Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-08-21, 09:22    Trzymacie sie akordów? :)

hej :) niedawno, dzieki wiedzy zawartej na tej forum, pomocy jednego z forumowiczow, lekcjom Adama Gussowa i wielu godzinom sluchania muzyki udalo mi sie dowiedziec, na czym polega progresja akordowa w 12-taktowym bluesie :D i mam do was pytanie z ciekawosci - gdy gracie solo na sucho, bez gitary - udaje sie wam jej trzymac? bo ja chyba predzej skonam, niz sie tego naucze ;-) harmonijke mam od listopada, ale dopiero od marca pogrywam sobie naprawde czesto ;-) pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
maciekkoperski 

Wiek: 48
Posty: 51
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Puszcza Knyszńska
Wysłany: 2008-08-21, 23:10    Odp: Trzymacie sie akordów? :)

Cóż, ja pogrywam od kilkunastu lat i szczerze powiem że nie wiem o czym mowa. Staram się grać ze sluchu przede wszystkim, rzadko jakieś taby. Najbardziej odpowiada mi bluesowa filozofia uczucia niż sztywnej techniki aczkolwiek duże umiejętności techniczne...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-08-22, 00:23    Odp: Trzymacie sie akordów? :)

Mi się udaje jej trzymać. Owszem, są tacy, którzy nie słuchają progresji akordowej i grają riffy, które pasują w każdym momencie chorusa, ale to znacznie ogranicza możliwości grającego. I bez gitary się da, to kwestia ogrania i osłuchania. Po jakimś czasie sam już będziesz słyszał, co pasuje, a co nie.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-08-22, 10:05    Odp: Trzymacie sie akordów? :)

maciekkoperski, chodzi mi o to, ze w wiekszosci bluesow grasz te takty (podane na przykladzie bluesa w G) - przynajmniej z tego, co ja wiem, to tak sie robi :D
I I I I
IV IV I I
V IV I V
Juz wiesz, o co mi chodzi?

kamilteau, granie, osluchanie, ale chyba cwiczyc pod tym katem tez nalezy? Ja cwicze to w ten sposob - gram pol godziny dziennie nudnego bluesa, uzywajac malo skomplikowanych i nietrudnych rifow, ale zwracajac uwage na to, by zawsze grac w odpowiednich akordach (czyli - jak ja to rozumiem - w II pozycji w tonice, w I pozycji w subdominacie i w III pozycji w dominacie).

Dla osob, ktore czytaja ten temat, a zupelnie nie wiedza, o co chodzi, polecam ta lekcje i dwie nastepne:
http://www.overstream.net...id=rpicn6t1itsi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-08-22, 17:25    Odp: Trzymacie sie akordów? :)

Rolf napisał/a:
w II pozycji w tonice, w I pozycji w subdominacie i w III pozycji w dominacie


Niekoniecznie tak, można grać cały czas w drugiej i też będzie pasowało. Jednak sposób, który opisałeś, jest bardziej rozwojowy i znacznie poszerza możliwości improwizacyjne.

Rolf napisał/a:
gram pol godziny dziennie nudnego bluesa


Może zrób coś aby ten blues nie był nudny ;) Spróbuj czasem urozmaicić swoje ćwiczenia i trochę "pofantazjować" muzycznie, nawet, jeśli będzie to brzmiało okropnie, to przynajmniej będziesz wiedział, jak nie powinno się grać. Z czasem sam wyczujesz, gdzie możesz się poruszać w danej części chorusa, a gdzie nie bardzo.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-22, 22:20    Odp: Trzymacie sie akordów? :)

Widzę, że temat GG na forum się przeniósł :) . To co napisał Kamil jest ważne. Nawet na 3 dźwiękach można zmontować niebanalnego bluesa. A, że można grać np. w
G w całych 12 taktach to wiadomo, ale skoro mamy dodatkowe akordy, to warto skorzystać z tego dobrodziejstwa. Bo przecież to czy ktoś gra bluesowo najłatwiej jest wysłyszeć po zmianach akordów, bardzo charakterystycznych. I rzeczywiście, taki podkład w G, grany w II pozycji, grany jest 3 pozycjach :) . Bo takty na G to przecież tonacja G, gdy zaś w piątym takcie przeniesiemy się do C, to pasuje tonacja instrumentu, czyli pierwsza pozycja. 9. takt za to to D, czyli wypisz wymaluj pozycja trzecia! Co nam to daje? Możemy wymyślić jeden riff i poprzenosić go na te akordy, dzięki czemu mamy już gotową zagrywkę na pierwszopozycyjne i trzeciopozycyjne granie. Trzymanie się i korzystanie z zalet progresji pozwala na wszechstronny rozwój i granie "perspektywiczne". Uczymy się, jak powinna przebiegać solówka, jak prowadzić frazę, poprzez zmiany lepiej wyczuwamy rytm, nabieramy feelingu i tworzymy/korzystamy z innych zagrywki/ek przydatne/ych w innych sytuacjach. A trzeba po prostu ćwiczyć, słuchać i improwizując samemu tupać nogą na tyle głośno i równo, żeby wyliczyć takty. Oczywiście najpierw gramy prosto, nawet na samych prymach (nigdy nie jest źle grać prosto!), potem jak już lepiej "siedzimy w temacie" bierzemy się za wariacje. Jednak to jest dosyć trudna sprawa, mi samemu nie zawsze udaje się to utrzymać, jeżeli gitarzysta za mną nie plumka, jednak staram się :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-08-23, 01:08    Odp: Trzymacie sie akordów? :)

Dzieki za wyklad, wbiles mi to teraz do glowy tak gleboko, ze juz chyba zawsze w niej pozostanie :D Jednak pragnalbym zauwazyc, ze temat to "wolne rozmowy o harmonijkach", wiec chcialem, zeby po prostu kazdy poczatkujacy harmonijkowy samouk powiedzial, jak to u niego funkcjonuje.... A powyzszy post mozna by przeniesc do Harmonijkowej Encyklopedii ;-) dzieki :D

kamilteau napisał/a:
Może zrób coś aby ten blues nie był nudny ;)

Oczywiscie staram sie, zeby byl *w miare mozliwosci* ciekawy, ale cwiczac to mam na celu przede wszystim nauczenie sie tych akordow, zebym kiedys wrecz nie musial myslec, na jakich kanalach mam grac, tylko po prostu gral :D

Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-24, 21:53    Odp: Trzymacie sie akordów? :)

Chociaż z drugiej strony, np. B.B. King nigdy nie może zmieścić się z solówką w 12 taktach, a jak gral :D ! Ale ćwiczmy, ćwiczmy, bo to będzie nam wynagrodzone!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu