Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-24, 20:02    Odp: [Technika] Podciągi

No to ja dam uzupełnienie, czyli podciągi na kanałach od 8 do 10 na wydechu. Niestety, dziesiątkę podciągam od razu o cały ton. Jakoś nie mogę uchwycić tej pośredniej wartości. Nagrywane na Blues Bandzie w C (paskudna tonacja do wysokich podciągów, im wyżej, tym gorzej).

http://www.speedyshare.com/563119127.html
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-02-24, 21:38    Odp: [Technika] Podciągi

Lady, chciałem tylko pokazać idee podciągu


Maciek już musiał zaszpanować że umie podciągi na wyższych kanałach :P :P :P :D :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2008-02-24, 23:26    Odp: [Technika] Podciągi

Macie jakaś receptę na podciąg na 10 kanale, ciężko mi to idzie, czy może 10 kanał jest ciężkopodciągalny? :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-02-25, 09:03    Odp: [Technika] Podciągi

Generalnie kanał 10 jest dość "ciężkopodciągalny", co nie oznacza, że niemożliwy do podciągnięcia. Receptą jest przede wszystkim trening ;) . Ale ja kiedyś się wkurzyłem i chwyciłem harmonijkę odwrotnie (wysokimi dźwiękami po lewej stronie). Podciągi na wyższych kanałach wychodziły łatwiej! :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-25, 19:25    Odp: [Technika] Podciągi

Kamil ma rację, trzymając harmoszkę do góry nogami łatwiej podciągać. Ale z normalnym uchwytem też można. Ażeby podciąnąć, to wysuwasz język do przodu i lekko w dół. Ćwiczyć, ćwiczyć, a się uda!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Krasnoarmiejec 

Posty: 5
Skąd: ArmiaCzerwona
Wysłany: 2008-02-25, 20:25    Odp: [Technika] Podciągi

Uzywacie "AP tuner 3" ?? Ja na moim Bluesbandzie C przy zassaniu na 4 kanale mam -1 , a przy "nibypodciąguktórynibyjarobie" do -8
Jak jest u was?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-02-25, 20:53    Odp: [Technika] Podciągi

Podobno harp po graniu się rozstraja (a najbardziej po podciągach) a i niektórzy zawodowcy mawiają że one są strojone na szybko i nie za dokładnie. Ja sprawdzałem na takim stroiku do gitary (ale harmoszkę też można na tym nastroić) to co niektóre dźwięki mam do góry, a te co na nich często podciąg robię to się obniżyły. Ale mi to nie przeszkadza- brzmi dobrze, a wole mieć trochę nie dostrojoną harmonijkę niż skracać jej żywotność przez strojenie.

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-25, 21:54    Odp: [Technika] Podciągi

Tylko Osa, taki zwykły stroik nie spełni oczekiwań jeżeli chodzi o harmoszkę, gdyż te zazwyczaj są strojone w stroju "kompromisowym", żeby dobrze brzmiały melodie i akordy. Przez to wskazania takiego gitarowego stroika (przystosowanego do stroju równomiernego) nie będą zbyt wiarygodne.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Savage 


Posty: 12
Skąd: Tczew
Wysłany: 2008-03-01, 19:57    Odp: [Technika] Podciągi

Od jakiegoś czasu próbuje a przynajmniej staram się zrobić podciąg. Na programie AP Guitar tuner pokazuje mi, że dźwięk się obniża, ale mi to jakoś nie brzmi :/ . Dodaje w tym poście próbki dźwiękowe. Jeżeli coś jest nie tak piszcie i powiedzcie co trzeba zrobić aby poprawić jakość podciągu.

Próbka na 3 kanale: podciag_na_4.mp3
A tu próbka na 6: podciag_na_7.mp3
P.S nie sugerujcie sie, że na linkach pisze że to kanał 4 i 7.
POZDRAWIAM
_________________
Zapraszam na mojego bloga zdjęciowego, adres: http://Bluesman4.blog.onet.pl/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-01, 20:02    Odp: [Technika] Podciągi

Są podciągi, są. A brzmienie poprawi się, ćwiczyć po prostu trzeba. Jednak jesteś na dobrej drodze.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Savage 


Posty: 12
Skąd: Tczew
Wysłany: 2008-03-08, 15:26    Odp: [Technika] Podciągi

Maćku bardzo bym cię prosił o próbkę podciągów na kanałach od 1-6, najlepiej by było gdybyś na każdym kanale tak 3 razy zrobił podciąg. Dzięki temu będę miał się na czym wzorować.
P.S Z góry dziękuje i POZDRAWIAM
_________________
Zapraszam na mojego bloga zdjęciowego, adres: http://Bluesman4.blog.onet.pl/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-08, 21:07    Odp: [Technika] Podciągi

Savage poszukaj dokładnie, bo w innym temacie ja i Lady Stardust zamieściliśmy coś takiego. Podciągi od 1 do 10, o wszystkie stopnie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mumin54 

Wiek: 32
Posty: 4
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: 2008-04-01, 13:51    Odp: [Technika] Podciągi

Ostatnio próbowałem ćwiczyć technikę podciągu i oczywiście nie wychodziło :)

Przypadkiem jednak chyba podniosłem harmoszkę lekko do góry i dźwięk na 4 kanale spadł znacząco na wdechu, ale zassanie musiało być mocniejsze.

Czy to właściwe? Tak się robi? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-01, 16:12    Odp: [Technika] Podciągi

Podczas frazowania nie zrobisz w ten sposób szybkiego podciągu. Owszem, tak da się obniżyć dźwięk, ale ciężko to potem wykorzystać "w praniu". Radzę popracować nad zassaniem :) :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-01, 20:36    Odp: [Technika] Podciągi

Efekt taki, metoda nie do końca. Przechylając harmonijkę symulujesz w niej proces, który powinieneś spowodować zmianami w gardzieli. Wyobraź sobie drogę strumienia powietrza przy przekrzywieniu i spróbuj odtworzyć ją samymi ruchami wewnątrzpaszczowymi.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-04-12, 23:13    Odp: [Technika] Podciągi

Sluchajcie, a powiedzcie mi, czy jest sens cwiczyc podciagi z tunerem chromatycznym? Korg CA 40...Kupilem go do gitary, ale z mysla ze moze sie kiedys przydac do czegos innego:)

Probuje cwiczyc w ten sposob, ze gram normalny dzwiek, tuner pokazuje jakis tam dzwiek, w okolicy D, a potem probuje zrobic podciag zeby spaść do cis... tylko ze mimo, ze ja czuje, ze dzwiek sie neico obniza, to jednak tuner nie opada do czystego cis, tylko jakos tam troszke szaleje...

To jest dobry tuner, wiec pytanie moje jest czy mam cwiczyc az dojde do dzwieku cis niemal idealnie nastrojonego (bo w harmonijce rzadko bywa 100% idealnie zauwazylem:P) czy tuner gitarowy to zly pomysl?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-04-13, 10:01    Odp: [Technika] Podciągi

Maciek już pisał, że harmonijka jest inaczej strojona i nie będzie ci się zgadzało. Ja na początku ćwiczyłem tak, że włączałem sobie wirtualną harmonijkę, ustawiałem odpowiednią głośność i ćwiczyłem. Dobry podciąg był wtedy, gdy dźwięk z harmonijki jakby pokrywał się z tym, co leciało z głośników. Czuć wtedy takie fajne wibracje. I odpuść sobie na początku trzeci kanał.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-13, 10:44    Odp: [Technika] Podciągi

Moją udręką po ROKU po ponad roku grania jest kanał na 3.... w C idzie lekko ale na A jest kiepsko :D :D Grabarz, Goldenka po tygodniu sie poluzowała tzn lekko rozstroiła... Ja na szczęście będę miał możliość nastrojenia jej bo w przysyzlym tygodniu jade na lekcje, ale jak Ty nie masz takiej mozliwosci to kiepsko(bo z tego co pisałeś to interesujesz się goldenką tak??) ogólnie, jak Ja będę robił recenzje to moja Goldenka będzie w stroju podobnym do stroju Marinek. Więc to co będzie na filmiku nie bedzie sie pokryało z tym co będzie po otwarciu czerownego pudelka z goldeną
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-04-13, 10:53    Odp: [Technika] Podciągi

Robiąc mały offtop, tak, nadal jestem zainteresowany tą harmonijką, ale jak pisałem, będzie musiała zaczekać. Mam teraz ważniejsze wydatki, poza tym myślę jeszcze o Herringu Black Blues, bo jest wytrzymały i ma wymienne blaszki. Golden Melody na pewno kupię, jednak będę miał przy tym świadomość, że najprawdopodobniej długo nie wytrzyma. Dlatego będzie to wydatek poczyniony w lepszych czasach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-13, 11:49    Odp: [Technika] Podciągi

OCZYWIŚCIE ze Goldena to świetny sprzęt polecam gorąco !!
Pokaże Ci coś kontynuując off top


z Goldenka jest tak - fabrycznie regulowana szybko sie psuje, trzeba ja na poczatku troche "poskromic", a potem nauczyc sie grac delikatnie (inaczej sie nie da przy ciasnej regulacji)
Krzysztof Gąszewski


Czyli trzeba leko dmuchać w nią a ja podmuch mam... mocny.. więc musze nad tym panować
a poskromić czyli nastroić okazuje sie ze to naturalny zabieg a nie coś w stylu defibrylatora czyli ratowanie ktorejest skuteczner w 50%
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-04-13, 16:56    Odp: [Technika] Podciągi

grabarz napisał/a:
I odpuść sobie na początku trzeci kanał.


To ja na jakim kanale mam cwiczyc? Bo 1 i 2 to ledwo jestem w stanie dmuchnac zeby w ogole zabrzmialy:P 3 zreszta tez nie zawsze brzmi...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-13, 16:59    Odp: [Technika] Podciągi

To najpierw wyćwicz, żeby 1, 2 i 3 dobrze brzmiały przy naturalnej grze. Oddech spokojny, zaczerpnięty z przepony, z głębi, a nie z górnej części płuc. Jak już naturalne dźwięki będą dobrze działać na tych kanałach, to podciągi ćwicz na zassanej 4 i 6.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-04-13, 17:19    Odp: [Technika] Podciągi

A czy harmonijka się czasem "blokuje"? Bo niekiedy, gdy gram, dzwięk nie "wychodzi" - jak troche dmuchnę w kanał mocniej, to znów jest OK... Harmonijka sie psuje, czy to naturalne?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-13, 17:22    Odp: [Technika] Podciągi

Harmonijka potrafi się blokować, ale zwykle dzieje się to od zbyt mocnego zadęcia. Jeżeli masz możliwość, to nagraj próbkę grania, gdzie będzie słychać ten problem. Zawsze lepiej stwierdzić "na ucho" czy wina leży po stronie sprzętu, czy muzyka.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-04-13, 17:27    Odp: [Technika] Podciągi

To się zdarza bardzo rzadko, niemal niemożliwe było by to nagrać... Kurcze, problem mam z tymi dwoma pierwszymi otworami - na wydechu jeszcze jakoś brzmią, ale na wdechu, to kurcze, dzwięk kojarzy mi się z pierdnięciem wielbłąda (nie wiem czemu, nigdy nie slyszalem jak wielbłąd pierdzi) - chyba nagram próbkę tych kanałów i przy okazji podciągów:)

Dobra, jest probka (boze, jak ja nie cierpie nagrywac takiej tandety)

probka

najpierw nagralem kilka normalnych dzwiekow na kanałach ktore brzmia, potem proba podciagu na kanale 4, potem 3, a potem te wdechy i wydechy... w nagraniu wdechy brzmia lepiej niz na zywo niestety

Sorry za jakosc
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-13, 18:07    Odp: [Technika] Podciągi

Hmm, to bynajmniej podciąg nie jest w tym temacie wczensiej są DOBRE próbki PODCIĄGU, looknij bedziesz wiedzial do czego dążyć!
Co to za harmonijka to jest diatocnizna? tzn ma 10 dziur?
Ile kosztowałą?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-04-13, 18:30    Odp: [Technika] Podciągi

Hohner SilverStar
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-13, 20:16    Odp: [Technika] Podciągi

Technika, technika! Harmonijka jest dobra, bo ta wsysana trójka miała wysokość jak wsysana trójka (porównałem ze swoim SilverStarem, co by nie było). Po prostu te (2) i (3) chyba lekko obniżasz, stąd ten dźwięk wielbłądzi. Harmonijkę głębiej wsunąć w paszczę, oddech z przepony, a jak nie pomoże, to wdech jednocześnie przez nos. Twój Silver działa, tylko nie możesz nad nim zapanować.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
pimpek13 

Wiek: 33
Posty: 3
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-05-07, 21:00    Odp: [Technika] Podciągi

Jestem początkujący więc proszę Was, nie bijcie mnie, a w razie istniejącego już takiego pytania nakierujcie:)
Jeżeli dobrze rozumuję to (2) = 3
Idąc dalej (3)''' = 2
czyli jeżeli (3)''' = 2 (bo i to i to powinno być E) to albo mam złą harmonijkę, albo moja technika jest do d*** ponieważ te dźwięki są zupełnie różne.

Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie czy podciąg można nazwać tremolem, ale zrobionym tylko raz ( tremolo jest "ju ju ju ju".... a podciąg "ju")?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
suchi 


Wiek: 33
Posty: 151
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-07, 21:40    Odp: [Technika] Podciągi

(3)"' nigdy nie bedzie rowne 2 na dobrze brzmiacej harmonijce poniewaz
(3)"' to dźwiek Ab a 2 to dźwiek E czyli wychodzi z tego że twoja harmonijka jest dobra
:)
_________________
"Blues to muzyka w której większe emocje grają uczucia niż kalkulacje"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu