Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-04-22, 11:24    [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Myśle że coś takiego można jednak zaliczyć do Tuningu więc napisałem ten temat właśnie tutaj. Otóż czytałem że można zmieniać wysokości dźwięków na danym kanale. Należy wtedy rozkręcić harmonijke i stroiki tyż przy nicie (zaczepie do blaszki stroikowej) zeskrobać troche np. pilniczkiem- wtedy obniżamy dźwięk. Jeśli zaś zeskrobiemy przy końcówce to podwyższymy go. Ja sobie obniżyłem na Pro harpie w tonacji C na kanale 1 i 2- no i wyszła niezła tuba :D słychać taką przepaść między 1 i 2 a 3 :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-22, 11:30    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

No tak, ale po takim obnizeniu wszystko powinno trzymac sie tonacji :) . W ten sposob mozna sobie nastroic rozstrojona hamonijke, albo zmienic stroj jesli sie chce (np. przystosowac do gry akordowej, lub melodycznego grania czytsm dzwiekiem w roznych pozycjach). Ja nieprobowalem czegos takiego, bo obawiam sie, ze kompletnie rozstroje harmoszki. Kiedys bede musial sie do tego przekonac, bo moje harpy zblizaja sie do momentu, kiedy trzeba bedzie je nastroic.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-04-23, 21:14    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Masz dwie harmonijki więc ja bym zaryzykował. Ja też mam dwie i na pro harpie nie specjalnie lubie grać to zaryzykowałem ale jak tak delikatnie to zrobisz szczególnie na tych skrajnych kanałach czyli 1 i 10 to problemu nie powinieneś mieć :) a dlatego na nich bo na tych co są w środku to można by coś takiego zrobić że np. na 6 był by niższy dźwięk niż na 3 nawet :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-24, 17:23    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Harmoszek mam 6, a te wypisane to sa moje ulubione, wiec przy nich nie chce nic majstrowac, co by nie popsuc (no chyba, ze zajdzie palaca potrzeba regulacji polozenia stroikow). Kiedys musze pobawic sie w strojnenie na gorszych harpach. Mam taki tuner na komputerku, ktory bardzo dokladnie wskazuje dzwieki. Taka zabawka to naprawde przydatny gadzet przy strojeniu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-06, 20:59    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Fajny taki tuner ;) Mi się wydaje że niestety cała płytka stroikowa jest przystosowana do danej tonacji i w zasadzie jest to optymalnie zrobione i jak sie coś tam przestawi to może się potem nie zgadzać (może sie trwałość zmniejszyć). Myślę że można poprawić dźwięki jak harp się rozstroi, ale wiadomo że nic nie jest wieczne i w końcu harp i tak się skończy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-07, 12:45    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Ja uzywam Chromatia Tuner. Niestety, jest to wersja shareware (pelna kosztuje 19$) i podczas wlaczenia program odlicza ile czasu mam go zainstalowanego (1 dzien = 1 sekunda), z tego powodu wlaczenie go troche trwa. A co do tego przystosowania to roznie z tym bywa, z tego powodu, ze na nastrojenie harmonijki w fabryce poswieca sie doslownie sekundy i nie wszystko moze brzmiec tak jak powinno. A jesli sie zrobi to delikatnie i ostroznie, to trwalosc tez nie powinna sie drastycznie zmniejszyc. Przeciez tylko troche stroika spilowalismy. Dlatego umiejetnosc nastrojenia harpa to cos, co powinien posiasc kazdy harmonijkarz. Ja niestety, tylko od strony teoretycznej wiem jak sie to robi. Za bardzo sie obawiam zeby przetestowac to na zywca.
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2007-05-13, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-07, 13:19    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

[quote="Maciekdraheim"]Za bardzo sie obawiam zeby przetestowac to na zywca.[/quote]
To tak jak ja. Narazie moje harmonijki moim zdaniem nie wymagają strojenia. Jak będą wymagać to popróbuje (na Silverku najpierw ;) ).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-08-29, 17:41    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

pewnie...masz racje lepiej najpierw sprobować na Silverze bo to nie majątek a lepiej rozwalić Silvera niż jakiegoś chromatyka drogiego
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-08-31, 10:25    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Temat trochę stary, ale mam nadzieję, że ktoś obejrzy i pomoże:
mianowicie: w jakim stopniu (znaczy: o ile?) można tak obniżyć?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-08-31, 19:00    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Można obniżyć znacznie, pewnie nawet o parę tonów, więc trzeba uważać, żeby całkowicie harmoszki nie rozstroić, ani nie spsuć zupełnie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-08-31, 19:14    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Maciekdraheim napisał/a:
Można obniżyć znacznie, pewnie nawet o parę tonów, więc trzeba uważać, żeby całkowicie harmoszki nie rozstroić, ani nie spsuć zupełnie.

Dziękuję bardzo. Podniosłeś mnie na duchu :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2007-11-14, 02:31    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

włesnie dzis zaczalem doswiadczenia z przestrojeniem silvera z C na Bb. szlifuje kazdy stroik po kolei papierem sciernym pod dany stroik wkladam pasek aluminium z puszki po piwie (piwo nalezy wczesniej wypic) tak ze pozostale stroiki przykrywam tym paskiem a ten ktory szlifuje wyciagam troche do góry zeby przy szlifowaniu mi sie nie chowal do srodka w ten sposob (na wdechu) z D zrobilem C z G-F z B-A D-C F-Eb A-G w miedzy czasie zlamalem jeden stroik ale nie w tym rzecz harmoszka i tak byla spisana na straty. to naprawde bardzo ciekawe doswiadczenia polecam kazdemu kto ma na zbyciu jakas stata harmonijke jak bede mial czas to dokoncze ten eksperyment nawet bez tego zlamanego stroika :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-21, 10:17    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

A teraz pytanie gdzie spilowac stroik zeby uzyskac z stroju C stroj A ? mam spilowac troche przy nicie zeby dosc do tego A co jest na (3)'' czy tez moze na koncu zeby dojsc tego na (6) ?

I ogolnie co mozecie powiedziec jeszcze ciekawego o strojeniu harmonijek bo wlasnie maltretuje starego blusbanda i zastanawiam sie co bym mogl jeszcze z nim zrobic
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piotr0o 


Wiek: 34
Posty: 15
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Ciężkowice
Wysłany: 2008-05-21, 12:52    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

Żeby z tonacji C przejść do A musisz każdy stroik spiłować przy nicie. czyli czwarty kanał (C) na wydechu musisz zmienić na (3)'' (A) . Dźwięk D na H, itd.

gdybyś zamienił C na to wyższe A miałbyś harmonijkę w tonacji "high A" :) ale harmoszka by strasznie piszczała

ja chciałem sobie trochę dostroić niektóre kanały na moim silverku i pojawił się taki cichy metaliczny pisk na 2 i 3 kanale na wdechu więc trzeba uważać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-21, 13:22    Odp: [Tuning] Zmiana wysokości dźwięków

o to ze cos sie popsuje wogole sie nie martwie poniewaz to stara harmonijka obecnie gram na specialu 20 ale chcialem go troche podstroic. wiec stwierdzilem ze pocwicze na bluse bandzie to strojenie. i naszla mnie pozniej ochota zeby zmienic stroj tego blus banda
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu