Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-09-02, 17:13    Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

http://pl.youtube.com/watch?v=ZA57_gkYSYg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
sugar, papciopawcio
papciopawcio 


Wiek: 33
Posty: 32
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-09-02, 18:00    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Bardzo fajny tutorial. Jedyne czego mi brak to informacje na temat wosku. Laik taki jak ja nie ma pojęcia co to za wosk i skąd takie coś wziąć. Mimo wszystko bardzo dobry pomysł. Gratuluję i pozdrawiam....
_________________
youtube.com/papciopawcio
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2008-09-02, 18:02    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Wosk pszczeli. A skąd wziąć... nie ma w Twoim pakiecie internetowym "google.pl"? ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sugar 

Wiek: 36
Posty: 18
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: zakopane
Wysłany: 2008-09-02, 22:25    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Hmmm... mi bańki nie leciały :/ ale długo suszyłem korpus i przed włorzeniem zagrzałem go suszarką może dlatego .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-09-02, 22:43    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Jak nie ma wilgoci ,to nie ma co lecieć .Wosk wsiąka jak w gąbkę .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2008-09-03, 13:14    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Na przyszłość nie susz harmonijki tudzież grzebienia suszarką ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sugar 

Wiek: 36
Posty: 18
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: zakopane
Wysłany: 2008-09-03, 14:36    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Tak mnie w szkole nauczyli się z drewienkiem i woskiem się obchodzić ;) suche derwno lepiej i głębiej wciąga wosk i nie ma ryzyka że się pokrzywi :) pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
WoopeQ 

Wiek: 35
Posty: 33
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: warszawa
Wysłany: 2008-09-03, 23:35    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

zboczenie zawodowe: co to za drewno? znaczy jaki gatunek? i przy okazji sorry za offtop delikatny, ale jakie gatunki polecasz na korpusy? ew. jaki rodzaj drewna...
_________________
tak, wiem, piszę bez ładu, składu i chaotycznie, ale staram się zachować sens wypowiedzi ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sugar 

Wiek: 36
Posty: 18
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: zakopane
Wysłany: 2008-09-04, 16:35    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Hmm niestety skończyłem meblarstwo artystyczne a nie lutnictwo także ciężko mi się wypowiedzieć :P z tego co wiem to wiele grzebieni wykonanych jest z drewna drzew egzotycznych, z tego co słyszałem (ale nie jestem pewien) korpus MB wykonany jest z GRUSZY !!! A co polecam ?? Osobiście proponował bym raczej (jeśli sam planujesz coś wystrugać) drewno twarde :/ dąb, jesion albo modrzew. Modrzew jest drzewem bardzo żywicznym" odnośnie korpusu harmonijki to raczej hmm pozytyw o ile nie wybierzemy kawałka z dużą ilości żywicy która pod wpływem temperatury może się roztopić i zalepić nam stroiki :P także radze dobrze wysuszyć drewienko,wygrzać i zaimpregnować (nie mam pojęcia jak będzie to brzmiało ale wyglądać będzie na pewno świetnie bo modrzew ma śliczny czerwony kolor). Przed wyborem kawałka warto zwrócić uwagę na słoje (raczej gęste) i oczywiście brak sęków :) W wypadku dębu nie ma problemu z żywicą co prawda nie ma czerwonego koloru ale jeśli dobrze wybierzemy drewno to po pomalowaniu pojawiają się (hmm ja to nazwać) takie mieniące łezki :) także efekt może być niezły. Można poeksperymentować jeszcze z innym rodzajem drewna takim jak buk klon czereśnia(też na ładny kolorek).
Co do brzmienia podobno drewienko z harmonijki Hering Vintage ma przepiękne brzmienie (niektórzy wsadzają grzebień do MB) Ufff troszkę się rozpisałem :P
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez sugar 2008-09-04, 18:02, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-04, 17:14    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

No więc tak:

- Marine Band Deluxe ma korpus z gruszy
- Hering Vintage 1923 - egzotyczne drewno zwane cocobolo
- Seydel Blues Solist - buk
- Blues Harp - jakiś gatunek dębu afrykańskiego
- Suzuki Pure Harp - palisander
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-09-05, 13:23    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Ten na filmie uszkodzony to palisander. Słyszałem ,że z klonu i czarnego dębu też się robi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-09-06, 21:10    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Z klonu jest korpus w Seydelu 1847.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-14, 11:32    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Cześć. Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc zapytam tutaj: czy ktoś może wie, z jakiego drewna jest wykonany Hering Delta Blues, i czy jego korpus jest impregnowany?
Pozdrawiam :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-03-09, 22:42    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Hej, właśnie próbowałem zaimpregnować mój korpus z marine band deluxe (który fabrycznie był kiepsko zaimpregnowany). Efekt... grzebień zniszczony, drewno się wypaczyło i przekrzywiło, ledwo wosk się zaczął rozpuszczać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-03-09, 23:41    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Dlatego ja się w to nie bawię. W ogóle staram się nie rozbierać harmonijki zbyt często (choć jak trza, to trza). Moja ingerencja ogranicza się do czyszczenia od czasu do czasu i - jeśli to potrzebne - lekkiego podstrojenia. Przy czym z moich doświadczeń wynika, ze jak harp się zaczyna rozstrajać, to już w zasadzie po nim - lekkie podstrojenie pomaga na jakiś czas, potem rozstraja się bardziej, ponowne strojenie pomaga już na zdecydowanie krócej, itd.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-03-09, 23:42    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Korpus zanurza się w już rozpuszczonym gorącym wosku ,a z Twojej wypowiedzi wnioskuję ,że nagrzewałeś go roztapiając jednocześnie wosk.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-03-10, 07:27    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Myślę, że to dlatego, że nie rozgrzany wosk. Bo wtedy dłużej drewno się grzało. No a to trzeba "gwałtownie" zrobić - w sensie że wosk rozgrzany już ...
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-03-10, 10:06    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Wosk musi być rozgrzany żeby był "jak woda", wtedy wkłada się korpus na 3-5 sekund (dobrze wcześniej zedrzeć lakier) i jest git, jak się nawet minimalnie zwichruje to można go wyrównać papierem ściernym, ale w większości przypadków prostuje się pod naciskiem skręconych blaszek stroikowych (utraty szczelności nie zauważyłem).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-03-10, 22:20    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

No to już wiem :D Dziękuje za odpowiedzi :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gofator 


Wiek: 40
Posty: 166
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: Otmuchów
Wysłany: 2010-03-11, 16:00    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Ja swoją marynkę Dx najpierw nagrzałem nad gazówką (nawet z lekka się spaliła na kantach, chyba przegiąłem) a dopiero później wsadziłem do ciekłego wosku pszczelego. Nie mam problemów z pęcznieniem a korpus się nie skrzywił
_________________
Hooray, Hooray, These Women Is Killin' Me
Zanim założysz nowy temat zaglądnij tutaj ->
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-11, 20:56    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Ja swego Solista impregnowałem w jeszcze prostszy sposób. Roztopiłem wosk, później zanurzyłem w nim pędzelek i dokładnie obsmarowałem korpus. Gdy wszystko wystygło, wytarłem nadmiar wosku, odstawiłem na dobę, potem ponownie przetarałem i voila! Mamy zaimpregnowanego harpa!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szymonov 


Wiek: 27
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-06-04, 16:39    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

no więc koledzy mam problem.. mam MBD i niestety pęcznieje i spęczniał (niby tylko troche ale to mnie wkurza) i nie chce odpęcznieć :? więc co teraz zrobić? jakbym zaimpregnował harpa w wosku tak jak było na filmiku to wróciłby do normalnego kształtu? Czy może lepiej wyrównać go jakimś papierem ściernym czy w jakiś inny sposób i posmarować go pędzelkiem jak to zrobił mistrzu #Maciekdraheim :pada: ?
_________________
[you] nie kłuć sie z harmonijką....ona i tak wie lepiej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-04, 17:10    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Poczekałbym, aż powróci do kształtu przypominającego początkowy i nie szlifowałbym nic na razie, a zwłaszcza gdy jest mokra -> tzn. poczekać aż wyschnie.

Szlifowanie ząbków grzebienia może spowodować jego cofnięcie przez co trudniej będzie trafić w kanały i zagrać poprawnie.

A jeśli chciałbyś zaimpregnować to metoda a'la Draheim jest prosta i skuteczna.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
szymonov
szymonov 


Wiek: 27
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-06-04, 20:11    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

[quote="gmx"]Poczekałbym, aż powróci do kształtu przypominającego początkowy i nie szlifowałbym nic na razie, a zwłaszcza gdy jest mokra -> tzn. poczekać aż wyschnie.

Szlifowanie ząbków grzebienia może spowodować jego cofnięcie przez co trudniej będzie trafić w kanały i zagrać poprawnie.

A jeśli chciałbyś zaimpregnować to metoda a'la Draheim jest prosta i skuteczna.[/quote]
Bardzo dziękuje za szybką i mądrą odpowiedź ale jest jeden problem ;/ czkam już może z 3-5 dni i nic nie chce odpuchnąć może czasami dmuchne w nią kilka razy ale to wszystko i dajej nic może by ją tak rozbroić i ją czymś wysuszyć np. suszarką ?
_________________
[you] nie kłuć sie z harmonijką....ona i tak wie lepiej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-06-05, 02:31    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Ja bym nie ryzykował - korpus może się odkształcić :) lepiej poczekać, a jeśli faktycznie nie schodzi - to wg mnie można zeszlifować :) Tak chyba gussow robi - ucina odstające kawałki :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szymonov 


Wiek: 27
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-06-05, 09:24    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Dobra już jest ok :) nie rozumiem tylko czemu przez 5 dni była tak samo spuchnięta a przez 1 noc odpuchła... będe musiał z nią poważnie porozmawiać :D a jeśli chodzi o impregnowanie to chyba zrobie tak jak Maciekdraheim, pędzelkiem :)
_________________
[you] nie kłuć sie z harmonijką....ona i tak wie lepiej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
panq 


Wiek: 40
Posty: 15
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-06-05, 12:10    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

Możesz pędzelkiem, ale wosk musi być gorący. Ja bym jeszcze po posmarowaniu podgrzał korpus suszarką, żeby wosk wniknął w strukturę drewna - żeby impregnacja nie była jedynie powierzchniowa - jak z wykańczaniem mebli. Za płytko pokryje i będzie się wycierać w odsłoniętych miejscach.
_________________
Kto chce - szuka sposobu.
Kto nie chce - szuka powodu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szymonov 


Wiek: 27
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-06-05, 15:20    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

[quote="panq"]Możesz pędzelkiem, ale wosk musi być gorący. Ja bym jeszcze po posmarowaniu podgrzał korpus suszarką, żeby wosk wniknął w strukturę drewna - żeby impregnacja nie była jedynie powierzchniowa - jak z wykańczaniem mebli. Za płytko pokryje i będzie się wycierać w odsłoniętych miejscach.[/quote]
Właśnie nie wiem czy moge wysuszyć bo wyżej Mistrzu Harry :medit: napisał że korpus może się odkształcić więc już sam nie wiem 8/ poprostu zrobie tak jak maciekdraheim i będzie git a jak znowu zacznie pęcznieć to znowu go zaimpregnuje i świat znowu będzie piękny :viva:
_________________
[you] nie kłuć sie z harmonijką....ona i tak wie lepiej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-05, 17:31    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

[b]panq[/b], ludzie ucza sie na bledach:P Popełni ich pare, to potem bedzie wiedział, ze aby imprekgnacja była własciwa, wosk musi wsiaknąc w caly korpus:P

Mozliwe tez jest ze taka zewnetrzna impegnacja jest lepsza, jednak w to wątpie :P :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-06-05, 21:55    Odp: Impregnacja woskiem /na gorąco/drew korpusu harmonijki

jaki mistrzu, man :D
a ponoc doglebna impregnacja powoduje zmiane brzmienia, aero mowil, ze niekorzystnie :)
Sorry, ze bez polskich liter, ale jestem w angli i 4 miechy nie bede miec polskich znakow, mam nadzieje, ze wam to nie przeszkadza :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu