Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2008-01-14, 20:10    Odp: [Technika] Podciągi

No niestety nie jest to podciąg... sprobuj złożyć usta jak przy gwizdaniu ( no może z trochę większą "dziurką") i mówić głośno i iiiiiiiii później oooooo i następnie uuuuuu i zapamiętaj w jakiej pozycji masz język... i w takiej pozycji go trzymaj harmonijke w usta i wciągaj powietrze:D powinno wyjść...
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sebastianick 

Wiek: 33
Posty: 5
Skąd: Będzin
Wysłany: 2008-01-19, 13:30    Odp: [Technika] Podciągi

Istnieje jakiś schemat przedstawiający jak przemiesza się powietrze w czasie zwykłego pociągnięcia, a jak w czasie podciągnięcia? Jestem ciekaw jak to wygląda "technicznie"....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-19, 17:06    Odp: [Technika] Podciągi

Jak zasysasz powietrze, to drga stroik na dolnej płytce. Podciąg polega na wprawieniu w drgania jednocześnie i "górnego" stroika. czyli powietrze zaczyna przelatywać zarówno góra jak i dołem.
Oczywiście, jak grasz normalnie, to górny stroik też drga, ale na tyle słabo, że nie wpływa on znacząco na dźwięk tego kanału.
Proponuję, rozkręć harmonijkę i grając przytykaj sobie górny lub dolny stroik, a przekonasz się "w praniu" jak to działa ;]
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-19, 17:48    Odp: [Technika] Podciągi

nie no Ja po rozkręceniu mojego BLues Harpa zauważyłem tylko że jest większa amplituda drgań stroik dolnego a nie że górn coś robi
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-19, 17:49    Odp: [Technika] Podciągi

Przy overblowach drgają oba stroiki, ale czy przy podciągu też?? :?
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-19, 18:42    Odp: [Technika] Podciągi

Kamil, pomyliło Ci się. Przy overblowach ten stroik, który drga normalnie się blokuje i nie drga wcale. Rusza się tylko przeciwny. Zaś przy podciągu drgają dwa na raz, ale z innymi niż normalnie częstotliwościami.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-19, 21:09    Odp: [Technika] Podciągi

Zwracam honor. Rzeczywiście ten stroik który powinien drgać się blokuje, ale myślałem że on trochę drga. A podciągami od strony technicznej się nie zajmowałem :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
chrish 

Wiek: 32
Posty: 7
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2008-01-23, 13:45    Odp: [Technika] Podciągi

http://www.wrzuta.pl/audio/ljfLjHq84g/voc005

A czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy to jest podciąg??? Robie cos takiego i nie wiem czy to w ogóle coś jest :)
_________________
PIERWSZE FORUM O BONGOSACH
http://bongosy.fora.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-23, 14:26    Odp: [Technika] Podciągi

ja tak robie i mi powiedzieli że to jest podciąg :P teraz juz kilka miesięcy to ćwicze i na moje to jest podciąg. No bo w końcu jest obniżenie no nie? :D

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
chrish 

Wiek: 32
Posty: 7
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2008-01-23, 17:46    Odp: [Technika] Podciągi

Dodam że zrobiłem go na BluesBandzie C... A mówicie, że na nim trudno podciągi wychodzą... :D
_________________
PIERWSZE FORUM O BONGOSACH
http://bongosy.fora.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-23, 18:13    Odp: [Technika] Podciągi

hmm no teoretycznie to jest podciąg jesdnak jest ALE
robiąc podciąg trafiaj w jedną dziure...... jest to podciag wymagający od Ciebie wielu ćwiczeń i jak masz hajs kup lepsza harmoszke big river harp lub blues harpa do nauki nie poelcam marine band to jezeli chodzi o hohnera
jednak mozesz kupic tez suzuki harpmaster
albotombo folk blues
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-23, 20:16    Odp: [Technika] Podciągi

Podciąg, podciąg (na czwartym kanale), ale jakiś taki mdły. Wyćwiczyć musisz porządnie, ale jesteś już na dobrej drodze.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
chrish 

Wiek: 32
Posty: 7
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2008-01-24, 00:02    Odp: [Technika] Podciągi

Mdły bo nagrywany na mp3 playerze :) Tam wszystko mdłe... :D Ale musze ćwiczyć... Jak każdy :)
_________________
PIERWSZE FORUM O BONGOSACH
http://bongosy.fora.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2008-01-24, 23:30    Odp: [Technika] Podciągi

Mam takie pytanie odnośnie zagrania podciągu. On ma być grany w jakimś utworze poprzez odpowiednie ustawienie języka i zassanie czy poprzez szybki ruch językim podczas zassania? Wiem że to głupie pytanie ale dla mnie nie jest to oczywiste:)
_________________
Charytatywna wyszukiwarka
Charytatywne klikanie
Zbyszek pomocnik
Wspieraj naukę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-24, 23:38    Odp: [Technika] Podciągi

Podczas wciągania robisz ruch językiem i to nawet niekoniecznie taki szybki, zależy co i jak grasz :)

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-26, 18:58    Odp: [Technika] Podciągi

Podciąg ma być zagrany tak, jak pasuje do utworu. Albo może być płynnie obniżony z dźwięku bazowego, albo zagrany od razu, albo jak jeszcze wolisz. Czyli można go otrzymać albo podczas zmianę ustawienia gardła w trakcie grania, albo zaczynając grać nutę mając już ustawione wszystko.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2008-02-06, 22:16    Problem

Mam taki mały problem, podciągi robić umiem na wszystkich kanałach, ale kiedy gram 2 kanał na wdechu, podciąg robi się samoczynnie przy mocniejszym zadęciu. Normalny dźwięk wychodzi jeżeli bardzo mocno obniżę język i właśnie nie wiem czy to moja wina czy harmonijki!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-06, 22:48    Odp: [Technika] Podciągi

Twoja. Zdecydowanie. Poszukaj na forum bo ten temat był omawiany wiele razy. Drugi kanał jest specyficzny.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2008-02-06, 23:04    Odp: [Technika] Podciągi

Rzeczywiście, pokombinowałem z ułożeniem ust i języka oraz z siłą wciąganego powietrza i jest lepiej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Atydea 


Wiek: 37
Posty: 18
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2008-02-11, 11:34    Odp: [Technika] Podciągi

Witam, powiedziano mi a konkretnie powiedział młody polski harmonijkarz Wyderko że jest to namiastka podciągu, co zrobić żeby nie było słychać tego syczenia i jak to usprawnić żeby brzmiało lepiej? ułożenie języka inaczej czy czego?czy mocniejszy wdech może? uczę się na blues bandzie w tonacji C:

http://www.wrzuta.pl/audio/etiUKgnKBN/1

Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów...

/Atydea
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-13, 12:59    Odp: [Technika] Podciągi

Syczenie właśnie wynika ze złego ułożenia języka, przsz co nie wykorzystujesz odpowiednie strumienia powietrza.
Zacznij robienie podciągu od kanału 4, bo tam jest go najłatwiej uzyskać.
Kiedy grasz normalnie, to jama ustna układa (powinna) się ja przy wymawianiu samogłoski "i". Tak więc grając "i" na czwartym kanale na wdechu spróbuj wymawiać samogłoskę "u", albo jeśli wolisz "ó" ;]. Jeśli odpowiednio zagrasz "u" ("ó") to powinien Ci wyjść podciąg.
Następnie spróbuj się nauczyć płynnego przechodzenia z normalnego dźwięku na podciągnięty wymawiając onomatopeiczne: "iiiijjjjuuuuuu" ;]
Jak już załapiesz "o co c'mon" to próbuj na własny sposób uzyskać podciąg, bo może uda Ci się to w jakisik inszy, łatwiejszy sposób wykonać.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2008-02-16, 23:00    Odp: [Technika] Podciągi

Mam prośbę. Wiem że wyda wam się taka... szczeniacka, ale nie mam nikogo, kto by mi powiedział czy robię te podciągi dobrze, a te co spotkałem w tym temacie są inne. Tutaj próbka.
2 pierwsze na 2jce, reszta na 3ce. Wykonuje je nie przez iiiiijjjjuuuóó, tylko przez "obniżenie" gardła. Nie potrafię tego dokładnie opisać, ale gdy robię podciąg, to mogę sobie oprzeć język o boczne zęby, nie tracąc jego właściwości. Jeszcze raz proszę o nakierowanie mnie na dobrą drogę. Życzę miłego :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-16, 23:19    Odp: [Technika] Podciągi

Podciąg na dwójce ładny, o cały ton. Na trójce trochę skrzeczy, ale da się poprawić. Gratuluję! Teraz nad barwą i płynnością pracować. Ale podciąg jest.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2008-02-19, 00:03    Odp: [Technika] Podciągi

Gdzieś na jakimś forum widziałem link do rezonansu magnetycznego kolesia robiącego podciąg. Widać cały układ miękkiego podniebienia i wystarczy tylko go odtworzyć co nie jest trudne ;) ale nie pamiętam gdzie to widziałem :sad:

http://coast2coastmusic.c.../greenmri.shtml

znalazłem tą animację - to powinno wszystko wyjaśnić :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-02-19, 10:28    Odp: [Technika] Podciągi

O bardzo ci dziękuję za ten link, bo też kiedyś znalazłem tę animację i nie mogłem sobie przypomnieć, gdzie ją widziałem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-19, 19:53    Odp: [Technika] Podciągi

A te linki do rezonansu pokazane były chyba na harmonijkowej grupie dyskusyjnej na yahoo. Ze strony www.overblow.com też się jakoś powinno tam dostać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Krasnoarmiejec 

Posty: 5
Skąd: ArmiaCzerwona
Wysłany: 2008-02-24, 12:24    Odp: [Technika] Podciągi

No witam.
Przekierowano mnie tutaj , liczę że mi pomożecie :)
Otóż po lekturze tutejszych wypocin udało mi się nagrać coś takiego :
http://krasnoarmiejec.wrzuta.pl/audio/yrf3nGTUhT/
to o to chodzi??
:)
Pozdrawiam!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-24, 14:03    Odp: [Technika] Podciągi

Eeee, zamiast podciągu najpierw wciągnąłeś (4), a potem w nią dmuchnąłeś. Podciąg (obniżenie) na niższych kanałach wykonujemy w całości na wdechu. Poszukaj dokładnie, a na pewno znajdziesz próbki dźwiękowe. Wtedy usłyszysz jak to powinno brzmieć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-02-24, 15:55    Odp: [Technika] Podciągi

http://www.speedyshare.com/941666129.html


MAcie podciągi na kanałach od 1 do 6 na wdechu z tym że z trójką kiepsko wyszło
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lady_Stardust 

Wiek: 33
Posty: 131
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-24, 19:43    Odp: [Technika] Podciągi

Właśnie nagrałam dla Atydey podciągi 1-6 na Specialu 20 w C, więc wrzucam też tu, może ktoś skorzysta: http://www.speedyshare.com/734393487.html
Tylko, że w tym nagraniu podciągam 2 i 3 kanał o więcej niż tylko pół tonu, nie wiem czemu Szczypior zamieścił 'skróconą' wersje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu