harmonijkę pod skosem do góry i bardziej ją opierając na dolnej wardze. Co o tym sądzicie? czy to może być zły nawyk?
Proszę o ocenę mojego 'podciągu'

http://4ver2.patrz.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-12-07, 22:31    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Na przyszłość proszę nie umieszczać plików na serwerze forum. Lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie np. ze speedyshare.com. Nasza baza danych ma dość ograniczone rozmiary
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-12-07, 22:32    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Wedlug mnie to zły nawyk podciag powienienes zrobic majac harmonijke ustawiona prosto (90 sttopni wzgledem twarzy), to co ty zrobiles to takie ulatwienie zeby zrobic podciag.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-07, 22:39    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Przechylanie harpa o 45 stopni w dół można stosować na początku żeby usłyszeć i "wyczuć" podciąg. Jednak proponuję jak najszybciej tego zaniechać gdyż później może to tylko utrudnić grę i precyzyjne bendy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bosu 

Wiek: 40
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-08, 14:16    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Oceńcie to:

http://www.speedyshare.com/544261440.html

Harmonijkę trzymam juz pod kątem prostym. Bendometer pokazuje obnizenie o całe pół tonu ale wolałbym znać Waszą opię.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-08, 15:16    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Tak na ucho to obniżasz już o pół tonu, tylko że za krótko trzymasz obniżony dźwięk. Teraz musisz jeszcze nauczyć się naturalnie utrzymywać to ustawienie przy którym wychodzi Ci podciąg, aby był to ciągły i mocno brzmiący dźwięk, cały czas pamiętając żeby nie zwiększać siły wdechu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bosu
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2009-01-03, 12:59    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

wyczytałem w necie że podciąg na wdechu można zrobić podobnie jak się zasysa słomkę z napojem. ja gram na harpie całe 2 dni od wczoraj a dziś z ciekawości chciałem spróbować podciąg i udało się zmniejszyłem poprostu średnicę dziurki w ustach i zassałem jak słomkę dość mocno i udało się. oczywiście nie skupiam się teraz na podciągach bo najpierw muszę grać czyste dźwięki ale wiem już jak zrobić podciąg ;]
Jestem szczęśliwym posiadaczem Big River Harp C i podczas grania wczoraj sporadycznie wychodziły mi czyste dźwięki a dziś sporadycznie wychodzą mi podwójne:) znaczy chyba szybko mi idzie:]
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-03, 13:21    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

gofator napisał/a:
zmniejszyłem poprostu średnicę dziurki w ustach i zassałem jak słomkę dość mocno


Obawiam się że nie jest to za dobra technika, gdyż przy podciągu "siłowym" traci się brzmienie i precyzję, nie będziesz w stanie dokładnie trafić w dany dźwięk np. na (3), nie mówiąc już o bendach przy małych głośnościach. Prawidłowy podciągi robi się językiem, jak już dobrze opanujesz pojedyńcze dźwięki to bendy zaczną Ci same wychodzić bez problemu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-01-03, 16:18    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Pulatom napisał/a:
Prawidłowy podciągi robi się językiem


Nie do końca się zgodzę, lepiej odciążyć język przy robieniu podciągów - wtedy będzie można obniżać np. podczas grania tongue blockingiem. Dlatego warto nauczyć się obniżać samą jamą ustną (próbowałem też zaangażować przeponę przy bendingu, ale raczej nie polecam, bo wychodzi siłowo). Oczywiście podciąg robiony językiem brzmi dobrze, jednak tak jak wspomniałem - angażuje język do zadań, w których można go zastąpić.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-03, 16:31    Odp: [Pytanie] [Poczatkujący] Podciąg na Hohner Big River C

Fakt, podciągi też się robi jamą ustną i żuchwą, zwłaszcza niskie kanały. Chodziło mi o to że na początek lepsza będzie technika robienia ich językiem niz przez zwiększanie siły wdechu, te o których mówisz to już trochę wyższy stopień zaawansowania (właśnie przy okazji nauki TB i obniżania (3)).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu